Çamaşır makinesinde her kıyafetinizi yıkayabileceğinizi düşünseniz de bazı kıyafetler buna yıkanmaya uygun değildir. Özellikle buna özen göstermemeniz halinde kıyafetlerinizde kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz. Bu noktada yeni alıp, yıkama tavsiyelerini okumadan çamaşır makinesine attığınız kıyafetlerinizde bazı deformeler olduğunu görebilirsiniz.

Çamaşır makinesinde yıkanmaması gerekenler arasında ilk sıralarda mayolar yer alır. Genel itibarıyla denizde veya havuzda giyilen bir eşya gibi görülse de makinede yıkanması önerilmez. Aklınızda bazı soru işaretleri kalmış olabilir. Denizde giyilmesine rağmen neden çamaşır makinesinde yıkanmaz diye düşünebilirsiniz. 

Denizdeki su, mayolar için uygunluk gösterse de çamaşır makinesi içerisindeki su mayoların yapısında bozulmalara sebebiyet verebilir. Makinede yıkamanız halinde hem mayonun yapısında bozulmalar görülebilir hem de iplerinin tambura sıkışması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde hem mayo hem de çamaşır makinesi zarar görebilir. 

Oldukça küçük bir eşya olduğu için elinizde yıkamayı tercih edebilirsiniz. Son derece az bir vaktinizi alacağı için çamaşır makinesine atarak riske atmamış olursunuz. Özellikle satın aldığınız ürünü uzun yıllar kullanmak istiyorsanız elinizde yıkamaya özen gösterebilirsiniz. Bununla birlikte deri ayakkabılarında çamaşır makinesinde yıkanması önerilmez. 

Genel itibarıyla bez ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanmak üzere uygunluk gösterse de deri ayakkabılar için aynı durum söz konusu değildir. Pek çok deri ayakkabıda nem ve ısıdan dolayı zarar görebilecek maddeler bulunur. Bu bakımdan nemli bir bez yardımıyla temizlemeniz önerilir. Genellikle bez ayakkabılar gibi leke tutmazlar ve leke yüzeyde kalır. Bu sayede temizleme işlemi daha az zamanınızı alır. 

Deri kıyafetler ise daha hassastır. Özellikle makineye atmanız halinde kıyafet yüzeyinde yıpranmalar olabileceği gibi kırışık bir halde çıkar. Pamuklu kıyafetler gibi ütülenemeyeceği için bu şekilde giymek durumunda kalabilirsiniz. Bu bakımdan çamaşır makinesinde yıkamamaya özen gösterebilirsiniz. 

Özel Bakım Gerektiren Eşyalar Nelerdir?

Satın aldığınız kıyafetlerin neredeyse hepsinde yıkama talimatları bulunur. Özellikle bu talimatlara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde yapılarında bozulmalar meydana gelebileceği gibi geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkabilir. Bu bakımdan yıkama talimatlarına özen gösterilmesi gerekir. Bu noktada hangi eşyaları çamaşır makinesine atmamanız gerektiğini sorgulayabilirsiniz.

Oldukça fazla eşyanının makinede yıkanmaması gerektiğini söylemek mümkündür. Özellikle takım elbiseler makinede yıkamaya elverişli değildir. Genel itibarıyla takım elbiseler bir forma sahiptir. Makineye atmanız halinde kalıp şeklinde durmalarına sebebiyet veren bu formda bazı bozulmalar meydana gelebilir. 

Geri dönüşü olmayan bir problem ortaya çıkacağı için bir daha o takım elbiseyi giymeniz mümkün olmayabilir. Aynı zamanda bazı hassas kumaşların parçalanıp yırtılması dahi mümkündür. Bu bakımdan özel bakım gerektiren eşyalar arasında yer alır. Dilerseniz kuru temizlemeye götürebilir ve derinlemesine temizlik yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Bununla birlikte kaşmir, yün ve kadife kıyafetlerin de çamaşır makinesinde yıkanması önerilmez. Bazı kadife kumaşların makinede yıkanması mümkün olsa da çoğunlukla makinede yıkanmaya elverişli değildir. Bu bakımdan yıkama talimatlarına bakarak başlayabilirsiniz. Yün ve kaşmir ise kesinlikle makineye atılmaması gereken kumaşlar arasında yer alır. 

Özellikle farklı deterjanlar ile yıkandıklarını söylemek mümkündür. Bu yüzden de ev ortamında yıkama talimatlarına uymanız mümkün olmayabilir. Bununla birlikte pek çok bireyin makinede yıkadığı kıravatlar da çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değildir. Bazı kumaşlar yıkanabilse de ipek gibi kumaşların çamaşır makinesine atılması önerilmez. Çünkü çamaşır makinesi kravatınızın yapısını bozarak kullanılmaz bir hale getirebilir. 

