Ev dekorasyonu, yaşam alanlarını paylaşan bireylerin zevkini yansıtmanın en kolay yoludur. Tasarımları, havası ve renk skalası ile sizi yansıtan bir alanda bulunmak, evinizde kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Dekoratif olarak kişisel tarzınızı yansıtmayan bir ev, zaman geçirmekten keyif almayacağınız bir alana dönüşebilir. Bu durumun önüne geçmek için farklı dekoratif tarzları tanımanız ve bunlar arasından size en uygun olanı belirlemeniz gerekebilir. 

Son zamanlarda tekrar yükselişe geçmiş olan dekorasyon seçenekleri arasında hazeran yer alır. Geçmişte popülerlik kazanmış olan bu dekoratif tarz, tekrar ön plana çıkmaya başlamıştır. Ev dekorasyonunda son trendleri takip etmek ve görmekten keyif alacağınız iç dizaynlar elde etmek isterseniz bu seçeneğe göz atabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız yazımızın kalanında hazeran modasının ne ifade ettiğini, bu dekorasyonu evinize taşımak için neler yapabileceğinizi işledik. Yazımızın kalanını inceleyerek dekorasyon hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Evinizin iç dizaynını baştan sona hazeran dekorasyonuna uygun hale getirebilir veya birkaç odada bu dizaynı deneyebilirsiniz. 

Hazeran Ne Demek?

Hazeran denince akla ilk gelen görüntülerden birisi, saray çiçeği olarak da bilinen mor bitkidir. Zarif duruşu ile saray bahçelerinde yerini almış olan bu bitki, evlerinize ekleyebileceğiniz dekorasyonla aynı isme sahiptir. Peki dekoratif açıdan hazeran ne demek?

Ev dekorasyonunda kullanılan hazeran, el işlemelerini içeren bir örgü tekniğini ifade eder. Yaşam alanlarında kullanılan çok farklı mobilyalar, hazeran modasından detaylara sahip olabilir. Sandalye, dolap, yatak başlıkları ve daha birçok parçada bu tarza yer verilir. 

Bambu ipleriyle yapılan örgü, dekorasyonlara doğal bir hava katar. Sade bir tasarım olması, minimalist bir dekorasyon tarzını sevenlerin beğenisini kazanmasını sağlar. Sade olduğu kadar göz kamaştırıcı bir şıklığı da yansıtmayı başarır. İnce tasarım detayları bulunan hazeran mobilyalar, usta bir işçilik sunar ve iç dizaynı zenginleştirir. Evlerini yenilemek isteyenler veya yeni bir ev dizecek olanlar bu dekoratif tarza sahip mobilyaları tercih edebilir. İç dizaynda doğal ve nötr bir renk skalasına yer vererek uyumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Hazeran modası ile dizayn edilen ortamların beraberinde gelen sakin ambiyansın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Hazeran Sandalye Ne Demek?

Hazeran modasını yansıtmak için sıklıkla kullanılan mobilyalardan birisi sandalyelerdir. Hazeran sandalye ne demek sorusuna verilebilecek tek ve sabit bir yanıt bulunmaz. Çünkü bu el örmesi tasarım detayının sandalyelerin farklı bölgelerinde yer aldığı seçenekler bulunur. Bu durum sandalyelerin işlevinin ve genel görüntüsünün tamamıyla farklılık göstermesine yol açar. 

Retro bir dekorasyon tarzını yaşam alanlarına eklemek isteyenler sırtlık kısımlarında hazeran detaylarının yer aldığı sandalyeleri tercih edebilir .Geçmişte bu moda akımı popüler olduğunda evlerde sıklıkla kullanılan mobilya seçeneği bu sandalyeler olmuştur. İç mekanda kullanım için harika özellik gösteren mobilyalardır. Ancak hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda balkonlarda ve verandalarda da kullanılabilir. yaz ve bahar aylarının hafif havasını yansıtan bir dekoratif parçadır. Bu özelliği yaşam alanlarının açık alanlarında da kullanılmasını sağlar. 

Oturma odası, salon, mutfak, misafir odası gibi alanlar, hazeran sandalyelerin kullanıldığı iç mekanlardan bazılardır. Sandalyelerin sırtlık kısmının yanı sıra, kolluklarında da hazeran detaylarının yer aldığı seçenekleri bulabilirsiniz. Bu tasarımlar daha fazla göz dolduran bir tarza sahiptir. Ayrıca sırtlıkların kare, dikdörtgen, elips, daire gibi farklı şekillerde bulunması da genel duruşlarının farklılık göstermesinde rol oynar. Evlerinize alacağınız hazeran sandalye modeline karar verirken hem sırtlık şekillerine hem de ürünleri kullanmayı düşündüğünüz odanın özelliklerine dikkat etmeniz önerilir. 

Hazeran Sandalye Nasıl Temizlenir?

Ev dekorasyonuna harika bir ekleme değerinde olan sandalyelerin ilk günkü güzelliğinin korunması için düzenli temizliği önerilir. Düzenli mobilya temizliği kullanım ömrünü uzatmakla kalmaz aynı zamanda hijyen standartlarına uygun bir yaşam alanı elde etmenizi de sağlar. 

