Bir fritöze sahip olmakla tüm yemeklerin mükemmel bir şekilde sonuçlanması beklenemez. Genellikle çok az yağ ile yemekler yapabilmeye imkan tanıyan fritöz ile yağsız fritöz yemeklerinde bile temizlik ve bakım problemleri çıkabilir. Bu da yapılan yemeklerin lezzetini ister istemez etkiler. Lezzetli yemekler yapmaya devam edebilmeniz için hazırladığımız fritöz temizliği ve bakımı rehberi sayesinde tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Fritöz Nedir?

İçerisine bir miktar yağ konularak, çok miktarda gıdayı kızartmaya yarayan fritözlerin esasen farklı çeşitleri vardır. Hepsi neredeyse aynı işlevi yerine getiriyor olsa da birkaç noktada birbirlerinden ayrılırlar.

 • Fritöz makinesi deyince herkesin aklına gelen, süzgeci bulunan ve kızartma yapmaya yarayan aletlerdir. Bu aletlerde genellikle fazla yağ kullanılması gerekebilir. Daha çok patates kızartması yapmak için kullanılsa da tavuk, balık, köfte ve hamur işi gibi yiyecekler de yapılabilir.
 • Sanayi tipi fritözler de yine işlevi görür, fakat evde kullanılandan büyüktür. Kilolarca yiyeceği kızartma ve pişirme kapasitesine sahiptir. 
 • Hava fritözü ya da sıcak hava fritözü ise çok az yağ ile ya da tamamen yağsız yemekleri pişirmek için kullanılan, daha sağlıklı bir seçenektir. Rehberimizin devamındaki temizlik ve bakım bilgileri hava fritözleri üzerinedir.

Fritöz Ne Demek?

Hava fritözü mutfak aletleri arasında son dönemlerde epey popüler olmuş durumdadır. Tezgah üzerine fazla yer kaplamadan yerleştirilebilen, kompakt ve taşınabilen alettir. Yeri geldiğinde fırın işlevi de görür. 

Fritöz Ne İşe Yarar?

 • Hava fritözleri ile tamamen sağlıklı yemekler ortaya çıkar. Daha açık bir ifadeyle, hava fritözlerinin kızartma yaptığı söylenemez. Çünkü kızartma için kullanılması gerekenden çok daha az ya da hiç yağ kullanılmadan yemekler yapılabilir. Bu sebeple klasik fritözler ile karıştırılmaması gerekir.
 • Her hava fritözünde bir ısıtıcı bulunur. Bu ısıtıcılardan gelen sıcak havayı dağıtması için de fan vardır.
 • Yiyecekler sıcak hava ile pişirildiğinden dolayı sağlıklı ve lezzetli yemekler hızlı bir şekilde hazırlanabilir. Pişirme ve kızartma gibi diğer birçok yemek yapma görevini yerine getirir.

Fritöz Nasıl Kullanılır?

Yukarıda belirttiğimiz fritöz çeşitleri farklı kullanım biçimlerine sahiptir. Genel olarak ise fritözlerin hepsinde kullanım öncesi temizlik kontrolü yapılmalıdır. Çünkü makine içerisinde biriken ve yapışan yağlar ile yiyecek atıkları kanserojen içerebilir. 

 • Klasik fritöz makineleri içerisinde süzgeç bulunur. Kızartılacak malzemeler bu süzgece konulur. Makine içerisine tüm malzemelerin kızartmasına yetecek miktarda yağ eklenir. Bu makinelerin kullanımında gıdaların üzerinde su olmaması dikkat edilmelidir. Çünkü kızgın yağ içerisine bırakılan yiyecekler sonucunda sıçrama yapabilecek olan yağ size zarar verebilir. 
 • Sanayi tipi fritözlerde de durum aynıdır. Öncelikle rutin temizliğinin mutlaka yapılması gerekir. Çok fazla yiyecek kızartma kapasitesine sahip olduğundan, bir o kadar da yağ gerekir. Bu kadar çok yağın içerisine su bulaşırsa sonuçlar da o kadar büyük olabilir. Bu yüzden yiyeceklerin sulu kalmamış olmasına çok dikkat edilmelidir. 
 • Hava fritözleri bu konuda çok daha kullanışlıdır. Çünkü çok az yağ ile ya da yağsız olarak kullanılabildiklerinden yiyeceklerin sulu olup olmaması risk teşkil etmez. Aynı zamanda çok daha işlevsel olmaları ile öne çıkarlar. Diğerleri yiyeceklerin yalnızca yağ ile kızartmasını sağlar; hava fritözü ise yağsız ızgara ve yağsız kızartma gibi sağlıklı alternatiflere sahiptir. 

Fritöz Nasıl Temizlenir?

