İşlevsel orta sehpalar

Salon takımının önemli parçalarından biri olan orta sehpalar günümüzde çok daha fonksiyonel olarak tasarlanıyor, hem görüntü hem de kullanışlılık açısından salonla bütünleşiyor.

Ev dekorasyonunda son yıllarda sıkça karşımıza çıkan fonksiyonel orta sehpalar açılıp uzayabiliyor, iç içe geçen parçalardan oluştuğunda zigon ihtiyacını ortadan kaldırıyor hatta bazıları tekerlek özelliği sayesinde istediğiniz yerde kullanmanıza imkan tanıyor.

Tüm bu özellikleri sayesinde salonların kurtarıcısı diyebileceğimiz sehpalar çekmece ve raf özellikleri de eklendiğinde saklama alanı olarak da işe yarıyor. Üstelik kumandalar vs. gibi salonda her zaman elinizin altında olması gereken eşyaları da bu şekilde orta sehpanızın çekmecesinde saklayabiliyorsunuz.

Üzerinde yemek bile yiyebilirsiniz

Fonksiyonel orta sehpalar sayesinde salonda kitap okuyarak çayınızı, kahvenizi içerken bir yandan da diz üstü bilgisayarınızda çalışabilirsiniz. Hatta bazen küçük bir masaya dönüştürerek üzerinde yemek bile yiyebilirsiniz.

Orta sehpalar ile ilgili bir başka konuda; kullanılan malzeme… Mermer orta sehpalar hala popülerliğini korurken, salonda biraz daha ışıltı arayanlar için aynalı, camlı orta sehpa modelleri de mevcut. Ahşaptan vazgeçmek istemeyenler ise ceviz, meşe gibi malzemelerden oluşan sehpaları tercih edebilir. Mermer orta sehpalar görüntü olarak son derece şık olmakla birlikte bakımı biraz zordur.  Üstelik ağır olduğundan istediğiniz şekilde yerini değiştirmeniz mümkün olmaz. Aynalı ve camlı sehpalar da görünüm olarak çok şıktır ve üzerine konan aksesuarlarla birlikte salonunuza hoş bir hava katar. Ancak hem mermer hem de aynalı sehpalar özellikle çocuklu aileler için çok uygun değildir. Genel olarak klasik ahşap sehpalar her dönem tercih edilir ve kullanımı da daha kolaydır.

Oval modeller popülerliğini koruyor

Sehpanın ayakları da dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Ahşap ayaklar geçmişte daha ön plandayken, son dönemlerde metal, krom ayaklar da her türlü sehpa modelinde kullanılmaktadır. Metal ayaklar sehpanın görselliğini de önemli ölçüde etkiler ve salona daha yenilikçi bir görüntü verir.

Sehpanın modeline gelince; klasik dikdörtgen ve kare sehpaların yanı sıra günümüzde yuvarlak ve oval modeller de ön plana çıkıyor. Ancak oval sehpa tercih ederken mobilyanın tamamı da önem kazanır çünkü bazı takımlar oval ya da yuvarlak modeller için çok uygun olmayabilir. Örneğin; klasik bir salon takımına oval ya da yuvarlak sehpalar uyum sağlamaz. Bu nedenle orta sehpa seçerken takımınızı, salonun genel havasını göz önünde bulundurmalı, bir bütün olarak düşünmelisiniz.

Son olarak takımınızın tamamlayıcısı olan orta sehpalar hangi renk, malzeme ya da modelde olursa olsun asla tek başına düşünülmemeli, salonunuzun geneliyle uyum halinde olmalıdır.