Duş kabini iç aksesuarları duşun daha keyifli olmasına yardımcı olurken, aynı zamanda birçok açıdan da kolaylaştırıcı etkileri vardır. Rehberimizden duş kabini içerisinde kullanabileceğiniz tüm aksesuarları ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Duş kabini Aksesuarları Nelerdir?

Duş kabini günlük hayatın kolaylaşması için üretilen; duş sırasında banyonun diğer bölgelerine su sıçramasını önleyen; hijyen ve temizlik açısından kullanışlı bir tasarıma sahiptir. Duşakabin tek başına kabin ve tekne bölümlerinden oluşur. Bunlar dışında tüm parçalar aksesuar olarak adlandırılabilir. Aksesuarlar, duş kabinlerinin tam performansında kullanılabilmesi için gereklidir. 

Duş kabininde Hangi Aksesuarlar Kullanılır?

Duş kabini aksesuarları birbirinden farklı amaçlara hizmet eder ve birçok formda bulunabilir.

 • Duş kabini Tekerlekleri: Duş kabini tekerlekleri, kabin bölümünün açılıp kapanmasını sağlar. Plastik, metal gibi türleri bulunur. Plastik tekerlekler zamanla işlevselliğini yitirebilir. Metal olanlar, plastiklere göre daha uzun ömürlüdür.
 • Kabin Kilitleri: Bunlar kabinlerin birbirini tutup, aradan su sızdırmamasını sağlayan yapılardır. Malzeme ve biçim farklılıkları vardır. 
 • Duş kabini Kulpları: Kulplara uygulanacak kuvvet kabinin açılıp kapanmasını sağlar. Banyo dekorasyonuna göre seçilebilecek birçok kulp türü vardır.
 • Bornozluklar ve Havluluklar: Hem bornoz, hem havlu, hem de duş sonrasında giyeceğiniz kıyafetleri asmak için kullanabileceğiniz askılardır. Farklı tarzlarda bornozluklar ve havluluklar vardır. Banyonuzun dekorasyonuna göre bornozluk ve havluluk seçimi yapabilirsiniz.
 • Duş kabini Rulmanları: Kabinin hareket etmesini sağlayan raylı sistem diyebiliriz. Kabininizin daha hızlı veya daha yavaş hareket etmesi için seçebileceğiniz farklı çeşitleri bulunur.

Duş kabini İç Aksesuarları Nelerdir?

Banyo ve duş keyfinizin konforunu artırmak için duş kabini içi aksesuarları kolaylık sağladığı gibi, rahatlamanıza da yardımcı olur. Çeşitleri her geçen gün artan bu aksesuarlar ile hayatınıza büyük ölçüde pratiklik katabilirsiniz.

Batarya ve Duş Başlığı

Duşakabinlerin olmazsa olmazı elbette ki duş başlığı ve bataryadır. Sadece duş başlığı ve batarya diyerek geçmek yanlış olur, çünkü tüm duş kabini aksesuarlarında olduğu gibi bunların da birçok çeşidi vardır. Batarya ve duş başlıkları için biraz fazla bütçe ayırmak en doğrusudur. 

 • Duş başlıkları, spiral ve hortum gibi farklı kablo yapılarına sahip olabilir. Spiral kablo tercih edecekseniz spiralinin kaliteli olmasına, yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmasına ve içerisindeki kaplamanın kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde spiral içerisinde yer alan kaplama yırtılıp su sızdırabilir. 
 • Hortum kabloda da dikkat edilecek benzer noktalar vardır. Burada da yine iç kaplama önemlidir. Yüksek sıcaklığa dayanıklı bir iç kaplama gereklidir. Aynı zamanda hortumun çok sert olması kırılmalara neden olabilir. Hortum kablo ne çok sert, ne de çok ince ve kırılgan olmalıdır.
 • Duş başlıkları farklı modellere sahiptir. Bunlardan en çok tercih edilenleri sürgülü modeller ve yağmurlama sistemi bulunanlardır. Sürgülü modellerde yukarıda takılı olan duş başlığını sağa sola veya ileri geri hareket ettirebilirsiniz. Yağmurlama sistemi olanlarda ise, adından da anlaşılacağı gibi yağmur yağıyor hissi olur.
 • Duş başlıklarının basınç ayarları modelleri de vardır. Bu modellerde genellikle yüksek basınç, SPA deneyimi, dikey yer çekimi gibi modlar bulunur. Aynı zamanda sağa sola veya yukarı aşağı hareket etmekle kalmaz; açı tam olarak istediğiniz gibi ayarlanabilir.
 • Batarya konusunda ise hem sıcak, hem soğuk su verenleri tercih etmeniz gerekir. Ayrıca bataryalarda duş başlığını monte edebileceğiniz bir kısım olmalıdır. Bu bağlantı yeri altta ve üstte olabilir. Altta olanlar duş başlığı kablosunun bükülmesine sebep olabilir. Bu sebeple bağlantı yeri üstte olan bataryalar çok daha kullanışlıdır.
 • Batarya seçiminde akış sınırlayıcı adı verilen, su tasarrufu sağlayan bir özellik de olabilir. Bu özelliğe sahip bir batarya seçerek su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Farklı model, renk ve şekillerde duş başlıkları ve bataryaları bulmanız mümkündür. Banyonuz modern bir tarza sahipse paslanmaz çelik olanları tercih edebilirsiniz. Geleneksel tarzda bir banyonuz varsa işlemeli modeller banyonuza daha çok yakışır.

