Pek çok kişinin yaşam düzeninde televizyon önemli bir yer tutar. Diziler, filmler, belgeseller derken birbirinden ilgi çekici programlar çoğu kişiyi özellikle akşamları televizyon başına toplar. Kısacası büyük ya da küçük, bir tane ya da daha fazlası olmak üzere her evde televizyon vardır. Öte yandan düz ekran televizyonların hızla hayatımıza girmesiyle birlikte salonlarımıza yeni bir mobilya daha eklenmiş olduğunu unutmamalıyız; televizyon üniteleri…

Fonksiyonel mi, şık mı olmalı?

Kuşkusuz ki televizyon ünitelerinin en güzel yönlerinden biri modeline göre değişmekle beraber bol dolap, çekmece içermesi ve bazı eşyaların da buraya rahatlıkla kaldırılabilmesidir.

Peki, televizyon ünitenizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Öncelikle televizyonunuzun bulunduğu yer çok önemlidir. Salonunuzda mı televizyon seyrediyorsunuz yoksa ayrı bir oturma alanınız var mı? Bulunduğunuz odanın ve üniteyi monte edeceğiniz duvarın boyutları oldukça önemlidir. Ayrıca ihtiyaçlarınızı da gözden geçirerek dekoratif amaçlı mı yoksa fonksiyonel bir ünite mi istediğinize de karar vermelisiniz. Böylece model hakkında da bir fikriniz oluşmaya başlar. Örneğin kapalı dolapları fazla olan bir ünite seçtiğinizde kitaplarınızı rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Eğer dekoratif ürünleriniz fazla ise o zaman rafları olan bir model sizin için daha uygun olacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise mobilyalarınızın rengine ve genel dekorasyonunuza uygun olmasıdır. Ahşap, masif, lake gibi pek çok seçenek arasından sizin yaşam alanınıza en uygun olanına karar vermelisiniz.

Alanınız dar mı geniş mi?

Televizyon ünitenizin bulunacağı alan çok dar ise örneğin küçük bir oturma odanız varsa o zaman duvarı boydan boya kaplayan modeller sizin için çok uygun olmayabilir. Bu durum odanızın daha da küçük görünmesine neden olur. Ayrıca dar alanlara koyu renkli üniteler de seçilmemelidir. Odanın ışığını azaltır ve karanlık olmasına sebep olur.

Salonda TV ünitesi kullanmayı düşünüyorsanız ve salonunuz geniş ise o zaman duvarı kaplayan modeller sizin için daha uygun olacaktır.

Televizyonunuzun boyutları da bu seçimi yaparken çok önemlidir. Ünitenizin televizyon boyutlarına uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Aksi hem çirkin bir görüntü oluşur hem de emniyetli olmaz.

Bunlara dikkat!

  • Televizyon ünitenize yerleştirilen televizyonunuzun göz sağlığı açısından sizden yaklaşık 3 metre uzağa yerleşmiş olması ve göz hizasında bulunması gerekir.
  • TV ünitenizi seçerken dayanıklı malzemeden üretilmiş olmasına çok dikkat edin. Kolay çizilmeyen, kısa sürede yıpranmayacak malzemeden yapılmış olmasını tercih edin.
  • Küçük çocuğunuz varsa sivri uçlu, keskin hatlı ünite modellerinden uzak durun. Ayrıca süs eşyalarını koyacağınız rafların çok aşağıda olmamasına da dikkat edin.