Yeni bir eve taşınmış, evinizi yenilemek istiyor ya da sadece dekorasyona meraklı olabilirsiniz. Hangi durum geçerli olursa olsun iç cephe boyaları bir aşamada mutlaka ilginizi çekecektir. 

İç mekan boya renkleri çok geniş bir skalaya sahip olmasıyla birlikte tarzınıza uygun boyayı bulmanız çok kolaydır. Kolay olmasına kolaydır, fakat tarzınıza hitap eden rengi bulmakla işin bitmediğini de birçok kez deneyimlemiş olabilirsiniz. İşte tam da bu sebeple nerelerde hata yapıyor ya da hangi konuların aklınıza takılıyor olabileceğine dair kapsamlı bir rehber hazırlamak istedik. Buyurun iç cephe boyası seçiminde akıllara takılan tüm detayları inceleyelim.

Boya Yapmaya Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evinizin görünümünü değiştirmek için uygulayabileceğiniz neredeyse en kolay ve masrafsız yöntem boya yapmaktadır. Fakat boya yapmaya başlamadan, hatta boya rengi seçmeden bile önce dikkat edilmesi gereken ayrıntılar mevcuttur. 

Boya yapmaya karar verdiniz, ama evinizin rutubet veya küf sorunu olup olmadığını ya da duvarların pürüzsüzlüğünü kontrol ettiniz mi? Hiçbir sorun olmadığını varsayarsak, duvarları nasıl boyamanız gerektiğini biliyor musunuz? Evinizin güzelliği için son moda salon boyaları kullanırken hangi işlemleri uygulamalısınız inceleyelim.

 • Boya yapmaya başlamadan önce küf ve rutubet gibi yalıtımsal problemleri kontrol altına almalısınız. Çünkü sorunlar devam ederken boya yaparsanız yaptığınız boyanın ömrü kısa süreli olacaktır.
 • Duvarda ya da tavanda dökülen, kabaran noktalar varsa bu kısımları temizlemelisiniz.
 • Zımpara yapılması gereken noktalar olup olmadığını kontrol edip buraları da pürüzsüz hale getirmelisiniz.
 • İç cephe boyası yapılırken en çok rulo fırça kullanılır. Tüm yüzeyleri rulo fırça ile boyayabilirsiniz. Eğer rulo fırçanız çok küçük noktalara yetişemiyorsa buraları fırça ile boyamaya devam edebilirsiniz.
 • Seçilen rengin tam olarak ortaya çıkması için, tıpkı oje sürmede olduğu gibi, duvarları da iki kat boyamalısınız.
 • Önce tavanları boyamalı daha sonra duvarlara geçmelisiniz.

İç Cephe Boyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son moda iç cephe boya renkleri aklınızı meşgul ederken, aynı zamanda bu boyaların nasıl olması gerektiğini de aklınızda bulundurmalısınız. Boya seçerken kuruma süresi, matlık, parlaklık, renk ve koku gibi birçok ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Diğer yandan seçtiğiniz boyanın duvarınıza uygun olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Eski bir duvarınız varsa zamanla bu duvarlarda çıkıntı ya da göçmeler oluşabilmektedir. Böyle bir duvarı boyamak istiyorsanız mat renkler tercih etmelisiniz. Çünkü mat renkler pürüzleri daha iyi gizleyecektir. Yeni ve pürüzsüz bir duvarda ise hem mat hem parlak renkler korkmadan kullanılabilir. Yeni ve pürüzsüz yüzeyli duvarlarda daha çok parlak renklerin tercih edilmesi yüzeyin daha çok meydana çıkarılmak istenmesinden kaynaklanır. 

İç Cephe Boyası Hangi Renk Olmalı?

İç cephede hangi renk boya kullanılmalı sorusuna verilebilecek cevap aslında zevkinizin yanında odalarınızın ne kadar ışık aldığı, mobilyalarınız boyutları, eşyalarınızın çokluğu ya da mobilyalarınız hangi renkte olduklarına göre de belirlenmelidir. 

 • Kontrast yaratmak önemlidir. Eğer açık tonlarda mobilyalarınız varsa duvarlarınızı koyu tonlarda boyamanız odanızın çok daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.
 • Duvarlarınızı farklı renklerde boyamanız gerekebilir. Örneğin; koyu renk bir kanepe sahipsiniz, fakat televizyon sehpanız tam tersine beyaz renkte. Bu durumda televizyon sehpanızın arkasındaki duvarı koyu renkte, kanepenizin arkasındaki duvarı da açık renkte boyamanız daha iyi bir seçenek olacaktır.
 • Odalarınızın ne kadar ışık aldığını iyi tespit etmelisiniz. Pek fazla ışık almayan bir odanın duvarlarını koyu renkte boyamanız ne kadar yanlışsa, çok fazla ışık alan bir odanın duvarlarını da çok açık renklerde boyamanız o kadar yanlış olacaktır. Odanızı istediğiniz ve beğendiğiniz son moda ev boya renkleri yönünde yapmış olabilirsiniz, fakat her iki durumda da odaların ışık alma durumuna göre boya seçimi yapmanız daha huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Odalarınızın boyutunu doğru hesaplamalısınız. Küçük odalara sahipseniz bu odalardaki eşya sayılarını azaltmanız boyanınızla birlikte odanızın daha büyük görünmesini de sağlayacaktır. Eşyaları azaltmanın yanında ferah denilebilecek tonlarda boyalar kullanmanız da yansımadan dolayı odanızın daha büyük görünmesine katkı sunacaktır.