Depolama Alanları

Duş kabinlerinin bir diğer mihenk taşı da depolama alanlarıdır. Bunlar raflar, askılıklar, şampuan sepetleri gibi aksesuarlardır.

 • Raflar da diğer tüm aksesuarlar gibi çeşitli formlarda bulunabilir. Yerleşim yerine göre bile şekilleri değişebilir. En çok kullanılan model köşe rafı olsa da, kabin içi genişse daha fazla seçenek bulabilirsiniz. Bu raflar aynı zamanda tek veya çok katlı olabilir. Rafa koyulabilecek ne kadar çok malzemeniz varsa ona göre kat sayısını artırıp, azaltabilirsiniz.
 • Raflar duş başlığının arkasına da takılabilir. Bu sistemde raflar yukarı aşağı veya sağa sola hareket ettirilebilir. Raylı bir sistem olduğundan ve duş başlığındaki suya maruz kalacağından malzeme kalitesi önemlidir. Paslanmaz çelik raf kullanılması uzun yıllar kullanım sağlar.
 • Askılıklar lif, kese, havlu ya da bornoz asmak için kullanılır. Duşakabin içerisindekilere genellikle duş alırken kullanılacak olanlar asılır. Havlu ve bornoz ise dışarıdaki askılığa yerleştirilir. Duş içerisindeki askılıklar aşağılarda tutulmalıdır. İhtiyaç olduğundan aranmayacak yerlere konumlandırılmalıdır.
 • Şampuan sepetleri ise raflarla aynı işleve sahip gibi görünse de, evdeki kişi sayısına göre şampuan sayısı artabileceğinden raflarda yer kalmayabilir. Bu sebeple ayrı bir şampuan alanı oluşturmak önemlidir. Aynı zamanda şampuan dışında hiçbir şeyin burada yer almaması da diğer kozmetik ürünlerle karışma riskini ortadan kaldırır.

Şampuan ve Duş Jeli Sistemleri

Şampuan ve duş jeli için özel olarak hazırlanmış bu sistem sayesinde çeşit çeşit şampuan ve duş jeli şişeleriyle uğraşmanız gerekmez.  Duvara monte edilerek kullanılabilen bu aparatların içerisine şampuan ve duş jellerini doldurarak şişe kapaklarıyla uğraşmadan pratik bir şekilde duş alabilirsiniz.

Banyo Gideri Aparatları

Banyo giderleri göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Duş alırken saçlarınızı toplayacak bir gider, bazı saçları da içerisine çeker ve tıkanmalar olabilir. Giderler için üretilmiş kapatıcılar vardır. Bu kapatılarda da delikler bulunur, fakat toplanan pislikler gidere ulaşmaz. Duş sonrası gider kapatıcısında kalan saçları çöpe kolayca atabilirsiniz.

Teknolojik Aksesuarlar

Teknolojik aksesuarlar içerisinde en dikkat çekeni LCD ekran sayesinde duşta istediğiniz her şeyi kontrol edebilmenizi sağlayan sistemdir. 

 • LCD ekrandan duş başlığı ayarlarını, suyun tam olarak hangi sıcaklıkta olmasını istediğiniz gibi ayarlamaları yapabilirsiniz. 
 • Bu ekran sayesinde telefonunuza bağlanabilir, aramaları yönetebilir, radyo ve müziklerinize erişebilirsiniz.
 • Suya karşı dayanıklı olan bu sistemlerde havalandırma sistemi de bulunabilir. Havalandırma sistemi sayesinde banyonuzun nem oranını kontrol altına alabilirsiniz.
 • Aydınlatma özelliği ile banyo aydınlatması dışında farklı bir renk veya dokuya sahip aydınlatma elde edebilirsiniz.

Duş kabini Aksesuarları Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo duş kabini aksesuarları seçilirken malzeme kalitesi ve dekorasyonla uyumu gibi birkaç ayrıntıya dikkat etmen önemlidir.

 • Malzeme kalitesine dikkat etmek uzun süreli bir kullanım sunar. Kırılması kolay, su sızdırabilecek malzemeler seçmemeye özen göstermeniz gerekir.
 • Banyo dekorasyonunda duş kabini içi de çok önemlidir. Eğlenceli bir banyonuz varsa, geleneksel tarzda aksesuarları tercih etmek son derece yanlış bir seçimdir. Onun yerine figürlü aksesuarlar seçerek banyonuzu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Evin oturma alanları gibi, banyo da eve dahildir ve dekorasyonuna, kaliteli ürünlerin kullanımına özen gösterilmelidir. Banyo dekorasyonunda nasıl bir dizayn yapılmışsa, aksesuarlar da bu dizayna göre seçilmelidir. Aksi takdirde tüm dekorasyon karmakarışık bir hale gelebilir.