Buz küplerini yaz aylarında daha çok kullanıyoruz, genellikle de içecekleri soğutmak için. Fakat eviniz için de farklı alanlarda pratik kullanımları bulunuyor. İşte çok işinize yarayacak buz küpleri ile basitçe uygulanabilecek 7 pratik öneri!

Bu video içeriğine Evidea YouTube kanalından da ulaşabilirsiniz.


Halıdaki mobilya izlerini yok edebilirsiniz.

Uzun süre halının üzerinde kalan mobilyalar halıda iz bırakır. Halıdaki bu izleri gidermek için buz küplerini kullanabilirsiniz. Mobilya izinin olduğu yere buz küpü koyun ve erimesini bekleyin. Daha sonra elektrik süpürgesi ile bu alanı süpürdüğünüzde izin kaybolduğunu göreceksiniz.

Bitkilerinizi sulamanın pratik bir yolu.

Ulaşılması zor yerlerde, örneğin asılı bitkileriniz varsa, veya bitkilerinizi sulamaya vakit bulamadığınızda saksının içine birkaç tane buz küpü yerleştirebilirsiniz.

Mikrodalgada ısıttığınız pilavın kurumaması için tabağa buz küpü koyun.

Pilavı veya pirinçle yaptığınız herhangi bir yemeği mikrodalga fırında tekrar ısıttığınızda pirinçlerin kurumaması için tabağa bir küp buz koyabilirsiniz. Mikrodalgaya buz ile birlikte koyduğunuzda, pirinçlerin yeni pişmiş gibi nemini ve tazeliğini koruduğunu görebilirsiniz.

Evcil dostunuzun da serinlemeye ihtiyacı olabilir.

Evcil bir dostunuz varsa onun da yazın serinlemeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Su kabına koyacağınız birkaç buz küpü ile minik dostunuzun da serinlemesini sağlayabilirsiniz.

Yapışmış sakızı çıkarın.

Evde bir koltuğa, kıyafetinize veya herhangi bir kumaşa yapışmış bir sakızı buzla hemen çıkarabilirsiniz. Bir küp buzu sakızın üzerine koyduktan sonra sakız donup kolayca çıkacaktır.

Yemek ve çorbalardaki fazla yağı alın.

Yemek ve çorbalardaki fazla yağı çekmek için birkaç buz küpünü bir kepçeye koyun. Kepçeyi yemeğin üzerinde gezdirdiğinizde yağ damlacıklarının kepçenin altında toplandığını görebilirsiniz. Daha sonra fazla yağı bir kaşık yardımıyla alabilirsiniz. 

Buz küpleri ile nefis tatlar.

İçeceklerinizi soğutmak için kullandığınız buz küplerini çilek, limon, portakal, şeftali gibi meyvelerle veya nane, gül yaprağı gibi lezzetli bitki yaprakları ile birlikte dondurarak lezzetlendirebilir; sunumlarınızı renklendirebilirsiniz.