Yazın sıcak havada oturabileceğiniz açık balkonlar ve bahçeler, kışın yağmurun ya da karın yağışını izleyebileceğiniz kış bahçeleri veya cam balkonlar… Hepsi evinizin ayrılmaz bir parçası ve bu parçalara bahçe ve balkon mobilyası seçmek oldukça zahmetli olabilir. Boyut, malzeme, renk ya da kumaş gibi birçok detayın olabileceği seçimlerde size yol gösterecek rehberimizde balkon ve bahçe mobilyası seçenekleri arasında tam da aradığınız mobilyayı bulabilirsiniz.

Balkon Mobilyası Nasıl Olmalı?

Bahçenizi ya da balkonunuzu en keyifli hale getirmek için balkon ve bahçe mobilyaları seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Bu detaylara dikkat ederek hem uyumlu hem rahat hem de ayrılmak istemeyeceğiniz bir ortam elde edebilirsiniz. Gelin balkonunuza ve bahçenize mobilya seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor inceleyelim.

  • Boyutları iyi ölçün. Hem bahçenizin ya da balkonunuzun hem de almak istediğiniz mobilyaların ölçülerini iyi bilmelisiniz. Bahçeler biraz daha büyük olsa da, uygun ölçülerde olmayan mobilyalar balkonunuza sığmayabilir. Sığsa bile hareket alanınız daralabilir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için öncelikli yapmanız gereken şey ölçü almaktır.
  • Ne istediğinizi bilin. Ne istediğinizi bilirseniz işiniz çok büyük oranda kolaylaşacaktır. Çünkü ihtiyacınız olmayan ya da sonrasında kullanmayacağınızı düşündüğünüz mobilyalar almak hem hevesinizi hem bütçenizi sarsabilir. Böyle bir durum yaşamamak için bahçe balkon dekorasyonu öncesinde ne yapmak istediğinizi düşünün. Ortamda yalnızca yemek yiyip, çay ya da kahve içmek istiyorsanız masa ve sandalye takımı tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Eğer bahçenizi ya da balkonunuzu tıpkı oturma odası gibi bir yaşam alanına çevirmek istiyorsanız ortama uygun koltuk takımları alabilirsiniz. İstediğiniz sadece bir hamak ya da salıncak da olabilir. Bunları en iyi siz bilebilirsiniz ve ne istediğinizi bildiğiniz takdirde ne alandan ne de ihtiyaçlarınızdan ödün vermemiş olursunuz.
  • Üretildiği malzemeyi kontrol edin. Ölçüm yaptınız, neye ihtiyacınız olduğunu belirlediniz; sıra geldi almak istediğiniz mobilyaların malzeme bilgisine. Önemsiz bir detay gibi görünebilir, fakat yaşadığınız yerin doğasını ve hava şartlarını iyi bilmeniz burada değer kazanır. Çünkü hava şartları ile uyumsuz mobilyalar hevesinizi kırar ve kısa ömürlü olur.

Bahçe Balkon Dekorasyonunda Mobilya Seçimi

Bulunduğunuz yerin doğası ve hava şartları ile ilgili detayları göz önüne alarak yapabileceğiniz mobilya malzemesi seçiminde size fikir vermesi açısından farklı malzemeler ile üretilmiş mobilyaların özelliklerini bu başlık altında bulabilirsiniz.

  • Doğa ile bütünleştiğinde son derece şık duran ve doğal bir ortam sunan ahşap mobilya seçiminde hava şartlarının hepsini dikkate almalısınız. Ahşap mobilyalar her ne kadar dirençli bir yapıya sahip olsa da sürekli olarak belirli hava şartlarına maruz kaldıklarında olumsuz yönde etkilenebilir. Diğer yandan ahşap mobilyaları balkon bahçe dekorasyonu için kullanmaya karar verdiğinizde çok iyi bir şekilde bakımlarını yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz.
  • Metal mobilyalar tercih edecekseniz işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Hem temizlikleri hem bakımları son derece kolay olan metal mobilya seçimindeki en önemli nokta paslanmaz özellikte olmalarına dikkat etmenizdir.
  • Balkon mobilyaları ve bahçe mobilyası tercihiniz plastikten yana olacaksa, plastik mobilyalar hem fiyatı hem de kullanımı yönünden oldukça avantajlıdır. Plastik mobilya alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ne kadar dayanıklı olduğudur. Kalitesiz bir plastik çabuk kırılabilir, bu yüzden dayanıklılığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Teak Mobilyalar

Alüminyum son derece hafif bir malzeme olduğundan dolayı bahçe mobilyası grubunda olan teak mobilyalarda rahatlıkla kullanılır. Aynı zamanda alüminyum okside olmayan özellikte olduğundan uzun yıllar kullanıma uygundur ve zorlu hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Bahçeniz için teak mobilya almak isterseniz dayanıklılığını devam ettirmek ve görünümünü korumak için her sezon başında bakımlarını mutlaka yapmalısınız.

Okaliptus Mobilyalar

Okaliptus sert ve tropik ağaç olduğundan suya doygun ve kötü hava şartlarına dayanıklı bir yapıdadır. Dayanıklı yapısının yanında hoşunuza giden modellerini cam balkon mobilyaları seçeneklerinin arasında da değerlendirebilirsiniz.

