Bambu ürünler evin her köşesinde doğallığıyla dikkatleri üzerine çekerken, aynı zamanda temizliği, bakımı ve canlı sağlığı üzerindeki etkileri gibi birçok açıdan da merak edilir. Bu rehberimiz sayesinde tüm bu sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bambu Nedir?

Bambu sanıldığı gibi bir ağaç türü değildir. Bambu nemli ve sıcak iklimlerde çok hızlı bir şekilde büyüyen odunsu bir bitki türüdür. Diğer ağaç türlerine oranladığımızda bambu, bir gün içerisinde 3 metreye kadar büyüyebilir; tam boyutuna ulaşması ise yalnızca 5 sene sürer. 

İki türe ayrılan bambuların 30 metre boya ve 20 cm ve üzeri kalınlığa ulaşabilen Bambusoideae isimli türü mutfak ve ev eşyalarında sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda bambular karbondioksiti oksijene dönüştürmede oldukça başarılıdır.

Bambu Ürünler Sağlıklı Mı?

Bambu, atmosferdeki karbondioksit ve oksijen dengesini en iyi şekilde sağlayabilen, küresel ısınmayı ve karbon salınımını azaltmada son derece başarılı bir bitkidir. Hasat edilme ve tekrar yetiştirilme dönemlerinde çevreye olumsuz bir etkisi yoktur. Ayrıca çok hızlı bir şekilde büyüyebildiğinden çölleşme ile savaşmada çok önemli yeri vardır. Bunların yanında bambu filizi tüketimi sağlık açısından herhangi bir sakınca taşımadığı gibi, tüketildiğinde oldukça faydalıdır. 100 gram bambu filizinin özelliklerini ve faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 100 gram bambu filizi yalnızca 20 kaloridir. Karbonhidrat miktarı ise 3-4 gramı geçmeyecek şekildedir.
 • 100 gram bambu filizinde 2.5 gram kadar şeker bulunur. İçerisindeki şeker miktarı aynı ağırlığa sahip birçok meyve ve sebzeye kıyasla çok daha düşüktür.
 • 100 gram bambu filizi içerisinde yaklaşık 2-2.5 gram kadar protein barındırır. Bu proteinler vücuda dışarıdan alınması zorunlu olan 17 aminoasiti de içerisinde bulundurur.
 • Bambu filizlerinin yapısında A, E ve B6 vitaminleri bulunur. Mineral olarak ise fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, sodyum, bakır, selenyum, demir ve manganez içerir.
 • Bambu, kolesterolün dengelenmesinde etkilidir. Aynı zamanda kanser tedavilerinde kullanılabilir.

Neden Bambu Eşyalar Tercih Edilmelidir?

Bambu eşyaların üretilmesi için 2 ay önce hasat edilmiş bir bambu bile kullanılabilir. Bambu birkaç ay içerisinde kesilen kısmı onarıp tekrar büyüyebilir. Diğer yandan bambu eşyalar sağlamlığıyla da bilinir. Doğru kullanma ile uzun yıllar sizi yarı yolda bırakmazlar.

Bambu Ürünler Nasıl Temizlenir?

Bambu ürünlerin temizliği, diğer mutfak ve ev eşyalarındaki gibi değildir. Hassas davranılması gereken birkaç nokta vardır. Bunlar:

 • Bambu ürünler aşırı sıcak su kullanılarak temizlenmemelidir. Aşırı sıcak su bambu eşyalara zarar verebilir. Bu sebeple ılık ya da mümkünse soğuk su tercih edilmelidir.
 • İçerisinde kimyasal bulunduran deterjanlar bambu eşyalara zarar verebilir. Bunun için doğal temizleyiciler kullanmak gerekir.
 • Kullanım ömrü açısından bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Çünkü tıpkı bulaşık deterjanı gibi, bulaşık makinesi deterjanları da bambu ürünlere zarar verebilir. Aynı zamanda bulaşık makinesi içerisindeki aşırı sıcak su ve yüksek basınç da zarar verebilecek diğer etkenlerdir. Bu sebeple bambu eşyaların elde yıkanması daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. 
 • Bambu ürünlerin yüzeyleri sert ve tırtıklı süngerler ya da bezler ile temizlenmemelidir. Süngerin yumuşak tarafı kullanılabilir.
 • Bambu eşyalar temizlendikten ve yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalıdır. Kendi hallerine kurumalarını beklemek eşyalarınıza zarar verebilir.
 • Kuru bir yapısı olduğundan dolayı normal şartlarda sıvı yağ veya sos gibi sıvıları içerisine çekmez. Fakat zeytinyağı veya sedir yağı gibi doğal yağları emer. Temizleme ve kurulama işlemi sonrası dilerseniz bambu eşyalarınıza zeytinyağı gibi doğal yağlar sürüp, kurumaya bırakabilirsiniz. Bu sayede bambu eşyalarınızın yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bambu Mutfak Ürünleri Nasıl Saklanır?

