Sahilde gezerken veya tatilde beğenilip depolanan deniz kabukları bir süre sonra depolanması gerekmediği düşünülerek atılır. Halbuki deniz kabuğu ile birçok şey yapılabilir. Rehberimiz sayesinde siz de artık deniz kabuklarını atmayıp, onlardan harika eşyalar yaratabilirsiniz.

Deniz Kabuğu ile Neler Yapılır?

Deniz kabuğu birçok farklı alanda kullanıma müsaittir. Kişisel kullanımda en çok tercih edilenler ise süs eşyaları, takı, çanta veya duvar süsleri gibi aksesuarlardır. Bunlarla beraber başka birçok şekilde de kullanılabilen deniz kabuğunun nasıl kullanılabileceğine göz atalım.

Kolye

Deniz kabuğu kolye için aynı anda bir ya da birden çok deniz kabuğu kullanabilirsiniz. Dilerseniz tek bir deniz kabuğunu beğendiğiniz bir ipe ya da zincire geçirerek kullanabilirsiniz. Dilerseniz de birden çok deniz kabuğunu yanyana dizebilir ya da deniz kabuklarından motif oluşturabilirsiniz. Örgü örmeye meyliniz varsa küçük keseler örerek kabukları bu keselerin içerisine de yerleştirebilirsiniz.

Bileklik

Deniz kabuğu bileklik için de tıpkı kolyede uygulanan metotları izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bileklik örgüsü biliyorsanız, bu örgülerin arasına küçük deniz kabukları da yerleştirip bilekliğinizi daha gösterişli hale getirebilirsiniz.

Küpe

Deniz kabuğu küpe için çok ağır olmayan kabukları seçmek çok daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Sadece bir tane deniz kabuğunu delip küpe aparatlarına kabuğunuzu geçirip sade bir şekilde kullanabilirsiniz. İsterseniz minik deniz kabuklarını sıra sıra dizip sallanan bir küpe de elde edebilirsiniz.

Tablo

Deniz kabuğu tablo için de sıklıkla kullanılır. Deniz kabuklarından yeni bir tablo yapabileceğiniz gibi, mevcut olan tablonuzu deniz kabuklarıyla süsleyebilirsiniz. Örneğin deniz manzaralı bir tablonun sahil kısmını süslemek için kullanmak çok hoş bir fikir olabilir.

Duvar Süsü

Deniz kabuğu duvar süsü olarak kullanılmak istendiğinde tablo, raf veya çerçeve gibi aksesuarlar süslemek için en uygun seçenekler arasındadır. Çerçeveleriniz çok cansızsa bunları renkli deniz kabukları ile süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda rafların kenarlarına da deniz kabukları yapıştırarak farklı bir atmosfer elde edebilirsiniz.

Vazo

Vazolarınız eskidiyse veya artık hoşunuza gitmiyorsa topladığınız deniz kabuklarını değerlendirmek için size fırsat doğar. Uygun bir yapıştırıcı ile tüm vazonuza deniz kabukları yapıştırıp yepyeni bir vazo elde edebilirsiniz.

Çerçeve

Tıpkı vazonuzda olduğu gibi eskiyen veya rengini artık sevmediğiniz bir çerçeve deniz kabuklarıyla süslenmek için sizi bekler. Deniz kabuklarıyla çerçeve süslemesi evinize otantik bir hava katar. Diğer yandan kabukları boyayarak fotoğraftaki renklerle tamamen uyumlu çerçeveler de elde edebilirsiniz.

Toka

Özellikle yaz aylarında, sahilde giydiğiniz bir elbiseyle son derece uyumlu olarak kullanabileceğiniz deniz kabuğu toka tasarımları birçok şekilde olabilir. Örneğin tel tokaların uçlarına yapıştırabileceğiniz çok ufak deniz kabukları vardır. Bunlardan toplayarak sıkıcı tel tokalarınızı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda taçlarınızın üzerine de deniz kabukları yapıştırarak bambaşka bir tokaya sahip olabilirsiniz. 

Çanta

Deniz kabuğu çanta için tek ihtiyacınız olan bir adet çanta, yorgan iğnesi veya yapıştırıcıdır. Bu malzemeler elinizde olduğu sürece kendinizi heran denizin yakınında hissedebileceğiniz çantalar yapabilirsiniz. Örneğin klasik bir bez çantanız varsa, topladığınız deniz kabuklarını delerek çantanıza dikebilirsiniz. Ya da aynı işlemi hasır çantanın üzerinde de uygulayabilirsiniz. Yapıştırıcıyı tutabilecek kumaşa sahip bir çantanız varsa bu çantanızın üzerine deniz kabuklarıyla desenler hazırlayıp, kabukları yapıştırabilirsiniz.

Rüzgar Çanı

Deniz kabuğu rüzgar çanı hem eğlenceli, hem enerji veren, hem de dekorasyon açısından çok kullanışlı bir tercihtir.  Evinizin havasını değiştirmek için uygulayabileceğiniz çok kolay bir çalışmadır ve rüzgar çanlarını evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Rüzgar çanı yapmak için ağaç dalı, düz bir sopa, plastik çember veya artı şeklinde çubuklar gibi kullanabileceğiniz birçok malzeme vardır. Bu malzemelerden birisini alıp, delerek iplere geçirdiğiniz deniz kabuklarını asabilirsiniz. 

