Sıcak yaz aylarında ferah ve havadar bir ortam sağlayan balkonları, konforlu ve kullanışlı bir hale getirmenin birçok yolu mevcuttur. Bunlardan biri olan ve balkonda rahat bir şekilde oturarak keyifli vakit geçirmenize olan tanıyan balkon sediri çeşitleri, özellikle küçük balkonlar için en ideal tercihtir. Farklı eşyalarınızı depolama fırsatı da sunan sedir modelleriyle yaz aylarında balkonların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Satın alabileceğiniz birbirinden şık sedir modellerinin yanı sıra bu kullanışlı eşyayı evde basit malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz. Küçük olduğu için istediğiniz gibi dekore etmekte zorlandığınız balkonlarınızı sedirler sayesinde dikkat çekici şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.  

Sedir Çeşitleriyle Küçük Balkonları Kullanışlı Bir Hale Getirin

Balkonları dekore ederken öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta; balkonun büyüklüğüdür. Özellikle küçük balkonlarda oturma alanı oluşturmak için büyük mobilyalar kullanmak, ortamın kullanışsız ve sıkışık bir hal almasını sağlar. Anadolu köylerinde geçmişten günümüze geleneksel olarak kullanılan sedirler kolçaksız, arkalıksız yapısı ve oldukça dar olan genişliğiyle küçük balkonlar için benzersiz bir seçenek sunar. Üzerine minder ya da kırlentler yerleştirerek konforunu artırabileceğiniz sedirleri balkon köşelerine ya da duvar önlerine konumlandırabilirsiniz. Fazla yer kaplamayan tasarımı sayesinde balkonunuzda özgürce hareket edebilir, çamaşır kurutma askısı gibi eşyalarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sedir modelleri sayesinde alandan tasarruf ederek diğer eşyalarınız için de yer açabilirsiniz. Örneğin sedirin önüne ya da yanına minik bir sehpa koyarak kahve ya da çayınızı keyifle yudumlayabilirsiniz. Veyahut alanı daha kullanışlı bir hale getirmek için kolay bir şekilde duvara monte edilebilen katlanır masa çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ebatları küçük olduğu için hafif bir yapısı da bulunan balkon sediri modelleri taşıma konusunda da büyük kolaylık sağlar. Balkon sedirlerini zorlanmadan, balkonun farklı bir köşesine taşıyıp, yerleştirerek balkon dekorasyonunda yenilik yapabilirsiniz. Enine dar olan küçük balkonlarda oturma alanı oluşturmak oldukça güçtür. Sedir modelleri bu açıdan da aradığınız ideal ölçülere sahiptir. Ufak sedir çeşitlerini enine bir şekilde balkona yerleştirerek de kullanılması imkansız gibi görünen dar alanları bile değerlendirebilirsiniz.    

Sandıklı Sedirlerle Balkonunuzda Yeni Depolama Alanları Yaratın

Ufak boyutlarından dolayı küçük balkonları kullanışlı ve yaşanılır bir ortama dönüştürmeyi başaran sedirlerin farklı tasarım özellikleri bulunan modelleriyle yeni depolama alanları yaratabilirsiniz. Bu imkanı sağlayan sandıklı balkon sediri çeşitleri üstten açılan kapağı sayesinde birçok eşyanızı kolay ve pratik bir şekilde saklama olanağı sunar. Üzerine yerleştirdiğiniz minderleri ve kırlentleri kaldırarak sedirin sandık kısmına zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Çoğu zaman küçük balkonlar, evde konulacak yer bulunamayan eşyaların depolandığı alanlar olarak değerlendirilir. Bu durum balkonu hem kullanılmayan bir alan hem de dağınık görünümlü bir mekan haline getirir. Sandıklı balkon sedirlerini küçük balkonlarda kullanarak bu iki sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz. Eşyalarınızı sandığın içinde saklayarak küçük balkonunuzu yaz aylarında keyifli vakit geçirmek için kullanışlı bir ortama çevirebilirsiniz. Kapasitesi oldukça geniş olan sedirin bölmelerine isterseniz yastık, yorgan ya da kıyafetlerinizin bulunduğu hurçları saklayabilir isterseniz de çok sık kullanmadığınız küçük eşyalarınızı kaldırabilirsiniz.  Sandıklı sedir modellerinin farklı seçenekler sunan tasarımları da mevcuttur. Genellikle sandık kısmına üst tarafındaki kapakla ulaşabileceğiniz modeller gibi alt tarafı kapaklı ya da çekmeceli sedirleri de tercih edebilirsiniz. 

