Kız çocuk odası dekorasyonu kız çocuklarının kendine güvenen çocuklar olması için atılması gereken ilk adımlardan biridir. Çünkü çocuklar erken yaşta nelerden hoşlandığını, nelere ilgi duyduğunu veya nasıl daha iyi çalışabildiklerini odalarının nasıl olduğuna bakarak tespit edebilirler. Bu sebeple kız çocukların odaları dekore edilirken dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı temel prensipler vardır. Kız çocuk odaları için hazırladığımız bu rehberde birbirinden farklı, ilham verici ve yaratıcı fikri bir arada bulabilir; çocuğunuz için nasıl bir oda dekore etmeniz gerektiğine dair bilgi alabilirsiniz.

Özgüveni Artıracak Detaylar

Küçük kız çocukları özgüvenlerini tazelemek için sık sık aynaya bakmaya meyillidir. Bu sebeple odalarında büyük bir boy aynasına sahip olmak onlar için önemlidir. Aynı zamanda, boy aynalarını dilediğince süslemekte de özgür olmaları gerekir. Kendilerini nasıl motive edeceklerini en iyi onlar bilir. Aynalarına motive olabilecekleri sözlerin olduğu stickerlar, beğendikleri bir sanatçının ya da gitmek istedikleri bir ülkenin fotoğraflarını asmakta serbestlik tanımanız gerekir. Böylelikle her şeyi yapabilecek gücü ve özgüveni kendi içlerinde bulmalarına olanak tanıyabilirsiniz.

Yaratıcılığı Destekleyen Ayrıntılar

Çocuklarda yaratıcılığın en büyük destekçisi, yapılması gereken bir şeyi kendi elleriyle halletmekten geçer. Örneğin onlardan bir uçak maketi yapmalarını isteyip serbest bıraktığınızda onlar size bir planör yapabilir. Bunu öngörmek zordur. 

Kız çocuk odası dekorasyonu içinde yaratıcılığı destekleyen bir şey yapmak isterseniz bir duvarı kara tahta haline getirebilirsiniz. Burada çocuğunuz dilediğince resim çizebilir, yazı yazabilir. Yazdığı yazılar onun ileride bir yazar, çizdiği resimler ise bir ressam olmasını sağlayabilir. Belki bu duvarda bir beste bile yapabilir. Kim bilir?

Anılarla Dolu Bir Oda

Dostluk, aile, sevgi gibi kavramları öğrenmek anılarda başlar. Kişi geçmişte sevgi olarak tanımlanan şeyin nasıl yansıtıldığına şahit olduğunda sevginin geçmişte şahit olduğu şekilde olduğunu düşünür. Bu bazen doğru, bazen yanlış bir yansımadır. 

Genç kız odası dekorasyonu yaparken çocuğunuza sevdiği fotoğraflardan bir köşe oluşturmasını önerebilirsiniz. Burada arkadaşlarıyla, ailesiyle ya da sevgilisiyle birlikte olduğu mutlu, eğlenceli, bazen buruk anıların fotoğraflarını görmek onun için çok faydalı bir durumdur. Anılarla dolu bir oda, bazı durumların unutulmamasının değerli olduğu anlamına gelir.

Bol Bol Sanat

Genç kız odası dekorasyonu pembe renk ile sınırlandırılmayacak kadar geniştir. Pembeyi yalnızca yataklarda ya da çalışma alanlarında kullanmanız şart değildir. Çocuğunuzun odasına asabileceğiniz tablolar, çiçek yetiştirmek için kullanabileceğiniz saksılar ya da çiçekler elbette pembe rengin dahil olabileceği mükemmel eşyalardır. Diğer yandan çocuğunuz pembe rengi çok seviyor ve kullanmak istiyorsa ona tamamen pembe renkte bir oda da yapabilirsiniz. Bu seçimi çocuğunuza bırakmak doğru bir adımdır. 

Çocuğunuzun odasında sergileyeceğiniz sanat eserleri yalnızca ünlü ressamların çalışmalarından ibaret olmayabilir. Çocuğunuzun özenerek yaptığı bir resmi de sanat eseri olarak sergileyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun yaratıcılığı ve özgüvenini destekleyebilirsiniz.

Yatak Başlığında Farklı Fikirler

Kız çocuğunuzun odasını kendi fikirleriyle döşemesi en uygunudur. Yatak başlıkları da bu özgür döşemelerden biridir. Çocuğunuz uyumaya hazırlanırken neyi görmek istiyorsa onu görmekte özgür olmalıdır.

Yatak başlıkları için yaratıcı fikirler arasında duvar örtüleri, ışıklar veya makrome gibi seçenekler vardır. Makrome örme veya dokuma ile elde edilir ve duvarlarda çok şık bir görüntü yaratır. Hatta çocuğunuz yatak başlığı olarak makrome isterse kendisi örebilir. Işıklar da çok sık tercih edilen seçeneklerdendir. Anılarını sergilediği alanı yatağının başına taşıyıp bu alanı istediği aydınlatma malzemesiyle ışıklandırılabilir.

