Bir mekâna girdiğimizde o mekanla ilgili hislerimizi belirlemede oldukça derin etkileri olan renkler, bize dekorasyonun hikayesi hakkında da fikir verir. Özellikle evler, bize hikayelerini renkler aracılığıyla anlatır. Dekorasyonda sergileyeceğiniz hüner, odada kullanacağınız renk kombinasyonlarıyla ortaya dökülür.

Duvar boyası, mobilya veya genel dekorasyonunuz için renk seçmeden önce, hangi renklerin birbirleriyle iyi gittiğini ve bu uyumun neden kaynaklandığını anlamak önemlidir. Bir arada kullanmayı hiç düşünmeyeceğiniz renkler, şaşırtıcı derecede güzel sonuçlar verebilir. Örneğin, bir arada kullanılmasını hiç düşünmeyeceğimiz bej ve gri, hiç akla gelmeyecek bir etkiye sahip. Bunu keşfeden iç mimarlar, bu kombinasyonu kullanmaktan artık çekinmiyor.

Siz de duvar renklerinde kullanacağınız renk seçimlerinizde alışılmadık kombinasyonlar ve zıt renkler birçok farklı etki sağlayabilirsiniz.

Yakın sıcaklıktaki renklerin çeşitliği ile çarpıcı etki

Renkler iki grup içinde; sıcak veya soğuk renk olmalarına göre karşılaştırılabilir. Yakın sıcaklıktaki renkleri eşleştirmek, her zaman ahenkli renk kombinasyonları elde etmemizi sağlar. Örneğin, mavi ve yeşil gibi soğuk renkleri birbiriyle kullanmak her zaman iyi sonuç verir. Veya yumuşak bej duvarların derinliğini kullanarak kahverengi ve turuncu renklerde aksesuarları eşleştirmek, yumuşak ve doğal renklerin eşit uyumuyla göze hoş bir görüntü verir.

Tek renk – monokrom uygulamanın şaşırtıcı etkileriyle tanışın

Siyah ve beyaz tonlarının dillere destan uyumu, monokromun gücü hakkında epey bir fikir veriyor. Monokrom paletler üzerinde çalışmak her zaman zevklidir. Siz de dekorasyonda monokrom uygulamak isterseniz, tondan tona geçişler kullanarak denemeler yapabilirsiniz. Siyah ve beyazın zıtlıktan gelen uyumu her zaman sofistike bir görüntü verir ve uygulamak çok kolaydır. Monokrom deyince akla gelen siyah ve beyazın dışında, aslında tüm temel renklerle uygulama yapabilirsiniz. Temel renklerin farklı tonları; örneğin soluk mavi ve derin mavi, bir arada kullanıldıklarında her zaman etkileyici bir görüntü verir.

Birbirini tamamlayan renkler kullanın

Zıt renkler cezbedici bir görüntü sağlar ve bir renk çemberi üzerinde düşündüğünüzde size doğru kombinasyonları gösterirler. Birbirine zıt renkler, birbirini bütünleyicidir. Dekorasyonda zıt renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Kırlentler, koltuk şalları, duvar boyaları, masa örtüleri… Aklınıza gelen her dekorasyon öğesinde zıt renkleri bir arada kullanmak mümkün. Zıt renkler bir araya getirildiğinde güzel bir bütünlük sunarlar. Zıt renkler dendiğinde renkleri sanatçı gözüyle değerlendirmek dekorasyona heyecan katar. Zıt renklerin kombinasyonlarında seçenekler oldukça zengindir. Sarıya çalan kırmızı veya mercan ve pembe tonları ile mavi-yeşil deniz tonları birlikte oldukça göz alıcı etkiye sahiptir. Turkuaz – krem, krom yeşili – mavi, altın sarısı – havacı mavi, gül pembesi-zeytin yeşili, sarı-gri, adaçayı-kum grisi, soluk lila-limon sarısı, iç mimarların ve dekorasyon tutkunlarının son zamanlardaki favori renk kombinasyonları arasında.