Ara öğün ihtiyacı, kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Doyurucu bir ana öğün aldıysanız, ara öğün ihtiyacı duymadan günü geçirmek nispeten kolaydır. Ancak koşturmalı bir gün hala bitmediyse, hele ki evdeyseniz ve evde çocuklar varsa bir şeyler hazırlamak şart olur. Belki de evde kimse yok ama akşamı bekleyemeyecek kadar acıktınız. Atıştırmalık bir şeyler hazırlamak kaçınılmaz ise, bunu keyifli bir mola fırsatı olarak görün. Bu küçük molaları bazı detaylarla şölene dönüştürüp keyif almak sanıldığından daha kolay!

Sunum çok şeydir!

Sadece misafirler için kullandığınız bazı aksesuarları, mutfağınızda sürekli kullanılan eşyalarla yer değiştirmeyi deneyin. Bazılarının benzerlerini, günlük kullanımınız için de evinize alabilirsiniz. Sadece misafirler için kullanılma alışkanlığı olan sunum tepsilerini, rengarenk çerezlikleri, cam şekerlikleri, kurabiye tabaklarını kendiniz için de kullanmaktan çekinmeyin. Mutfağınızda bunlar için küçük bir alan açın. Birkaç tanesi elinizin altında durduğunda şık bir sofra sunumu hazırlamak olukça kolay. Bir dilim kek, birkaç bisküvi veya kuru meyve yenecek bile olsa, ara öğünlere özel alacağınız küçük bir runner, masa örtüsü ve sadece bu zamanlarda masaya koyacağınız bir yapma çiçekle farklılık yakalamak mümkün.

Yiyecekleri kendi sanat eserinize dönüştürün

Ara öğün için ne hazırlarsanız hazırlayın, bu sefer alıştığınızın dışında bir şekil uygulayın. Örneğin elmaları incecik dilimleyip, üzerlerini kurabiye kalıplarıyla bastırarak şekil verin. Kuru üzümleri üzerlerinde gezdirin. Tabağın kenarlarını, önceden salata kurutucuyla hazırlayıp sakladığınız dereotu veya nane yapraklarıyla süsleyin. Vaktinizin çoğu yiyecek hazırlamakla geçtiyse, herkese ayrı tabaklar çıkarmak yerine belki geniş bir tepsi kullanabilir ve sevdiklerinizi başında toplayabilirsiniz. Rutinin dışında yemek ve sunumlar ortama neşe verir.

İçeceklere ayrı ilgi

Çaylar, kahve çeşitleri, meyve suları, bitki çayları, smoothieler… Çayın başrolde olduğu çay saatleri, hatırı sayılır kahve sohbetleri, çocuklara vitamin dolu meyve suları, çeşit çeşit içecekler… Öğünler bazen içeceğin etrafında şekillenirken, bazen içecekler öğünün eşlikçisi oluyor. Keyif aldığınız içeceğe ayırdığınız kısacık zamanda, onu en sevdiğiniz, keyfinizi arttıran ve ruh halinize iyi gelecek türde bir bardağa veya fincana koyun.