Unutulmaz bir an olarak hafızalarda kalması istenen düğünler düğün konseptleri ile çok daha ilgi çekici hale gelir. Her ne kadar aklınızda belirli bir konsept olsa da düğünler birçok hazırlık aşamasına sahip olabilir. Her şeyin eksiksiz bir şekilde ilerleyebilmesi için düğünden önce konsept malzemelerinin gelinliklerle ya da damatlıklarla veya yemeklerle, pastayla uyumu gibi detaylar da konseptin tamamlanması için gereklidir. Sizler için hazırladığımız bu rehber ile konsept düğün fikirlerinizin nelerle uyumlu olduğunu veya neleri yapmanız, satın almanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

En Popüler Düğün Konseptleri

Evlenmek istediğiniz tarih belli ve nasıl bir düğün istediğiniz az çok şekillendiyse düğün konsept fikirlerini inceleyerek neler yapmanız gerektiğini tam olarak keşfedebilirsiniz. Düğün salonu dekorasyon açısından büyük kolaylıklar sunuyor olsa da açık havada yapacağınız düğünün de birçok artısı vardır. Değerlendirmek üzere size birkaç konsept fikrini detaylı bir şekilde anlattık.

1. Romantik Düğün Konsepti

Romantik konseptin en önemli püf noktası pastel tonların kullanılmasıdır. Yumuşak renkler olarak da adlandırılabilecek pastel tonların yanı sıra çiçekler ve ışıklar gibi ufak detaylar da vardır. Romantik konseptte en sık tercih edilenlerden birisi çiçeklerle bezenmiş kapılar ve yukarıdan sarkan narin ışıklardır. Davetiyeniz de konsepte uygun olmalıdır. Klasik ya da italik bir yazı tipi kullanarak davetiyelerinizi hazırlayabilirsiniz. Düğün salonu dekorasyon modelleri içerisinde en kolay hazırlanabilecek konsepttir. 

2. Bohem Düğün Konsepti

Özellikle son dönemlerde en sık tercih edilen konsepttir. Bohem düğünlerin en belirgin özelliği kendine has, doğal, özgür ve rahat bir tema benimsemesidir. Gelinlikten çiçeğe, damatlıktan süslemelere kadar her şey yaratıcılıktan beslenir. Bu düğünlerde farklı çiçekleri de rahatlıkla deneyebilirsiniz. 

3. Kış Düğünü Konsepti

Düğünlerin illaki yaz aylarında olması gerekmez. Kış düğünü de mükemmel bir seçimdir. Hatta güneşe veya neme alerjisi olan birisi için çok daha uygundur. Kış düğünü istiyorsanız düğününüzü bir dağ evinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Gelinliğinizin kar tanesi desenleriyle dolu olması da hem size özel hem de farklı bir seçenek olur. Diğer yandan süslemeler için ortamı ısıtmak adına altın renklerinde süslemeler seçebilirsiniz.

4. Rustik Düğün Konsepti

Rustik düğünler doğal olmayan hiçbir şeyi konsepte dahil etmez. Bu konsepte toprakla bağı olan her şeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle sonbahar aylarında tercih edilir, bu sebeple süslemede daha çok kuru çiçekler ve pastel tonlar kullanılır. Sonbaharda rustik düğün yapmak isterseniz misafirlerinizin kullanabileceği ince şallar temin edebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında düğün yapacaksanız ve aklınızda rustik konsept varsa şayet bu defa renklerde ve mekanda oynamalar yapabilirsiniz. Mekan olarak kır bahçesi ya da yüksek tavana sahip yerleri tercih etmeniz süslemeler için daha avantajlı olur. Rustik düğünlerde gelinlik seçimi ayrı bir detaydır. Bu konsepte abartılı gelinlikler tercih edilmemelidir. Daha sade gelinlikler, örneğin balık kesim modeller tercih edilebilir.

5. Botanik Düğün Konsepti

Davetli sayısını az tutarsanız bu düğün tam size göre olabilir. Bahçe ve botanik temalı düğünler ilkbahar ve yaz için idealdir. Botanik düğün konsepti ılık bir yaz akşamı doğal çiçekler ve bitkilerle dolu bir ortamda samimi ve eğlenceli bir ortam oluşturur. Bu konseptte en dikkat çeken şey ise canlı müziktir. Teklifinizi kabul edebilecek sevdiğiniz bir grupla veya müzisyenle anlaşabilir ya da karaoke yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu konsepte en uygun kıyafetler ise rahat modellerdir. Gelinlik seçiminde kısa, uzun, askılı ya da korseli modeller fark etmeksizin kullanılabilir. Yalnız abartı olmaması gerekir. Damatlıklarda ise genellikle kravat kullanılmaz. Düğün dekorasyonu için mutlaka doğal bir ortam tercih edilmelidir.

