Duvar dekorasyonu, sade bir yaşam tarzını benimsiyor olsanız dahi evin tüm havasını değiştirebilen ayrıntılardandır. Ufak değişiklikler ile evinizin sadeliğini korumaya devam ederken aynı zamanda farklı bir ortama da kavuşabilirsiniz. 

Evinizi Baştan Yaratacak 7 Duvar Dekorasyonu Fikri

Duvarınızın dekorasyonunu değiştirmek için akla ilk gelen yöntem boyadır. Farklı renkler, farklı eşyalar ortam havasında yapabileceğiniz en önemli değişiklikler olsa da bunlardan memnun olup yalnızca duvarlarınıza bir şeyler eklemek de isteyebilirsiniz. Duvarlarınızı süslemek veya değişiklik yapmak için birçok alternatifiniz vardır. Bu rehberimiz ile ilham verici fikirleri değerlendirebilir ve hangi değişikliklerin nasıl etkiler yaratacağını öğrenebilirsiniz.

1. Tablolar ve Fotoğraflar

Tablolar ve fotoğraflar dekorasyon açısından en basit ve etkili değişikliklerden birisidir. Yalnızca sevdiğiniz birkaç tablo veya aile, arkadaş fotoğraflarınız ile istediğiniz köşeye estetik bir görünüm katabilirsiniz. 

Tablolar evin her köşesinde rahatlıkla kullanılabilir, fakat mekana dikkat etmek gerekir. Örneğin çalışma odanızda ilham verici tablolar kullanmayı tercih edebilirken, oturma odasında daha ferah ve harekete geçirici tablolar kullanabilirsiniz. Diğer yandan çocuğunuz varsa onun odası için de eğlenceli tablolar kullanabilirsiniz.

Fotoğraflar da tıpkı tablolar gibi mekana göre değişiklik gösterir. Oturma odanızda daha çok aile, seyahat ya da başarı fotoğraflarınız yer alabilir. Arkadaşlarınızla olan fotoğraflarınız biraz daha özel olduğundan bunlar için çalışma odasını veya yatak odanızı tercih etmek isteyebilirsiniz.

2. Aydınlatmalar

Duvar dekorasyonu için kullanılan bir diğer ilgi çekici fikir ise aydınlatmalardır. Genellikle sarkıt ve avize şeklinde olan aydınlatmalara aldırmadan yalnızca daha sık vakit geçirdiğiniz alanı aydınlatmak için duvara sabitlenmiş ışıklar kullanabilirsiniz.

Ledler de aydınlatmak için idealdir. Daha romantik bir ortam sunduğundan dolayı bu aydınlatma türünü yatak veya çalışma odanızda kullanmanız daha doğrudur. Fakat mutfakta ya da oturma odanızda da kullanmamanız için hiçbir sebep yoktur. 

Ledler dışında en sık kullanılanı ise duvar raflarının altına yerleştirilmiş lambalardır. Bu lambalar şekilli ya da rafın tamamını kaplayacak şekilde olabilir. Ayrıca bu ışıklar genellikle neon olarak tasarlanır ve ince uzun şeritler halinde duvarı kaplayacak biçimde de olabilirler.

3. Duvar Kağıtları

Duvar kağıtları uygulaması kolay, yaratıcı fikirlere açık ve bol seçeneklidir. Beğendiğiniz herhangi bir duvar kağıdını kolaylıkla her alana uygulayabilirsiniz. Son dönemlerde çok moda olan duvar kağıtları arasında tuğla şeklinde olanlar vardır. Bu duvar kağıdı genellikle tüm duvarlara değil, yalnızca bir duvara olacak şekilde ortama farklılık katmak amaçlı kullanılır.

Tüm odalarınız için birbirinden farklı duvar kağıdı deseni bulabilirsiniz. Hatta istediğiniz bir deseni duvar kağıdına çevirme alternatifiniz bile vardır. Mutfakta mutfak öğeleri bulunan duvar kağıtları, oturma odanızda ise tuğla desenli ya da ferah, şık ya da abartılı denebilecek birçok duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Yatak odası için en iyi duvar kağıdı seçeneği ise uykunuzu kaçırmayacak şekilde olmalıdır. Keza çalışma odanızda da sakin, odağınızı bozmayacak renkler ve desenler kullanmanız önerilir.

4. Saksılar

Duvar dekorasyonunda düşeceği ya da sorun çıkaracağı tedirginliğinden dolayı pek sık karşılaşılmayan, ama uygulandığında çok hoş bir görüntü oluşturan saksıların değerlendirilmesi gerekir. Saksılarınızın içerisine ister canlı, ister yapay çiçekler yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz de saksılarınız arasında canlı ya da yapay sarmaşıklar örebilirsiniz. 

Düşeceğinden ya da sorun çıkaracağından korkuyorsanız saksıları duvarınıza direkt sabitlemek yerine, saksı rafları yardımıyla da estetik bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Saksıların içerisine yerleştireceğiniz bitkiler ve çiçekler ile ortamda istediğiniz renk değişikliğini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

5. Duvar Halıları

Duvar halıları bu listede uygulanması en kolay fikirdir. Duvar kağıtları gibi birçok seçeneği mevcuttur. Etnik, otantik, modern ya da geleneksel gibi birçok şekilde üretilirler. Tarzınıza ve ev içi dekorasyonunuza uygun bir duvar halısı alarak kanepenizin arkasına asabilirsiniz.

