Duvara çivisiz tablo asmak nereden bakarsanız bakın bir sanat ortaya koymuş gibi hissettirir. Tablolarınız ne kadar güzel olursa olsun, çiviler bu güzelliği bozabilir. Rehberimiz sayesinde duvarınıza zarar vermeden ve tablolarınızın görüntüsünü bozmadan nasıl asabileceğinizi en ince detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Tablo Duvara Nasıl Asılmalıdır?

Dekorasyonun en can alıcı noktalarından birisi de duvarlardır. Öyle ki duvara tablo asmak gerçekten zor bir iştir. Çünkü tabloların boyutu, aralarında ne kadar boşluk kalması gerektiği ya da konumu gibi birçok detay aklınızı karıştırabilir. 

Duvara tablo asmak dekorasyonun son dokunuşlarıdır. Doğru bir iç tasarım için farklı odalarda farklı tablo asma yöntemlerini bilmeniz gerekir. Örneğin modern evlerde çok büyük duvarlar olabilir. Bu duvarların her köşesinin doldurulması gerekiyor gibidir. Diğer yandan küçük odalı evlerde tabloların yanlış asılmasıyla odalar daha küçük de görünebilir. İşte bu gibi zorluk çıkaran durumlar karşısında tabloların duvara nasıl asılması gerektiğini anlatan bir rehber çok işinize yarar.

Evinizi Tanıyın

 • Duvar boyutlarının her ne kadar beğendiğiniz tabloyu kullanmaktan sizi alıkoymaması gerekse de, küçük bir duvar için çok büyük tablolar kullanmak doğru bir tercih değildir.
 • Küçük duvarlar için en doğru tercih küçük veya orta boy tablolardır. İkisini bir arada kullanmakta da sakınca yoktur, fakat miktarı doğru ayarlamak önemlidir. Örneğin 10 adet küçük tablodan oluşan bir kolaj yapacaksanız aralarına 3-4 tane orta boyutta tablo ekleyebilirsiniz.
 • Duvarlar büyükse büyük tablolar rahatlıkla kullanılabilir. Büyük tabloların yanında orta boyutlu tablolar kullanmak da faydalıdır.
 • Duvar boyutlarının yanı sıra, tablolarınızın odalarla uyumu da önemlidir. Örneğin geleneksel dizayna sahip bir dekorasyonda modern tablolar kullanmak son derece yanlış olur.
 • Büyük tablolar kullanmak istiyorsanız, duvarlarınızın boyutu da büyük olmalıdır. Küçük duvarlarda büyük tablolar kullanmak tavanı olduğundan alçak, odayı ise olduğundan küçük gösterir.

Yüksekliği Ayarlayın

 • Duvara tablo asmanın en temel kuralı göz hizasına asmak olsa da, dekorasyon veya duvar boyutu gibi değişkenler ile bazı istisnalar da ortaya çıkar.
 • Yüksekliği ayarlarken özellikle dikkat etmeniz ve sizi hata yapmaktan kurtaran temel bir kural daha vardır. Tablolar, tavan ve mobilya arasındaki mesafede, mobilyalara daha yakın olmalıdır. 
 • Tabloların tavana daha yakın olması tüm görüntüyü bozar ve tablonun orada olmaması gerektiği hissini uyandırır. Diğer bir deyişle tablo eğreti durur. 

Yerleşimi Doğru Belirleyin

 • Tabloları yerleştirmeden önce mobilyaların ve diğer tüm eşyaların tamamen yerleştirilmesi en doğrusudur. Çünkü herhangi bir eşyanın yerini değiştirmek istediğinizde tabloyu çoktan asmış olmak sıkıntıları da beraberinde getirir.
 • Tablolarınızı yerleştirirken birbiriyle olan orantılarına dikkat etmelisiniz. Örneğin büyük bir tablo astınız ama orta boyutlu tabloyu hangi hizada asacağınızı bilemediniz. Bu gibi durumlarda büyük tablonun ortasından hayali bir çizgi çekin ve orta boyutlu tablonuzun ortasını da bu çizgiye denk getirin.

Tek Parça Tablolar

 • Odada tek bir tablo kullanmak istiyorsanız mutlaka ortalanmalı ve dekorasyonla tamamen uyumlu olmalıdır. Örneğin mavi renk ağırlıklı bir oturma odanız veya salonunuz varsa tablonuzda da mutlaka mavi renk ağırlıkta olmalıdır. Tamamen aynı renkte bir tablo da çok fazla bütünleştireceğinden, mavi rengin aralarında beyaz renk gibi uyumlu renk dokunuşları olabilir.
 • Tabloyu kanepenin üzerinde konumlandıracaksanız, tablo kanepeden daha ince bir yapıda olmalıdır. Aynı zamanda kalın da olmamalıdır. Bu kural dolap üzerine asılması düşünülen tablo için de geçerlidir. Bu gibi hatalar tablonuzu sanki oraya ait değilmiş gibi gösterebilir.
 • Örneğin kanepenizin uzunluğu 10 metreyse, bu durumda tablonuz yaklaşık 6-7 metre kadar olmalıdır. Ayrıca tablonun yatay konumlandırılması da önemlidir. Dikey konumlandırmak kanepenizi gölgede bırakır. Eğer tablonuzun öne çıkmasını istiyorsanız dikey konumlandırmak doğrudur. Fakat yatay konumda her ikisi de etkisini kaybetmez. 

