Evlerin en sevilen bölümleri deyince akla ilk gelenler arasında balkonlar yer alır. Kapalı alanlardan sıkılanların sakin dakikalar geçirebileceği balkonlar, herkesin sevdiği alanlardır. Evinizi paylaştığınız ailenizin, arkadaşlarınızın bir araya gelebileceği, kendi başınıza sakin dakikalar geçirebileceğiniz bir bölgedir. Evlerde açık havanın keyfini çıkartma yolu olan balkonların dekorasyonu oldukça değerlidir. Bu alanı olabilecek en sakin ve dizaynı ile sizi en iyi şekilde yansıtan hale getirmeniz önerilir. Böylece vakit geçirmeyi sevdiğiniz, günün stresinden kaçtığınız güvenli bir alan yaratabilirsiniz. Yazımızın geri kalanında balkonlarınıza daha canlı ve size özgü bir görüntü katmak için kullanabileceğiniz dekorasyon önerilerine yer verdik. Balkon duvar süsleri ve dekorasyon önerilerini okuyarak size en uygun olanları bulabilirsiniz. Balkonlarınızı, akşam yemekleri, kahve keyifleri ve arkadaş buluşmaları gibi birçok değerli aktivite için kullanabilirsiniz. Bu aktiviteler arasında kişisel tarzınıza uyan süslemelerle çevrili olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. 

Balkon Duvarı Nasıl Süslenir?

Konu evlerin iç dizaynına gelince herkesin birbirinden farklı fikirleri ve tarzı bulunur. Bazıları modern ve çağdaş dekorasyonları severken diğerleri bohem havasını tercih eder. Balkon duvarı nasıl süslenir sorusuna cevap vermeden önce sevdiğiniz tarzı tanımanız oldukça değerlidir. Böylece farklı süslere göz atarken bunun iç dizayn zevkinize uyup uymadığını ve evinizin geri kalanını yansıtıp yansıtmayacağını değerlendirebilirsiniz. 

Balkon duvarları süslenirken dikkat etmeniz önerilen bir diğer konu, sahip olduğunuz boş alanın büyüklüğüdür. Eğer küçük boyutlara sahip bir balkona sahipseniz duvarlarına büyük ve koyu renk süsler asmaktan kaçınmanız önerilir. Sahip olduğunuz alanın olduğundan daha küçük görünmesine yol açan bu durum, balkonda geçirdiğiniz vakitten alacağınız keyfi düşürebilir. Bunun yerine küçük boyutlardaki balkonlarda açık renklere sahip küçük ve minimalist tasarımlara sahip süslemelere yönelmeniz önerilir.  Şimdi hep birlikte birkaç süsleme seçeneğini inceleyip ve farklı iç dizayn tarzlarını yansıtanlara göz atalım. 

Balkon Duvarında Saksılar

Bitkileri seven ve evlerinde bitkilere yer vermek isteyenlerin bunu en kolay yapabilecekleri alanlardan birisi balkonlardır. Balkonlar doğal güneş ışığını en güçlü şekilde alır. Böylece bitkilere büyümesi için gerekli temel unsurlardan birisini sağlamış olur. Balkonlarında bitkilere yer vermek isteyenlerin tercih edebileceği yaratıcı yöntemlerden birisi, duvarlardır. Bahçe balkon duvar süsleri olarak bitkileri kullanmak eşsiz görüntüler elde etmenizi sağlar. Eğer canlı ve dinamik bir dekorasyon elde etmek isterseniz bitkileri birbirinden farklı renklerdeki saksılara yerleştirebilirsiniz. Gökkuşağını andıran bu görüntü ile balkona renk katabilirsiniz. Minimalist ve sade bir görüntü tercih etmek isterseniz beyaz veya metalik gri renklerine sahip saksıları duvara asabilirsiniz. Bej ve açık sarı tonları da  modern bir minimalistliği yansıtmanıza yardımcı olabilir. Sürekli güneş alan bir noktada siyah saksılar kullanmaktan kaçınmanız önerilir. Teoride güzel bir fikir gibi görünse de siyah saksıların sürekli olarak güneş alması renklerinin solmasına yol açabilir. Bu problemden kaçınmak için dekorasyonun farklı parçalarında siyah rengine yer verebilirsiniz. 

Duvar Rafları ile Balkonu Süslemek

Balkon duvarı süsleri, biblolar, doğal taşlar, mumlar gibi parçalar olabilir. Bu parçalar direkt olarak duvara asılamayacağından raflar kullanılabilir. Duvar rafları balkonlarda sergilemek istediğiniz eşyalar için harika bir alan yaratır. Rafların büyüklüğü, düzeni, ve şekillerini sergilemek istediğiniz eşyalara göre ayarlamanız mümkündür. Klasik tekli raf sistemlerinin yanı sıra, daire, altıgen gibi birbirinden farklı şekillere sahip raflar da tercih edebilirsiniz. Kelebek, çiçek gibi daha dikkat çekici şekillere sahip raflar da bulabilirsiniz. Rafların şekillerine ve sergileyeceğiniz eşyalara karar verirken balkonun özelliklerini de hesaba katmanız önerilir. Örneğin kolayca rügzar çıkan bir alanda yaşıyorsanız ve balkonunuzda bu rüzgar hissediliyorsa hafif dekorasyon parçalarını raflarda sergilemekten kaçınmanız gerekir. Rüzgarda uçarak kaybolmaları veya komşularınızın balkonuna düşmesi riskinden kaçınmak için ağır dekoratif parçalar kullanabilir veya rüzgarlı günlerde içeriye taşıyabilirsiniz. 

