Beyaz ve Temizlik

Beyaz renk her zaman saflık ve temizlik sembolüdür. Duvarlarınızda, mobilyalarınızda ve aksesuarlarınızda beyaz tercih ediyorsanız, sadelikten yanasınız demektir. Ancak beyaz renk sade bir güzelliği yansıttığı gibi özellikle duvarlarda boşluk hissi yaratabilir ve beyaz renkli döşenmiş mekanların aksesuar seçimleri de önem kazanır. Öte yandan temizliği zor olduğundan günlük yaşamda kullanılan mobilya ve eşyalarda beyaz çok tercih edilmemeli, mümkünse kırık beyaz, bej gibi tonlara yönelmelidir.

Mavi ve Sakinlik

Denizin ve gökyüzünün rengi olan mavi sakinlik ve huzuru temsil eder, bulunduğu mekanlara ferahlık verir. İnsan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu bilinen mavinin evin özellikle banyo, yatak odası gibi bölümlerinde kullanılması önerilir. Açık mavi, mekanda aydınlık bir etkiye sebep olurken, koyu mavi, lacivert gibi tonlar ortamı karartarak kasvet verici olabilir. Bu yüzden maviyi dekorasyonda kullanırken tonlarına çok dikkat etmek gerekir.

Yeşil ve Tabiat

Tabiatın rengi olan yeşil, baharı, ağaçları, çiçekleri kısacası doğa sevgisini, doğanın insan üzerindeki pozitif enerjisini dile getirir. Yeşil ile döşenmiş bir odada kendinizi daha özgür ve güvende hissedersiniz. Havanın kapalı olduğu günlerde bile yeşil renkli eşya ve aksesuarlar arasında enerjinizi kaybetmezsiniz. Yatak odası, oturma odası, çocuk odası gibi uzun zaman geçirilen mekanlarda yeşili tercih edebilirsiniz.

Yüksek Enerji ve Kırmızı

Kırmızı dekorasyonda kullanılırken çok dikkat edilmesi gereken bir renktir çünkü uyarıcı bir etkiye sahiptir. Yatak odası ve oturma alanlarında tamamen kırmızıya yönelmek yerine aksesuar olarak kullanmak daha uygun olur. Kırmızı mumlar, biblolar, ufak bir kırmızı halı mekanın enerjisini ortaya çıkarır. Ayrıca iştah açma özelliği olduğu da bilinen kırmızının mutfak aksesuarlarında tercih edilmesi de mümkündür.

Işıltı ve Sarı

Güneşin rengi sarı, neşe, mutluluk veren, yazı anımsatan bir renktir. Enerjisi yüksek bir renk olduğundan tıpkı kırmızı gibi dikkatli kullanılması gerekir. Evde dikkat çekmesi istenen bölümlerde tamamlayıcı renk olarak kullanılabilir. Eviniz az güneş alıyorsa bulunduğu alana parlaklık veren sarı doğru bir tercih olacaktır.

Ağırbaşlı ve Siyah

Asaletin ve ağırbaşlılığın adeta bir sembolü olarak düşünebileceğimiz siyah, bulunduğu ortama şıklık ve lüks bir görünüm katar. Siyah renk ortama şık bir görüntü kattığı gibi kullanıldığı yere göre karanlık ve kasvetli de olabilir. Bu yüzden doğru şekilde kullanılması gerekir. Siyahı dekorasyonda yoğun olarak kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka kontrast renklerle denge sağlamalısınız. Bu konuda ‘’beyaz renk’’ yardımınıza koşacaktır. Eğer beyaz için ‘’çok açık bir renk’’ diye bir düşünceniz varsa o zaman bej, kum rengi gibi alternatifleri de düşünebilirsiniz. Ortama hareket katmak, bazı parçalara dikkat çekmek istiyorsanız kırmızı, turuncu gibi renkler de siyah ile son derece uyumlu olacaktır.