Farklı Sedir Tasarımlarıyla Balkonların Şık Görünümünü Tamamlayın

Yaz aylarında keyifli vakit geçirmek geçirmek için sedir modellerini kullanarak boyutları küçük olan balkonlarınızı bile şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Birbirinden farklı ve hoş tasarımlara sahip olan sedir modelleri, her zevke hitap eden seçenekler sunar. Daha sıcak ve doğal bir görünüm için ahşap balkon sediri çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Oldukça dayanıklı ve sağlam olan bu modelleri ahşabın doğal güzelliğini sergilemek için minder ya da kırlent olmadan da kullanabilirsiniz. Farklı bir görünüme sahip olan metal malzemelerden yapılan sedir çeşitleri sayesinde küçük balkonlarınızda vintage bir görünüm oluşturabilirsiniz. Klasik sedirlerin kolçaksız ve arkalıksız tasarım özellikleri bu modeller için geçerli değildir. Genellikle kol dayama yeri ve yaslanmak için arkalığı bulunan metal sedirler, farklı desen ve motiflerin yer aldığı ferforje tasarımı sayesinde dikkat çekici şık bir görünüm sağlar. Bu tarz bir sediri kullanırken oturma kısmına ince minderler serebilir, üzerine de minik kırlentler yerleştirerek oldukça hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Sedir çeşitleri arasında kolçak ve arkalık barındıran ahşap malzemeli modelleri de bulabilirsiniz. Hatta bazı modellerin oturma ve yaslanma kısmı kendinden minderli ve yastıklıdır. Ancak sedirinizi istediğiniz şekilde özgürce dekore edebilmek için klasik modelleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kendi seçtiğiniz kırlent ve minder çeşitleriyle kişisel tarzınıza ve zevkinize uygun bir dekorasyon gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir şeyin dökülmesi sonucunda oluşabilecek lekeleri ve kirleri, minder ve kırlentlerin kılıflarını çıkarıp, makinede yıkayarak pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.       

Konforlu Sedir Modelleriyle Balkonlarda Keyifli Dinlenme Köşeleri Hazırlayın

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle ısınan havalar kapalı ortamlarda uzun süre kalmayı imkansız hale getirir. Bu açıdan balkonlar havadar ve ferah bir ortam sağlayarak sıcak havaların etkisini azaltır. Küçük bir balkonunuz varsa ve yaz aylarında vakit geçirmek için konforlu bir şekilde dekore etmekte sıkıntı yaşıyorsanız sedir çeşitleri imdada yetişir. En ufak balkona bile rahatlıkla sığdırabileceğiniz ebat seçenekleri bulunan sedirler, özellikle yaz akşamlarında hava almak ve akşam esintisini hissederek serinlemek için ideal oturma alanını sağlar. Yemekten sonra çayınızı ya da kahvenizi içmek için sedirleri kullanabilirsiniz. İstediğiniz sayıda minder ve kırlent kullanarak sedirleri ekstra konforlu ve rahat bir hale getirebilirsiniz. Bu şekilde balkonunuzda keyifli bir dinlenme köşesi hazırlayarak bütün günün yorgunluğunu ve stresini atabilirsiniz. İsterseniz bu köşede arkadaşlarınızı da ağırlayarak bir fincan kahve eşliğinde keyifli sohbetler yapabilirsiniz.  

Balkon Sediri Nasıl Yapılır? 

Birbirinden şık tasarımları bulunan sedir modellerini satın almak yerine her yerden kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemelerle kendi sedirinizi de yapabilirsiniz. Üstelik kendi yaptığınız sedir balkonunuzun ölçülerine tam bir uyum gösterecektir. Sedir yapmanın birçok farklı yöntemi vardır. En basit ve kolay yöntem ise paletten balkon sediri imal etmektir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey paletlerdir. Oldukça küçük bir sedir yapmak için 3 adet paleti üst üste yerleştirmeniz yeterli olacaktır. İsterseniz daha fazla ya da daha az palet kullanarak sedirin yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Daha uzun bir oturma alanı için bu 3 paletin yanına bir 3 tane daha ekleyebilirsiniz. Bu sayıyı istediğiniz sedir uzunluğuna ulaşıncaya kadar artırabilirsiniz. Paletleri kullanarak balkonunuza uygun düz ya da köşeli sedir modelleri yapabilirsiniz. Sediri rahat bir şekilde taşımak ve balkonda başka bir köşeye götürmek için isterseniz paletlerin altına mobilya tekerleği monte edebilirsiniz. Hazırladığınız sedirin üzerini farklı renklerde şık minder ve kırlent çeşitleriyle döşeyebilirsiniz. Sedirin bir kısmını minder kullanmayıp, açıkta bırakarak sehpa şeklinde değerlendirmeniz de mümkündür. Bu bölüme kahvenizi, çayınızı, kitabınızı ya da hoş bir görünüm sunan dekoratif obje çeşitlerini koyabilirsiniz.