Dünyada binlerce ağaç türü var ve bunların bazıları mobilyalarda kullanılıyor. Mobilya alırken mobilyalarda kullanılan ağaç türlerine aşina olmak ise seçim yapmayı kolaylaştırıyor. Evimizin baş köşesindeki mobilyalarda en çok hangi ağaçların kullanıldığını ve nelere dikkat edildiğini öğrenmeye ne dersiniz?

Mobilyada kullanılan ağaç türleri

Sıklıkla kullanılan ağaç türlerine baktığımızda, kaliteli denilebilecek mobilyalarda karaağaç, meşe, ceviz gibi ağaçların tercih edilmesi göze çarpıyor. Kayın ve kavak gibi türler de kaplama olarak sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle döşemeli mobilyalarda yani koltuk ve sandalye gibi ürünlerin iskelet kısmında kayın kerestesi tercih ediliyor. Çam ağacı ve ladin de masa ve gardırop gibi mobilyaların kasa, çekmece ve çerçeve gibi kısımlarında kullanılıyor. Ofis mobilyası veya okul gibi alanların dışında, evlerde kullandığımız mobilyalarda genel olarak karaağaç, akçaağaç, meşe, kiraz, huş, ceviz gibi ağaç türleri tercih ediliyor. Abanoz, tik, Amerikan maunu ve wenge gibi ülkemiz dışından temin edilen ağaç türleri de mobilyalarda kullanılabiliyor.

Ağaç kökenli malzemeler masif yani tek parça ahşabın işlenmesi ile evimize masif ağaç mobilyalar olarak giriyor. Masif mobilyalar ekonomik açıdan daha maliyetli olduğu için odun kökenli başka malzemelerle üretilen mobilyalar da artık yaygınlaşmış durumda. Bunların birer örneği olan ağaç kaplama levhalar evlerimizde laminat dolap kapakları gibi farklı şekillerde yer buluyor. Sipariş sonrası kısa sürede üretilen, kullanımı kolay, estetik açıdan farklı seçenekler sunan yeni malzemeler artık daha yaygın kullanılıyor.

Masif ağaç mobilyalar

Mobilya alırken uzun vadede kullanışlı, dayanıklı ve şık olmasını tercih ediyoruz. Mobilya seçimlerimizi yaparken, birkaç özelliği bir arada bulunduran mobilyalar için bazı özellikler daha fazla ön plana çıkıyor. Masif ağaç doğal ve huzurlu bir atmosfer sunmak için en uygun ağaç malzemesi. Mobilyanın tamamında kullanımı eskisi kadar yaygın olmasa da halen daha bazı mobilya ürünlerinde kullanılıyor. Birinci ve ikinci sınıf masif ağaç genellikle mobilyaların görünen yüzeylerinde kullanılıyor. Masif ağaç uzun vadede ortam sıcaklığı ve neminden etkilenebiliyor, dolayısıyla çürümeye ve renk değiştirmeye yatkın olabiliyor. Bu bakımdan masif mobilya seçiminde özenli bir araştırma yapılması öneriliyor. Ortam neminin değişmesi dolayısıyla zaman içinde çatlaklar ve ek yerlerinde açılmalar olması gibi durumlara karşı işçiliğin iyi olduğu bir ürün tercih etmeye dikkat edilmeli. Ağır olması da masif ahşabın özellikleri arasında. Bu da bazen bir dezavantaj sayılabiliyor. Oturma grupları ve karyola, yatak odası takımı gibi ürünlerde tercih edilebilen masif ahşap uzun yıllar kullanabileceğiniz bir malzeme. Masif ahşabın malzeme olarak her zaman göz doldurduğunu, birçok tarzı uyarlayabileceğiniz zamansız ürünler sağladığını da unutmamak gerek. Seçim size kalmış.

Öneri: Masif ağaç mobilyalarınıza altın renkli aksesuarlar oldukça uyum sağlar.

Lamine mobilyalar

Laminasyon sisteminde, masif ahşapta olduğu gibi boyut sınırlaması bulunmuyor. Bu sistemle mobilya üretilirken istenilen uzunlukta ürün elde edilmesi mümkün. Bu sayede oldukça fazla çeşitte tarza göre üretim yapılabiliyor. Aynı lamine ürün üzerinde birbirinden çeşitli ağaç malzemeler kullanılabiliyor. Bu da her stile uyarlanabilen bir malzeme olmasını sağlıyor. Lamine mobilyalarda geometrik yapılar, farklı kesimlerde çeşitli mobilyalar üretilmesi mümkün oluyor. Bu da evimiz için daha fazla seçenek anlamına geliyor. Birbirinden farklı ebatlarda ve formlarda sehpalar, raflar, duvar üniteleri, dolap kapakları ile yaşamımız kolaylaşıyor. Ayrıca nem ve ortam ısısından etkilenme yönünden masif ahşaba göre daha dayanıklı. Üretimin her aşamasında dikkatli çalışılırsa lamine mobilyalar uzun yıllar sorunsuz kullanılacak bir malzeme olarak evlerimizde yer buluyor.