6. Raflar

Raflar hem dekorasyon hem de kullanışlılık açısından çok faydalıdır. Üzerine birçok şey yerleştirebilirsiniz. Hatta raflar sayesinde küçük bir kitaplık oluşturabilir, saksılarınızı da kitaplarınızın arasına yerleştirebilirsiniz. 

Raflar kullanıldığı mekana göre de farklı şekillere bürünebilir. Örneğin yatak odanızda kıyafetlerinizi ya da ayakkabılarını sergileyebileceğiniz bir vitrine, çalışma odanızda ise başarılarınızı sergileyebileceğiniz bir müzeye evrilebilirler. 

7. Aynalar

Aynalar duvar dekorasyonunda kullanımı en riskli olanıdır. Çünkü uygulanmaları ve diğer eşyalar ile uyum yakalamanız zordur. Doğru bir şekilde konumlandırılmış ve dizayn edilmiş aynalar ortama modern bir hava katar. Aynı zamanda enerjinizi yükseltmek ve sizi banyoya göndermemek açısından da kullanışlıdır.

Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dekorasyon fikirlerinizi hayata geçirmeden önce uygulama yapacağınız alandaki diğer eşyalar ve renklerle uyumuna, kullanışlılığına ya da estetik görünümüne dikkat etmeniz gerekir. 

  • Ayna konseptini mutfak duvar dekorasyonu için uygulamak doğru değildir. Misafirlerinizi mutfakta ağırlıyorsanız insanlar kendilerini izleniyormuş gibi hissedebilir.
  • Oturma odanızdaki dekorasyon ise ferah ve canlı bir ortama kapı açmalıdır. Oturma odanızda vakit geçirirken kendinizi gerçekten oraya ait hissetmek için tamamen sizin zevkinize göre dekore edilmiş olmalı, yalnızca moda diye hiçbir öğe bulundurmamalısınız.
  • Yatak odanızdaki dekorasyon sakin ve huzurlu olmalı, sizi uykunuzdan alıkoymamalıdır. Yatak odanızda harekete geçirici renkler ve öğeler kullanmamanız gerekir. 
  • Çalışma odanız motivasyona en çok ihtiyaç duyduğunuz alandır. Buralarda ise daha çok motive edici, odaklanmayı kolaylaştırıcı ve hayal kurmayı tetiklemeyen öğeler ve renkler kullanabilirsiniz. 

Balkon Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Doğal yaşam alanlarınızın azaldığı günümüz dünyasında balkonda geçireceğiniz vaktin doğaya en yakın şekilde olması önemlidir. Bu sebeple balkon duvar dekorasyonu için en uygun konsept saksı ve aydınlatmalardır. Saksılara yerleştireceğiniz doğal ve koku yayan çiçekler ile çiçeklerinize zarar vermeyecek aydınlatma düzeneği ile son derece huzurlu bir ortam elde edebilirsiniz.

Salon Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon duvar dekorasyonu tüm dekoratif imkanları kullanabileceğiniz nadir ortamlardandır. İster aydınlatma, ister tablo, ister aynalar olsun; tümünü bir arada uygun renkler ve konumlandırmalar ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Salona en çok yakışan dekoratif öğeler ise hiç kuşkusuz tablolar ve raflardır. Çünkü bunların çevresine aydınlatma ya da ayna öğeleri; raflara saksılar ve ve fotoğraflar yerleştirebilirsiniz. Hatta tüm bunları uyumlu bir duvar kağıdının üzerinde yapabilirsiniz.

Alçı Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Alçı duvar dekorasyonu son dönemlerde oldukça ilgi çeken, duvarınızın pürüzsüz hale gelmesini sağlayan yegane uygulamalardan birisidir. Alçı duvar dekorasyonunda duvarlarınıza direkt olarak alçı uygulayabilirsiniz. Bu uygulama duvarlarınızın estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda alçı uygulaması yaptıktan sonra duvarlarınızı istediğiniz renge de boyayabilirsiniz. Alçı yapmış olmanız boya yapmanızı hiçbir şekilde engellemez.

Bahçe duvar dekorasyonu için de oldukça iyi bir seçenek olan alçı uygulaması, dış cephe uygulamalarında duvarınızı korumak ve estetik bir görünüme kavuşturmak konusunda başarılıdır. Alçı uygulamasını direkt duvar üzerine, ince ve kaba sıva yapılmış duvar üzerine veya önceden boyanmış duvar üzerine uygulayabilirsiniz. 

Alçı duvar uygulaması ses ve ısı yalıtımı üzerinde de etkilidir. Dekorasyon için yapılmış bir uygulama gibi görünse de çok kullanışlı ve faydalı bir uygulamadır. Aynı zamanda çevre dostu olup, insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir maddeyi de içerisinde barındırmaz. Nefes alan bir malzeme olduğundan dolayı da fazla nemi hapsedip, ortam nemsiz kaldığında içerisinde nemi ortama yayar.