Okuma Köşeleri

Genç kız odası dekorasyonu mor rengin kullanılabileceği en uygun alanlardan birisi okuma alanlarıdır. Çünkü mor renk tutkuyu simgeler. Okuma alanları çocuğunuzun en tutkulu olması gereken yerlerden birisidir. 

Çocuğunuzun okuma alışkanlığına katkıda bulunmak ve renklerin anlamlarına güveniyorsanız bu alanda mor renk bir kanepe ya da berjer kullanmak şık bir çözümdür. Mor rengi kullanırken çalışma alanının görünmeyeceği şekilde ayarlamak da önemlidir. Çünkü mor renk aynı zamanda dinamik ve romantik bir renktir. Çocuğunuz bu köşeye dikkat kesilip hayallere dalabilir.

Okuma köşelerinde açık raf kullanarak sergilemek istediği objeleri kitaplarının arasında konumlandırmasını sağlayabilirsiniz. Açık raflar hem kolay ulaşılabilir hem de vitrin görevi gören raflardır.

Motivasyon Yükseltecek Çalışma Alanları

Kız odası dekorasyonu için her ne kadar özgüvenden ve yaratıcılıktan çok fazla bahsetmiş olsak da çalışma alanları kendisini geliştirebileceği bir alan olmalıdır. Elbette bu yaratıcılıktan uzaklaşması gerektiği anlamına gelmez. Tam tersi yaratıcılığı için teşvik edici görselleri çalışma alanında kullanması motivasyon açısından da çok önemlidir. 

Çalışma alanlarında daha çok sade renkler ve temiz bir ortam olmalıdır. Dağınık çalışmayı seviyorsa dağınık kalabilir, fakat asla kirli olmamalıdır. Çünkü toz ve kir dikkat dağıtır. Aynı zamanda bu alanlar ışık açısından da rahatsız etmeyecek konumda olmalıdır. Gündüz gün ışığını rahatça alabilmelidir. Gece ise masa lambası gibi daha çok bulunduğu ortamı aydınlatmada ustalık gösteren aydınlatma malzemeleri tercih edilmelidir.

Çalışma ortamını dekore etmek için karşısına bir not askılığı takmak faydalı olabilir. Burası hem günlük yapması gerekenleri not alabileceği, hem de onu motive edecek güçte objeleri konumlandırması için uygundur. Masasına güzel kokulu bir çiçek konumlandırarak hoş bir detay ekleyebilirsiniz. Hatta bu çiçekleri haftada bir değiştirerek farklılık ve canlılık sağlayabilirsiniz.

Özel Tasarımlı Mobilyalar

Kız çocuk odası dekorasyonunda özel tasarımlı mobilyalar seçmek niyetindeyseniz, bunun için öncelikle çocuğunuzun fikrini almanız önemlidir. Sizin onu bir prenses olarak görmeniz değil, onun kendini nasıl gördüğü önemlidir. Örneğin kızınızın pilotluğa ilgisi varsa ona prenses yatağı almak onu sadece üzer. Uçak tasarımında bir yatak ise belki sizin hoşunuza gitmez, ama onu çok mutlu eder. Önemli olan da onun nasıl hissettiğidir, çünkü bu oda ona aittir.

Kız Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kız çocukları genellikle çok daha fazla eşyaya ihtiyaç duyar. Takılar, atkılar, elbiseler, ayakkabılar, çoraplar ya da tokalar onlar için önemli olabilir. Bunları depolamak için erkek çocuklara nazaran daha fazla alana ihtiyaçları vardır. Bu sebeple bir takı vitrini, geniş bir dolap ve makyaj organizeri almak faydalı olabilir.
  • Müzik her çocuk için önemlidir. Çocuğunuzun şarkı dinleyebileceği bir cihaza sahip olması onu mutlu eder. 
  • Belirli alışkanlıklar edindirmek için bazı adımlar da atabilirsiniz. Örneğin tutumlu olmanın anlamını öğretmek için ona bir kumbara hediye edebilirsiniz. Bu kumbara diğer eşyaları ile uyumlu olursa kullanmak için sabırsızlanabilir.
  • Odasında kullanmak istediği poster veya resimleri çerçeveletmek odasında kötü bant izlerinden kaçınmanın bir yoludur. 
  • Bütün çocukların odaları dağınık olabilir. Kız çocuğunuzun da dağınıklığı seven bir karakteri varsa, eşyalarını sizin toplamamanız önemlidir. Ona nasıl düzenli olabileceğine dair bir şeyler öğretmek adına kendi odasını kendi toplarken yönlendirmeleriniz ile yardımcı olmak daha doğru bir adımdır. Bu sayede ona olan güveninizi gösterebilir, onun da özgüvenini tazelemesini sağlayabilirsiniz.