Sentetik Rattan Mobilyalar

Sentetik rattan balkon bahçe mobilyaları içinde metal iskelet, dışında ise plastik malzemeler bulunur. Bazı rattan mobilyaların metal iskelet kısmı demirden üretilir. Ucuz olması için başvurulan bu yöntemde demir bir süre sonra kötü hava şartlarına karşı dayanamaz ve paslanma görülür. Bu sebeple metal iskelet kısmında alüminyum malzeme tercih etmeniz dayanıklılık açısından faydalı olur. Dış malzemesi birinci kalite malzemeden üretilmiş ise sentetik rattan yağmurdan ve güneşten direkt etkilenmediği için balkonlarda ve bahçelerde rahatlıkla kullanılabilir.

Doğal Rattan Mobilyalar 

Bu mobilyalar rattan, bambu ve kestane ağaçlarından üretilir. Sentetik olanın tam tersi yağmurdan ve güneşten direkt etkilenir. Bu sebeple yazlık bahçe ve balkon mobilyalar kategorisinden doğal rattan mobilya beğendiyseniz mutlaka bakımlarını yapmalı ve kötü hava şartlarına karşı korumalısınız. Bahçenizdeki üst kapalı bir bölgede ya da bir şemsiye altında kullanabilirsiniz. Doğal rattan mobilyalar kış bahçesi mobilyaları arasındaki en iyi tercih olabilir; çünkü kış bahçenizde doğal rattan mobilyalarınızı rahatlıkla koruyabilir, uzun süre kullanabilirsiniz.

Balkon ve Bahçe Dekorasyon Önerileri

Balkon bahçe mobilya dekorasyon seçenekleri arasında salıncak, minderler ve yastıklar, çiçeklik ya da hamak gibi birçok ürün bulabilirsiniz. Mobilyalarınıza uygun seçenekleri belirleyebilmeniz için bu başlık altında birçok öneriyi bir araya topladık. 

Bahçenizin ve balkonunuzun boyutunu göz önüne alarak, dilediğiniz malzemeyi keyfinizi yerine getirecek şekilde konumlandırabilirsiniz. Diğer yandan işinizi kolaylaştıracak süslemeler de yapabilirsiniz.

Şezlonglar ve Şemsiyeler

Balkonunuzda yeterli alana sahipseniz güneşlenmenin keyfini çıkarabileceğiniz ve kendinizi sahilde hissetmenize imkan verecek şezlong ve şemsiyeleri balkon mobilyası seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde bahçeniz için de çok iyi dekorasyon seçenekleridir.

Dekoratif Süslemeler

Özellikle balkonunuzda çok fazla boş duvarınız olabilir. Bu duvarlara tablolar ya da aynalar asabilir; ipe deniz kabuğu dizerek tavandan sarkıtlar oluşturabilirsiniz. Çeşitlendirilebilecek bu süslemeler için kendinize ilham verici bir oturma alanı sunabilirsiniz.

Ahşap Çiçeklikler

Özellikle bahçe mobilyası ile birlikte kullanıldığında doğallığı fazlasıyla artıran çiçeklikler hem istediğiniz çiçeği bahçenizi bozmadan büyütmenizi hem de kokusuyla birlikte güzel bir dinlenme fırsatı sunar.

Bahçe Şöminesi

Hem serin yaz akşamlarında hem de kışın bahçenizin keyfini sürmeye devam edebilmeniz için faydalanabileceğiniz bahçe şöminesi, dekorasyon açısından da son derece şık ve işlevsel bir seçenektir. 

Piknik Alanı

Piknik yapılan yerlerin özellikle yaz aylarında ne kadar kalabalık olduğunu herkes bilir. Zemine döşenebilen ahşap bir plaka yardımıyla bahçenizin bir köşesini piknik alanı olarak dekore edip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca renkli minderler ya da armut koltuk ile çeşitli örtülerle de bu alanı destekleyip geçireceğiniz zamanı artırabilirsiniz.

Raf Sistemi

Bahçenizi çok sık kullanıyor ve birçok malzemeye sahipseniz, bu malzemeleri bir kenara toplamak amaçlı dekoratif bir köşe oluşturabilirsiniz. Bu köşeye raflar ve askılar yaparak mangalınızı, bahçe aletlerinizi ya da boş saksılarınızı koyabilirsiniz. Böylelikle hem düzenli bir bahçeniz olur, hem de boş bir köşeyi değerlendirmiş olursunuz. Aynı zamanda bu köşeyi boyalarla renklendirip bahçenizin görüntüsünde de farklılık yaratabilirsiniz.

Hamak

Hamak belki de bahçelerin en çok istenen ve beğenilen malzemesidir. Çünkü rahatlamak ve eğlenmek için hamaktan daha iyi bir seçenek çok azdır. Şezlong almak yerine kendinize sağlam bir hamak yapıp etrafını dilediğiniz malzemelerle süsleyerek dekorasyon açısından zengin, rahatlık açısından mükemmel bir ortam elde edebilirsiniz.