Bu bakımdan kravatınızın kirlenmesi halinde elinizde yıkayabilir veya kuru temizlemeye verebilirsiniz. Sandalye minderi ve köpük yastıklar da makinede yıkanmaya uygun değildir. Bu ürünler pofidik bir yapıdadır. Özellikle sıkma aşamasında bu eşyaların kullanılmaz bir hal alması mümkündür. Bu ürünleri yıkamanın en mantıklı yolu nemli bir bezle silmektir. 

Bununla birlikte inatçı lekelere sahip olan kıyafetleri de makineye atmamanız gerekir. Özellikle motor yağı ve benzin gibi ev ortamında çıkarılması mümkün olmayan lekelere sahip kıyafetlerinizi makinede yıkamamanız gerekir. Bunun için lekenin üzerine deterjan dökerek bir müddet bekletmeyi deneyebilirsiniz. 

Böyle ağır lekelere sahip olan kıyafetleri makineye atmanız halinde, makinenizde ağır hasarlar meydana gelebilir. Bu gibi pek çok farklı kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkamamaya özen gösterebilir ve hem makinenizi hem de kıyafetlerinizi koruma altına alabilirsiniz. 

Kıyafetleri Çamaşır Makinesinde Yıkamanın Püf Noktaları

Çamaşır makinesinde kıyafetlerinizi yıkamanız için de dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunur. Özellikle kıyafetlerin ceplerini iyice kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Genel itibarıyla pek çok birey cüzdanını pantolon cebinde unutur. Bu da cüzdanda bulunan tüm önemli evrakların kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet verebilir. 

Dikkatli davranmamanız halinde işleriniz aksayabilir. Aynı zamanda cüzdan içerisinde veya cebinizde bulunan bozuk paralar da son derece tehlikelidir. Çamaşır makinesinin çalışması ile birlikte makinenin içerisine dökülecek olan bozuk paralar, bazı sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. 

Özellikle çamaşır makinenizde bazı bozulmalara sebep olacağını söylemek mümkündür. Bu bakımdan son derece titiz davranmanız gerekir. Bununla birlikte zincir gibi metal detayları bulunan kıyafetler de çamaşır makinesinin hasar görmesine sebebiyet verebilir. Tambur döndükçe zincir gibi detaylar tamburun bir köşesine sıkışabilir ve dönme işleminin zorlaşmasına sebep olabilir. 

Zamanla makinenin bozulmasına sebep olabileceği gibi anında da bozulmasına yol açabilir. Aynı zamanda bu zincir detaylarının diğer kıyafetlere de zarar vermesi mümkündür. Dönme hızıyla birlikte kesici bir görev üstlenerek kıyafetlerinizin parçalanmasına sebep olabileceğinden dolayı önerilmez. Bu gibi pek çok duruma dikkat etmeniz halinde çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz. 

Özel Temizlik Yöntemleri Nelerdir?

Kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkasanız da bazı durumlarda tam anlamıyla temizlenmiş olduklarını hissetmeyebilirsiniz. Bu noktada özel temizlik yöntemlerinden yardım alabilirsiniz. Pek çok farklı özel temizlik yöntemi bulunmakla birlikte, size uygun olan seçenekleri tercih edebilirsiniz. Özellikle kıyafetlerinizi yüksek sıcaklıkta yıkamayı deneyebilirsiniz. 

Yüksek sıcaklık, bakterileri ortadan kaldırdığı için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Fakat bu noktada yüksek sıcaklığa uygun olmayan kıyafetlerinizi ayırmanız gerekir. Aksi takdirde yapılarında bozulmalar meydana gelebilir. Bununla birlikte bakterilerden arınmak isterseniz güneş ışınlarından yararlanabilirsiniz. Özellikle yıkama işleminden sonra çamaşırlarınızı balkona asarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. 

Yıkanmış ve kurumaya bırakılan kıyafetler, güneş ışınlarını aldığında derin bir temizleme işleminden geçer. Bu da bakterilerden arınmış bir kıyafete sahip olmanız demektir. Bununla birlikte buharlı yöntemlere başvurabilirsiniz. Buharlı temizleme makineleri pek çok farklı alanda kullanılmakla birlikte, kıyafetler üzerinde de oldukça etkili bir sonuç doğurur. 

Özellikle çalıştığınız yerde kullandığınız kıyafetlerinizi etkili bir şekilde temizlemek isterseniz bu yönteme başvurabilirsiniz. Dilerseniz küçük ebatlara sahip bir buharlı temizleme makinesi alabilir dilerseniz de buharlı temizlik yapan bir yerde temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Son derece pratik bir yöntem olmakla birlikte, pek çok temizlik yönteminden daha etkilidir. 

Genel itibarıyla toz ve bakterilerin %99 oranında yok olmasına imkan verir. Bu da tam anlamıyla bir temizlik anlamına gelir. Bu makineler saniyeler içerisinde ısındığı ve kullanıma hazır hale geldiği için dilediğiniz her an kullanabilirsiniz. Bu bakımdan son derece işlevsel olması ile ön plana çıkar. Tüm bu bilgilerin ışığında ürünlere göz atmak isterseniz, Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.