6. Kumsal Düğün Konsepti

Kumsalda yapılacak bir düğün sadelikten nasibini sonuna kadar almış olmalıdır. Bu konseptte genellikle ayakkabılar çıkarılır, kumun ve denizin hissine varılmak istenir. Ortam gaz lambaları veya üstten ortama uygun ışıklandırmalar ile aydınlatılır. Gelinlik ve damatlık seçiminde ise son derece sade modeller tercih edilmelidir. Gelinlik seçimi satenden, damatlık seçimi ise rahat bir gömlek ve ceketten yana kullanılabilir.

7. Kır Düğünü Konsepti

Yaz aylarında en çok tercih edilen konsepttir. Açık hava ve dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz malzemeler açısından oldukça avantajlıdır. Sıklıkla beyaz masalar, doğal ışıklar ve rahat, ferah bir ortam tercih edilir. Çiftlerin ve davetlilerin doğal görünmeleri önemlidir. Dağınık saç modelleri ile salaş, abartılı olmayan kıyafetler tercih edilebilir. Toprağın ve çimenin durumu gözetilerek ayakkabı seçimi de önemli konuma gelir. Toprağa girebilecek ayakkabılardan kaçınılmalıdır.

Düğün Organizasyonlarında Sık Kullanılan Malzemeler

 • Volkanlar: Havai fişekler hayvanlara büyük zararlar verebileceğinden volkanlar da görsellik ve eğlence için çok iyi bir organizasyon malzemeleri seçeneğidir. Özellikle çiftin girişi sırasında yolu süsleyen volkanlar estetik bir görüntü oluşturur.
 • Meşaleler: Renkli duman çıkaran, daha çok tribünlerde rastlanan meşaleler düğünlerde de sıklıkla kullanılır. Daha çok fotoğraf çekimi sırasında kullanılsa da düğünün atmosferine uygun olarak konuklar tarafından da tercih edilebilir.
 • Maytaplar: En sık kullanılan düğün malzemesidir. Uzun ve kalpli seçenekleriyle kullanımı son derece kolaydır. Çiftin gelişi sırasında davetlilerin sıra oluşturarak maytaplarla onlara geçit oluşturmasına sıklıkla denk gelmişsinizdir. 
 • Balonlar: Şimdilerde doğum günlerinde ya da cinsiyet partilerinde sıklıkla gördüğünüz balonlar düğünler için de çok uygundur. En sık tercih edilen düğün konsept malzemeleri arasında olan balonlarınızı konseptinize uygun renklerde seçip istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kır Düğünü Ne Demek?

Yaz aylarında sıklıkla tercih edilen kır düğünü açık havada yapılan, bir bahçeye masalar ve sandalyeler konularak veya yüksek masalar etrafında davetlilerin toplanıp konuşabilecekleri alanlar sunulduğu düğün konsept seçeneğidir. Kır düğünü yapmak için birkaç ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. 

Kır Düğünü Nasıl Olur?

Yaz ayları insanların kapalı alanlarda fazla durmak istemediği zamandır. Bu sebeple kır düğünleri yaz aylarında daha fazla tercih edilir. Peki bir düğüne kır düğünü demek için kır düğünü nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?

 • Kır düğünlerinde dağınık ama sistemli bir görüntü vardır. Salon düğünleri gibi masalar ve sandalyeler belirli kurallara göre dizilmez. Doğal akışına bırakılır da diyebiliriz.
 • Kır düğünlerinde seçilecek ayakkabı sivri topuklara sahip olmamalıdır. Çünkü salon düğünü gibi düz bir zemin yoktur. 
 • Kır düğünü yapmak istiyorsanız hava durumunu takip etmeniz gerekir. Yağmurlu bir havada düğününüz mahvolabilir. Yağmurlu bir güne denk geliyorsa öncesinde ekstra önlemler almanız düğününüzün kurtulması için faydalıdır. Örneğin masalara açılıp kapanabilen şemsiyeler koymak, müzik kısmı için de yine gerdirilebilir bir koruyucu temin etmeniz gerekir. 
 • Düğün dekorasyon malzemeleri de kır düğünlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır, çünkü örneğin kır düğünlerinde volkanların yerleştirildiği yerde bir davetlinin bulunmaması gerekir. Aksi takdirde yaralanmalar olabilir. Dağınık bir düzen olduğundan bunlar için önlemler almanız gerekebilir.
 • Ulaşım ve yol tarifi konusunda davetlilere bilgilendirici mesajlar göndermeniz gerekebilir. Salonlar kolaylıkla bulunabilirken, kır düğününüzü yapacağınız yeri bulmak zorlaşabilir.
 • Kır düğününde kullanacağınız ışıklandırmalardan birisi de atmosfer açısından mumlar olacaktır. Ufak bir esinti bile mumları söndürebileceğinden mumların korunması gerekir.
 • Park alanı gibi olumsuzluk yaratabilecek durumları düğününüzü planlama aşamasında çözüme kavuşturmanız gerekir.