Temiz bir banyo evin genel hijyeni için de çok önemlidir. Bu yüzden banyonuzu her zaman temiz ve düzenli tutmalısınız. Özellikle bazı püf noktalarını gözden kaçırmamak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Banyonuzda fazla eşya bulundurmayın

Banyoda çok eşya bulundurmak temizliği zorlaştırdığı gibi dağınık görüntüye de sebep olur.

İşe bu eşyaları kaldırarak başlamalısınız. Banyonuz yeterince büyükse ilave bir dolap alarak eşyalarınızı düzgün bir şekilde kaldırabilirsiniz. Bu sadeleşmeyi sağladıktan sonra temizliğe rahatlıkla başlamanız mümkün.

İnatçı lekelere özel ürünler kullanın

Duş kabininde ve musluklar üzerinde görülen kireç lekelerini çıkartmak son derece güçtür. Bu bölgeleri temizlemek için kireç sökücü ürünlerden yardım alabilirsiniz. Ancak kireç sökücülerle yapılan temizliğin belirli aralıklarla mutlaka tekrarlanması gerekir. Aksi takdirde istediğiniz parlak görüntüyü elde etmeniz zordur. Ayrıca klozet içini temizlerken dezenfekte etmek için çamaşır suyu da kullanabilirsiniz.

Temizlik sıralaması yapın

Temizliğe nereden başlayacağınıza karar verin; tavsiyemiz önce lavabo, küvet ardından tuvalet ve yerlerin temizliği şeklindedir. Lavabolarda zaman içinde sararmalar, kararmalar ya da kalıcı lekeler oluşmaya başlar. Ayrıca bir süre sonra kirden dolayı tıkanıklıklar da meydana gelebilir. Lavabo temizliğinde arap sabunu, sirke gibi kimyasal olmayan ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ancak pas, kireç lekesi gibi bir durum söz konusu ise buna uygun ürünler kullanmanız gerekebilir. Çamaşır suyu ve kimyasal ürünler ile banyonuzu temizledikten sonra bol suyla durulamanız ve ortamı havalandırmanız çok önemlidir.

Küvet temizliğinde duşa kabin için de bir ürün kullanmanız gerekir. Küvet temizliği yaparken küvetin malzemesi (seramik, fiberglas, akrilik)  olabileceğinden uygun ürünler seçmelisiniz. Yüzeye sıktığınız ürünü bir süre bekletip daha sonra fırça veya uygun bir bezle silmelisiniz. Banyo temizliğinde en dikkat edilmesi gereken yerlerden biri klozettir. Temizleme özelliği fazla olan, klozetlere özel olarak üretilen ürünleri kullanabilirsiniz. Temizlik yaparken anti bakteriyel ürünler de işinize yarayacaktır. Son olarak yerleri süpürüp, uygun bir yüzey temizleyici ile silmelisiniz.

Havlu ve paspaslarınızı havalandırın

Banyodaki gizli tehlike nemli kalan havlu ve paspaslardır. Bakteriler nemli ortamda çok hızlı çoğalabilir, küflenmeler görülebilir ve banyodaki bu sağlıksız ortam bütün evi etkileyebilir. Bu nedenle havlu ve paspaslarınızı nemli bırakmamanızı, paspaslarınızı havalandırmanızı ve havlularınızı sık değiştirmenizi öneriyoruz. Pas ve küf oluşumunu engellemek için banyoyu kuru tutmak da dikkat etmeniz gerekenler arasında…

Doğal malzemeler kullanmak isterseniz

Temizlik yaparken tercihiniz doğal malzemeler kullanmak ise sirke, sabun tozu ve arap sabunu tam size göredir. Fısfıs şişelerine sirke doldurarak fayanslarınızı temizleyebilir, lavabo, duşa kabin gibi alanlarda da özellikle su lekelerinden kurtulmada etkisini görebilirsiniz.  Ayrıca karbonat ve sodayı da banyo temizliğinizde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Bunları gözden kaçırmayın

  • Tuvalet ve banyonuzun eğer penceresi yoksa banyodaki koku ve nemden kurtulmak için havalandırmasını mutlaka çalıştırın. Aksi halde banyonuzdaki nem zamanla küflenmeye neden olacaktır. Bu da hem banyo hem de genel ev hijyeni için olumsuz bir durumdur.
  • Mümkünse diş fırçalarınızı açıkta değil, kapalı bir banyo dolabında bulundurun. Sifonu çektiğinizde basınçlı su, klozet içindeki pis suyun etrafa sıçramasına neden olabilir ve diş fırçalarınız kirlenebilir. Aynı şekilde havlularınızı da mümkün olduğunca klozetin uzağına asın.
  • Banyodaki çöpünüzü sık aralıklarla değiştirmeyi unutmayın. Bunun için banyo temizliğini beklemenize gerek yok. Her gün çok dolu olmasa da banyo çöpünüzü boşaltın ve belirli aralıklarla da çöp kovanızı yıkayıp temizleyin.
  • Banyo fayanslarının temizliğini de ihmal etmeyin. Fayans arasındaki derzler zamanla beyazlığını kaybeder ve kötü bir görüntü oluşturur. Derz aralarını bir diş fırçası yardımıyla ya da ufak derz fırçalarıyla çamaşır sulu suyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz.
  • Güzel kokular banyolarda hoş bir ortam meydana getirir. Hazır kokuları tercih edebileceğiniz gibi kendi kokunuzu da yapabilirsiniz. Lavanta, portakal, limon gibi bitki yağlarını kullanarak kokular hazırlayıp, banyonuza ferahlık katabilirsiniz.