Birleştirici Tablolar

 • Tablolarınızı asacağınız odanın geleneksel, modern, marin ya da bitki desenlerine sahip eşyalarla dizayn edilmiş bir teması olabilir. Eğer böyle bir teması varsa tablolarınızı da bu temaya uygun seçmeniz gerekir. Örneğin marin temalı bir odaysa bu odada çapa ya da deniz içeren tablolar kullanmak uygundur.
 • Temalı odalar için tablo seçiminde her ne kadar kendinizi kısıtlamamanız gerekse de, yine de aralarında bir uyum veya ortak bir nokta olması şarttır.
 • Ortak bir nokta bulmak zor değildir. Odanızın renkleri bile bir tema olabileceğinden tablolarınızı da bu renklere göre seçebilirsiniz.

Birden Fazla Tablo

 • Birden fazla tablo kullanımında temel kural aralarında bırakmanız gereken mesafedir. Büyük tablolar için bu mesafe büyük olurken, küçük tabloları birbirine yakın asmanız gerekir.
 • Birden fazla tabloda yatak ve dikey şekilde kullanmak çok önemli değildir. Fakat aralarında mutlaka bir denge olmalıdır. Örneğin 10 tane küçük boyutlu tablo asacaksanız aralarındaki mesafenin eşit olduğundan ve simetriye dikkat etmelisiniz. Sağa sola savrulmuş hiçbir tablonun estetik görünmeyeceğini bilmelisiniz.
 • Birden fazla tablo asmak isterseniz çivisiz tablo asma aparatı çok işine yarar. Çünkü birden fazla tabloda genellikle küçük boyutlu tablolar tercih edildiğinden ve bu tabloların birbirine mesafesi de az olacağından çiviler görüntüyü bozabilir.
 • Birden fazla tablo asacaksanız aralarında bir uyum olması, birbirini tamamlamaları da çok önemlidir. Birbirinden alakasız tablolar tüm atmosferi mahvedebilir. Örneğin tablo yerine hatıra fotoğrafları asmak istediniz. Burada gülen yüzler görülmek, bu fotoğraflardan enerji almak istenir. Siz bu fotoğrafların arasına cenaze fotoğrafı eklerseniz tüm çalışmanız boşa gider. 

Çivisiz Tablo Nasıl Asılır?

Tablolar evlere renk getirmek veya dekorasyonu tamamlamak için sık sık kullanılan öğelerdir. Özellikle yaşam alanlarında uygulanan tabloların psikolojik etkileri de bulunur. Örneğin eviniz mobilya yerleşimi konusunda kısıtlı imkanlar sunuyorsa, dekorasyon değişikliği yapmak için tabloların yerlerini değiştirmek çok daha kolay bir alternatiftir. Fakat tablolar duvarlara çiviyle asıldığında bu alternatifi de rafa kaldırmak gerekir.

Duvara çivisiz tablo asma dekorasyon değişikliği yapılmak istendiğinde adeta bir kurtarıcı olur. Tablolarınızı dilediğiniz her yere taşıma konusunda büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda ağırlık kaldırma güçleri değişiklik gösteren çivisiz tablo asma aparatları sayesinde küçük tablolarınızın yerine daha büyük tablolar asma imkanınız da vardır. 

Çivisiz Tablo Asma Aparatları Nerede Satılır?

Farklı ağırlıkları kaldırabilen aparatları yapı marketlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Ağırlık kaldırma gücüne göre fiyatları birbirinden farklılık gösterebilen bu aparatlar sayesinde tablolarınızı gönül rahatlığıyla istediğiniz yere asabilirsiniz.

Tablolar Neden Çivisiz Asılmalıdır?

 • Tablolar çivili asıldığında duvara zarar vermemesi gibi bir ihtimal yoktur.
 • Tablolarınızı çivi yardımıyla astığınızda ve daha sonra yerlerini değiştirmek istediğinizde duvardaki zararlar size ekstra maliyet olarak geri döner.
 • Çiviler tabloların üzerinden görünür. Bu durum tablolarınızın estetiğini büyük oranda etkiler.
 • Tablolarınızın her zaman yamuk durma ihtimali vardır. Çiviyle astığınızda bu durumu düzeltmek epey zordur. Halbuki çivisiz tablo asma kullandığınızda tablolarınızı kolaylıkla orantılı bir hale getirebilirsiniz.
 • O gün için 10 tane tabloyu bir arada kullanmak düşüncesi size cazip gelmiş olabilir. Fakat daha sonra odada yapacağınız ufak bir değişiklikte renk uyumu veya denge bozulabilir. Böyle bir durumda tablolardan birini eksiltmeniz gerekebilir. Tablonuzu çivili astığınızda duvardaki yarayı kapatmanız zordur. Ayrıca duvardaki çivi izi diğer tablolarınızın da görünümünde olumsuz etkiler bırakır.