Hazeranlı sandalyeleri temizlerken nemli bir bez kullanılması yeterli olacaktır. Fazla ıslak bir bez kullanmaktan kaçınmanız, sandalyenin gereksiz yıpranmasını engelleyecektir. Toz ve kirin çıkarılması için düzenli bir temizlik oldukça önemlidir. Temizlik sıklığına karar verirken sandalyenin kullanım sıklığına ve yaşam alanını paylaşan birey sayısına dikkat edebilirsiniz. 

Sandalyeler başta olmak üzere tüm hazeran mobilyalarınızı kullanırken dikkat etmeniz önerilen detaylar arasında uzun süre güneş ışığı altında bırakmamak yer alır. Güneş ışığı, örgülerin yıpranmasına ve mobilyanın eskimesine yol açabilir. Kullanmadığınız zamanlarda güneş altından kaldırarak veya mobilyaların üzerine bir örtü koyarak bu problemin önüne geçebilirsiniz.

Temizlik sürecinde güçlü kimyasallar ve beyazlatıcı içeriklere sahip malzemeler kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Hijyenik bir ortam elde etmek için kullanılan fazla kimyasallar tam tersine temizlik standartlarının düşmesine yol açabilir. Ayrıca hazeran detaylarına sahip mobilyalarınızda bozulmalar da yaratabilir. 

Hazeran Kapak Nasıl Yapılır?

Dolaplar, hazeran detayını sergileyebileceğiniz mobilya seçeneklerinden birisidir. son moda akımlarına uygun bu tasarım detayını dolaplarına eklemek isteyenlerin aklına hazeran kapak nasıl yapılır sorusu gelmektedir. 

Yeni bir dolaba ihtiyacınız varsa veya evinizi diziyorsanız hazeran dolapları alarak bu kapaklara ulaşabilirsiniz. Ancak dolaplarınızda hazeran detayına sahip olmak için tüm mobilyayı değiştirmeniz gerekmez. Sahip olduğunuz mobilyaları kullanmaya devam edecekseniz sadece kapaklarını değiştirerek but asarım detayına ulaşabilirsiniz. 

Hazeran dolap yaratmak için kapaklarınıza uygun boyutlarda örgüyü satın alabilirsiniz. Menteşeler veya sürgüler yardımıyla dolabınızın mevcut kapağını çıkarabilirsiniz. Kapakların yerine hazeran detaylı panelleri yerleştirerek mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Dolap kısımları bulunan televizyon konsolları bu yöntemi pratik şekilde uygulayabileceğiniz eşyalardan birisidir. Genellikle küçük boyutlara sahip olan bu dolaplar için az miktarda bir hazeran örgü paneli yeterli olacaktır. Kıyafet dolapları gibi daha büyük boyutlara sahip eşyaların kapaklarının yenilenmesinde gerekli ölçüler daha fazla olacaktır. Boyutların doğru ölçülmesi ile kapak yenileme işlemini hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Neden Hazeran Dekorasyon Kullanılmalı?

Yoğun yaşam temposundan uzak olacağınızın evinizin rahatlatıcı bir dekorasyonunun bulunması gerekir. Bunun için kişisel zevkinize uygun, tarzınızı yansıtan ve göze hitap eden dekorasyonların kullanılması oldukça değerlidir. Hazeran dekorasyon, bu görüntüleri yaratmanıza yardımcı olabilir. Hazeran tarzına sahip mobilyalar dayanıklı özellikler de gösterir. Genellikle ahşap materyallerden üretilen mobilyalar, uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Bu iç dizayn tarzını yaşama alnınızda istediğiniz süre boyunca tutmanızı mümkün kılar. 

Klasik ve geleneksel olduğu kadar modern bir tarzın da yansıtılması mümkündür. Eğer hazeran dekorasyon parçalarınızla birlikte toprak tonları gibi sıcak renkleri kombinlerseniz daha doğal bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Beyaz, gri gibi daha soğuk tonları hazeran dekorasyonu ile birlikte kullanırsanız çağdaş bir görüntü oluşturabilirsiniz. Hazeran dekorasyonunda ahşabın hem açık hem de koyu tonlarına yer verilir. Beyaz rengiyle birlikte modern bir tarz oluşturmak isterseniz ahşabın daha açık tonlarına yer vermeniz önerilir. Böylece uyumlu bir renk skalası yaratabilirsiniz. Koyu renk ahşaplar tercih etmek isterseniz zıt renk skalası sayesinde farklı mobilyaların ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu görüntü ile özel olarak hazırladığınız ev dekorasyonu çarpıcı bir hava yansıtabilir. 

Kısacası evlerde hazeran modasının kullanılması, hayallerinizdeki dekoratif tarzın elde edilmesini sağlayabilir. Yaşam alanlarına kişisel bir dokunuş niteliğinde olan görüntüler elde etmenize yardımcı olabilir.