Fritözle hazırlanan yiyecekler pişirme sürecinde lezzetini kaybetmezler. Fakat makine içerisinde bırakılan artıklar bu lezzetleri elbette etkiler. Fritöz içerisinde bırakılan yağ ve artıklar, pilav tenceresini temizlemeden içerisinde yumurta pişirmek gibidir. Yumurtanın içinde pilavın tadını da alırsınız. Fritözünüzün lezzetli yemekler yapmasına engel oluşturmamak için her pişirme sonrasında ve rutin olarak temizliğini yapmanız gerekir. Fritözünüzü temizlemek için birçok alternatif yöntem vardır. Rehberimizin bu bölümünden temizlemek için hangi yollara başvurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • Klasik fritözlerde bulunan sepeti temizlemek için deterjanlı su dolu bir kap hazırlayın ve içerisine koyun. Bu yağların çözülmesini kolaylaştırır. Birçok modelde bu sepet bulaşık makinesinde de yıkanabilir özelliktedir. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olup olmadığını öğrendikten sonra temizliği bulaşık makinesi sayesinde de yapabilirsiniz.
 • Haznesinin temizliği için de plastik spatula kullanarak yağları kazıyabilir ve sonrasında temizleyiciler ile ovabilirsiniz. Ayrıca içerisine yine deterjanlı su koyup kaynama moduna alarak da temizleyebilirsiniz. Kullanım amacı dışında fritözünüzü çalıştırmak istemezseniz, deterjanlı suyu bir saat kadar hazne içerisinde bekletip sonrasında suyu boşaltıp temizleyebilirsiniz.
 • Her iki temizleme aşamasında da fritözün deterjandan ya da temizleyicilerden iyi bir şekilde arındığından emin olmanız gerekir.
 • Fritözlerin kullanma kılavuzlarında nasıl temizlenmeleri gerektiğine dair yönergeler bulabilirsiniz. Bu yönergeleri takip ederek temizliğini yapabileceğiniz gibi birçok yöntem de mevcuttur.
 • Fritöz temizliğinin zorlaşmaması için her kızartma ve pişirme işlemi sonrasında rutin kısa bir temizlik yapılması gerekir. Bu sayede fritözde yağ ve artıklar birikip, tabaka oluşturmaz. Her kullanım sonrası yapılan temizlik ile yemeklerin lezzetinde bozulma da görülmez. En sağlıklı temizleme yöntemi budur diyebiliriz. Az yağlı fritöz yemeklerinin temizliği için nemli bez veya kağıt havlu gibi yumuşak malzemeler tercih edebilirsiniz.

Yağ Çözücü ile Fritöz Temizliği

Fritözler için neredeyse en uygun temizleme yöntemi yağ çözücülerdir. Haznenin yarısına kadar su doldurup, bir miktar yağ çözücü ekleyip, daha sonra bu suyu kaynatarak fritözünüzü temizleyebilirsiniz. Fritözünüze zarar vermekten korkuyorsanız bu işlemi kaynatmadan yapmak sizin için daha rahatlatıcı bir yöntem olabilir. Yağ çözücü bulunan suyu fritözünüzün içerisinde, yapışkan yağların ve artıkların miktarına bağlı olarak yarım ya da bir saat kadar bekletebilirsiniz.

Fırın Temizleyici ile Fritöz Temizliği

Çok kirli fritözler için fırın temizleyiciler idealdir. Fırın temizleyiciler çok güçlü kimyasallar barındırdığından, fritözünüzü ovalama sonrasında kimyasallardan mutlaka arındırılmanız gerekir. Temizleme işlemini ise ovalayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için mutlaka uygun bir sünger kullanmanız gerekir. Aksi halde fritözünüzde çizikler meydana gelebilir. 

Sirke ile Fritöz Temizliği

Fritözün içine sirke ve su ekleyerek kaynatıp, daha sonra ovalayarak yağlardan kurtulabilirsiniz. Bu işlem fritözünüzün dış kısmı için de oldukça kullanışlıdır. Doğal bir yöntem olduğundan kimyasallardan arındırma derdiniz de ortadan kalkar. Aynı zamanda uygun bir sünger kullandığınızda fritözünüzün ovalarken çizilmesini de önleyebilirsiniz.

Karbonat ile Fritöz Temizliği

Karbonat, yağlı yüzeylerin temizliğinde en sık kullanılan ürünlerdendir. Etkili bir doğal yağ çözücü de diyebiliriz. Karbonatı su ile karıştırıp macun kıvamına getirerek kullanabileceğiniz gibi; karbonat, sirke ve su karışımı hazırlayarak da fritözünüzü temizleyebilirsiniz. Macun haline getirilen karbonat ve su karışımını yağların bulunduğu yerlere sürerek bir süre bekletmeniz ve ardından nemli ve yumuşak bir bezle silmeniz gerekir.

Fritöz Ne Kadar Elektrik Harcar?

Fritözlerin ne kadar elektrik harcadığı, alacağınız cihazın kaç watt gücünde çalıştığına göre değişiklik gösterir. Yüksek güçte çalışan bir fritözünüz varsa ve gün içerisinde çok fazla kullanıyorsanız elektrik kullanımı da o kadar fazla olur. Diğer yandan yüksek güçte çalışıyor olsa bile kullanım sıklığını azaltırsanız harcadığı elektrik de azalır. Bu yüzden ne kadar güç kullandığı fritöz satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri haline gelir.