Balkonunuzu çevreleyen camlar bulunuyorsa böyle detayları düşünmenize gerek kalmaz. Rüzgarlı günler başta olmak üzere hava koşullarının dekorasyonunuza zarar verebileceği tüm havalarda camları kapalı tutabilirsiniz. Toz gelmesi riski de azaldığından cam balkon süslemeleri arasında kitaplar bile sayılabilir. En sevdiğiniz ve güncel olarak okuduğunuz kitaplara balkondaki raflarınızda yer verebilirsiniz. Böylece balkonda kitap okuma keyfine ulaşmak için çok fazla çaba harcamanıza gerek kalmaz. Uzanıp raftan kitabınızı almanız ve okumaya başlamanız mümkün olur. Kitapların konulduğu tüm ortamlara daha sıcak ve samimi bir hava kattıkları da belirtilir. Yaratmak istediğiniz iç dizayn özellikleri bunlarsa balkon için duvar süsleri olarak kitapları kullanabilirsiniz. 

Balkon Işık Süsleri 

Balkon duvar süslemeleri olarak kullanılan ve her geçen günle popülerliği artan seçeneklerden bir diğeri, ışıklardır. Peri LED ışıkları, dekoratif aydınlatma seçenekleri arasında yer alır. Hafif ve yumuşak bir ışık kaynağı ile balkonunuzu aydınlatabilirsiniz. Işıkları sarının yumuşak bir tonunda seçerek klasik görüntüler elde edebilirsiniz. Kırmızı, yeşil, mavi gibi daha canlı renklere sahip ışıklara da yönelebilirsiniz. Duvara ip şeklinde asılan ışıkları tercih ederseniz uzunluğuna dikkat etmeniz önerilir. Bu uzunluğu duvarda asmak istediğiniz alanla karşılaştırarak ideal sonuçlara ulaşabilirsiniz. 

İp şeklinde asılan bir ışık kaynağı yerine tekli tasarımlar da bulabilirsiniz. Balkona asılan ve şık görüntüleri ile sevilen ışık kaynakları arasında, yıldız, ay, dünya, düş kapanı, güneş gibi seçenekler yer alır. Balkon duvarınızda sahip olduğunuz alana ve sizin zevkinize en uygun ışık kaynağı ile balkonunuza yepyeni bir hava katabilirsiniz. Tavan ışıklandırmasına oranla daha yumuşak ve gözü yormayan bir alternatif olan duvar süslerinden yararlanabilirsiniz. 

Balkon Nasıl Süslenir?

Balkon duvarlarında yer verebileceğiniz birkaç dekorasyon önerisinden sonra, dikkat edilmesi önerilen bir diğer detaya değinelim. Yazlıklar gibi farklı türden evlerde kullanılan dekorasyonlar bu alana özgü detaylar taşır. Yazlık balkon duvar süsleri olarak kullanılabilecek seçenekler arasında deniz yıldızı, balık, güneş, çapa gibi çeşitli şekillerdeki dekorasyon parçaları yer alır. Bu parçalar duvarlara asılarak yazlık havasını harika şekilde yansıtan görüntüler elde edilebilir. Genelde ormanlık alanlarda görülen ahşap evlerde ise bu tarzı yansıtan dekorasyonlar kullanılabilir. Ahşap balkon duvar süsleri olarak manzara resimleri tercih edilebilir. Çevredeki doğal manzarayı yansıtan resimler ortama sanatsal bir hava katabilir. Rüzgarda hareket ettiğinde müzikal sesler çıkartan dekoratif parçalar, ahşap balkonların dizaynına uyan seçeneklerden bir diğeridir. 

Balkon nasıl süslenir sorusuna verilen birbirinden farklı cevaplar arasından size en uygun olanı bulabilirsiniz. Balkonlarınızı süsledikten sonra bu görüntünün keyfini istediğiniz kadar çıkarabilirsiniz. Belirli bir süre çevrenizdeki dekorasyondan sıkılmanız ve farklı tarzlara yönelmeniz oldukça normaldir. Dekoratif balkon duvar süsleri arasında değişiklik yapmaktan, farklı seçenekleri denemeyi bırakmamanız önerilir. Kişisel zevkiniz ve dekoratif tercihleriniz sürekli olarak değişebilir. Siz de değişen istekleriniz doğrultusunda balkon duvarlarınıza yeni görüntüler ekleyebilirsiniz. Arada sırada yapacağınız bu değişimlerin, balkonda geçirdiğiniz vakitten daha fazla keyif almayı sağladığını görebilirsiniz. 

Günün belirli kısımlarını açık havada geçirmenin hem fiziksel hem de zihinsel sağlık üzerindeki faydaları araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ev ortamında temiz hava almanın en kolay yolu, kendi balkonunuza çıkarak vakit geçirmektir. Duvar süsleri, bu vakit sırasında çevrenizdeki görüntüyle mutlu olmanızı sağlayabilir.