Hangi Odada Hangi İç Cephe Rengi Kullanılmalı?

İç cephe boyası moda renkler seçerken yanlışa düşülen bir nokta da odalarda yanlış renklerin kullanılmasıdır. Her oda her renk için uygun değildir. Bu sebeple renklerin dilini iyi bilmeniz ve evinizde kendinizi nasıl hissetmek istiyorsanız renk seçiminizi de bu yönde, en uygun seçeneklerle yapmalısınız. Birkaç rengin anlamını bilmeniz iç cephe boyası seçerken işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Turuncu: Genellikle güneşi çağrıştırdığı yönünde ortak bir fikir vardır. Mekana enerji aktarır. Diğer yandan zenginlik, bolluk gibi çağrışımları da bulunur. Boya seçiminde turuncuyu tercih ederseniz misafir ağırlamaktan hoşlandığınız yönünde bir mesaj da verebilirsiniz. Çalışma odanızda kullanmanız pek işinize gelmeyecektir.
 • Yeşil: Yeşilin tüm tonları doğayı çağrıştırır. Sakinliği, huzuru, güvenliği ve doğallığı simgeler. Evinizin tüm odalarında bu rengi kullanabileceğiniz gibi, sadece tek bir duvarı da yeşil renge boyayabilirsiniz. 
 • Lacivert: Koyu renkler yeni moda iç cephe boyalarında çokça tercih edildiğinden ezbere hareket edip yatak odanızda lacivert rengi kullanma hatasına düşmemelisiniz. Çünkü yatak odası ne kadar karanlıksa uyumaya devam etme potansiyeliniz de o kadar fazladır. Koyu renk bir duvar boyası tercih etmektense koyu renk fon perde kullanmak daha mantıklıdır.
 • Beyaz: Saflığı, temizliği, umudu ve masumiyeti temsil eder. Aynı zamanda ilgisizlikle de bağdaştırılır. Bu sebeple duvarlarınızı boyarken beyaz rengin ağırlıkta olması sizi ya da misafirlerinizi huzursuz edebilir. Her duvarı beyaz boyamak yerine kontrast oluşturmak için kullanabilirsiniz.
 • Siyah ve Gri Tonları: İki rengin de farklı anlamları olsa da uygun alanlarda dengeli bir şekilde kullanıldığında odanın ferah görünmesini sağlayabilir. Örneğin açık renkli salon mobilyası kullanarak hem mobilyalarınızı hem duvarınızın rengini ön plana çıkarabilirsiniz.

En Moda İç Cephe Boya Renkleri Nelerdir?

En moda ile en modern iç cephe boya renkleri harmanlandığında ortaya harika sonuçlar çıkabilmektedir. Burada renklerin tonu devreye girmektedir. Örneğin kum beji, fildişi, meltem, mercan ya da antrasit isimleriyle karşınıza çıkabilecek boya renkleri vardır. 

 • Kum beji boya rengi daha çok mobilyaların uyumu gözetilerek kullanıldığında dikkat çekici hale gelmektedir. Toprak tonlarında mobilyalarınız varsa ve uyumu yakalamak istiyorsanız kum beji rengini kullanabilirsiniz. Fakat uyum aramak yerine, mobilyalarınızı ortaya çıkarmak isterseniz fildişi rengi kullanmanız daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Mercan duvar boyası daha çok hareketli ortamlarda kullanıma uygundur. Çocuk odası, mutfak gibi mekanlarda kullanıldığında enerji verir. Çalışma odasında kullanılması dikkatin toplanmasını geciktirebileceği gibi, yatak odasında da enerji vermesi için doğru bir seçim haline gelecektir.
 • Antrasit duvar boyası grinin en koyu tonu olarak karşımıza çıkar. Daha çok ofis gibi mekanlarda ciddiyetin ortaya konulması için kullanılsa da, kontrast oluşturmak için de kullanılabilir. Odalarınızda yalnızca bir duvarı antrasit rengi ile boyayıp açık renkli bir mobilya ile destekleyebilirsiniz.
 • Meltem rengi duvar boyası çok açık bir pembe tondadır. Pembesi fark edilmeyecek seviyedir de diyebiliriz. Küçük boyutlu odalarda kullanılması çok daha doğru bir kullanım olacaktır. Hem asil ve temiz bir görünümü vardır, hem de açık bir renk olduğundan odanızın olduğundan büyük görünmesine katkı sağlayacaktır.