Mumluk

Evinizde kullandığınız mumlarınızın etrafını güzelleştirmek için deniz kabuğundan mumluk yapabilirsiniz. Bunun için deniz kabuklarını ister bir obje üzerine yapıştırın, isterseniz de tüm kabukları düzgün bir şekilde birleştirerek mumunuzu içerisine yerleştirin. Tercih tamamen sizindir.

Şamdan

Şamdan da, mumluk ile neredeyse aynı mantıktadır. Fakat burada deniz kabuklarını bir obje üzerine yapıştırmak sizin için çok daha karlı bir işlem olur. Çünkü şamdanlar uzun olduklarından deniz kabukları yapıştırmadan üst üste dizip birleştirmek biraz zor olabilir. Bunun yerine hazır bir şamdanın üzerini deniz kabuklarıyla donatmak çok daha kolaydır.

Figürler

Deniz kabuklarından figür yapmak biraz zor gibi görünebilir. Oysa ne figürü yapacağınızı bilirseniz işiniz kolaylaştır. Deniz kabuğundan figür yapımı için en uygun figürler hayvanlar olabilir. Örneğin kaplumbağa, mercan, ayı ya da sümüklü böcek yapmak oldukça kolaydır. Bunun için uygun boyutlarda ve şekillerde deniz kabuğu toplamanız ve bunları birleştirmeniz gerekir. 

Deniz Kabuğu ile Ne Yapılır?

Deniz kabuğu ile figür, çanta, küpe, şamdan, çerçeve, tablo, mumluk, duvar süsü, bileklik, kolye, vazo ya da rüzgar çanı gibi yapılabilecek birçok seçenek vardır. Bazıları deniz kabuklarının delinmesini gerektirirken, bazılarında yalnızca yapıştırma gibi ufak işlemler yeterlidir. 

Deniz Kabuğu Nasıl Delinir?

Deniz kabuğu ile yapılan süsler için çoğu zaman kabukların delinmesi gerekir. Deniz kabuğunu evde kolayca delmek için yorgan iğnesi veya kalın bir iğne kullanmanız gerekir. İğneyi, deniz kabuğunu delebilecek kadar ısıttıktan sonra fazla zorlamadan kabuğu delmeye başlayabilirsiniz. Fazla baskı uygularsanız kabuk çatlama yapabilir veya kırılabilir.

Deniz Kabuğu Kokusu Nasıl Giderilir?

Deniz kabuğundaki koku sizi rahatsız ediyorsa bunu geçirmek için en etkili ve kolay yöntemlerden birisi sirkeli sudur.

  • Kaba ılık su doldurun ve suyun içerisine beyaz sirke döküp karıştırın.
  • Sirkeli suyun içerisine deniz kabuklarını atın ve karıştırın.
  • Deniz kabuklarını bir gece boyunca bu karışımda bekletin. Koku hala rahatsız ediyorsa birkaç gün de bekletebilirsiniz.
  • Ardından deniz kabuklarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Deniz Kabuğu Nerelerde Kullanılabilir?

Deniz kabuğu dekorasyon, süsleme veya takı yapmak gibi birçok amaçla kullanılabilir. Bunların yanında birçok kullanım alanı da vardır. Deniz kabukları;

  • Kireçtaşının elde edilmesinde,
  • Hayvan yemlerinin karışımlarında,
  • Yol yapımında,
  • Bazı kimyasal tepkimeler için kullanılabilir.

Deniz Kabuğu Nasıl Boyanır?

Deniz kabuğu boyama işlemi için temizleme, koku giderme, pürüzsüzleştirme ve boya seçimi gibi birkaç aşama vardır. Bu aşamalar uğraştırıcı değildir, yalnızca öğrenip uygulamak yeterlidir.

1. Aşama: Kabukların Hazırlanması

Deniz kabuklarını hazırlama aşamasında kabukların üzerinde herhangi bir çatlak olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çatlak varsa boyadığınız kabuk daha sonra kırılabilir. Bu da yaptığınız çalışmanın zarar görmesine neden olur.

2. Aşama: Pürüzleri Giderme

Deniz kabuklarının üzerinde çıkıntılar varsa bu boyama işlemini zorlaştırabilir. Pürüzleri gidermek için manikür fırçası ya da diş fırçası kullanabilirsiniz. Eğer çok pürüzlü bir yapıya sahipse, deniz kabuğu toplamak yerine çiçekçilerden pürüzsüz bir şekilde satın da alabilirsiniz. Böylelikle işiniz ekstra kolaylaşır.

3. Aşama: Koku Giderme

Deniz kabuklarında birtakım hoşunuza gitmeyecek kokular olabilir. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz sirkeli suda bekletme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem de çamaşır suyudur. Fakat deniz kabuklarını çamaşır suyunda unutmanız renklerini kaybetmelerine ve beyazlamalarına yol açabilir. 

4. Aşama: Boyama 

Deniz kabuklarını düz bir renge boyamak istiyorsanız sulu boya kullanabilirsiniz. Sulu boya kabuk tarafından hızlı ve etkili bir şekilde emildiğinden istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Eğer kabuklar üzerinde desen veya resim çalışması yapacaksanız akrilik boya kullanmanız daha uygun olur.