Mutfakta kullanılan bambu eşyaların da, diğer birçok eşyada olduğu gibi belirli saklama, kullanma ve yıkama kuralları vardır.

 • Bambu ürünler saklanırken güneş ışığını direkt olarak alacakları yerde bulundurmamak gerekir. Güneş ürünün rengini soldurabilir ve çatlaklara sebep olabilir.
 • 80°C’ye kadar dayanıklı olan yapılarıyla birçok hazır ve pişmiş gıdanın saklanmasında kullanılabilir. Diğer yandan sosları emmediğinden dolayı oldukça kullanışlıdır.
 • Kullanıldıktan sonra artıklarla birlikte uzun süre bekletilmeden yıkanması en doğrusudur. 

Bambu Ürünleri Tercih Etmek İçin 8 Neden

1. Çok yönlüdür.

Bambu eşyalar yalnızca mutfakta kullanılmaz. Ev, ofis gibi birçok alanda, birçok şekilde kullanılmaya müsaittir. Evinizde bambu dekoratif ürünler kullanarak bir anda bambaşka bir atmosfer elde edebilirsiniz.

2. Plastik içermez.

Mutfakta veya evde kullanılan birçok eşyada veya üründe plastik bulunur. Bambu eşyalarda plastik bulunmadığından zararlı salınımlar da olmaz. Sağlık açısından oldukça elverişlidir. Özellikle çocuklu evlerde yemek yaparken kullanılan eşyaların bambu ürünler olması önemlidir. Aynı şekilde ev dekorasyonunda kullanmak da ekstra avantaj sağlar.

3. Sağlam ve dayanıklıdır.

Bambu ürünler son derece sağlam ve dayanıklıdır. Kolay kolay aşınma, yıpranma gibi problemler ile karşınıza çıkmaz. Bu sayede uzun yıllar boyunca masraf yapmadan kullanabilirsiniz. 

4. Sürdürülebilirliği destekler.

Ev ve ofis eşyalarında bambu ve türevleri gibi organik ve sürdürülebilir malzemeler kullanmak yeşilin korunması ve sağlıklı bir yaşam için ilk adımlardan biri olabilir. Çünkü bambu karbon salınımını azaltmada çok iyi bir iş çıkarır. Aynı zamanda kesilse bile çok hızlı bir şekilde büyüyebildiğinden doğaya zarar vermez ve çölleşme riskini de azaltır.

5. Eski eşyaları yenilemek için kullanılabilir.

Bambu ürünler evde bulunan diğer eşyalar eskidiğinde onları onarmak için kullanılabilir. Sürdürülebilirlik açısından çok faydalı olan bu uygulama ile hem doğaya, hem de bütçenize destek olabilirsiniz.

6. Evde kullanmak için idealdir.

Bambu karbon emisyonunu azalttığından ev eşyalarında kullanarak doğanın sağlıklı bir şekilde işlemeye devam etmesi için katkıda bulunabilirsiniz. Çünkü bambu ürünler tamamen çevre dostudur. Sıcak ve ılık iklimlerde büyümek onlar için sorun oluşturmaz. Su ihtiyaçları azdır ve çok az su ile büyümeye devam edebilirler.

7. Atık üretmez.

Bambu biyolojik olarak parçalanma ve atık bırakmama özelliğine sahiptir. Bambu ürünler kullanarak onları çöpe atmaya karar verdiğinizde arkanızda atık bırakmadığınızdan emin olabilirsiniz. 

8. İç mekanda sizi korur.

Bambu, evdeki fazla nemi emebilir. Bu sayede evinizde küf ve bakteri oluşumunun da önüne geçerek iç mekanda sizin sağlığınızı da düşünür. İç mekandaki hava kalitesini de iyileştirerek size daha ferah bir ortam sunar.

Kullanabileceğiniz Bambu Ürünler

Evde veya farklı ortamda kullanabileceğiniz bambu ürünler çeşitlilik konusunda pek sınır tanımaz. Neredeyse her yerde kullanabileceğiniz en azından bir bambu ürün bulabilirsiniz.

Banyo ve Tuvalette Kullanılabilecek Bambu Eşyalar

Banyo ve tuvalette birçok alternatif bambu eşya vardır. Örneğin bambu tuvalet kağıtları zararlı kimyasallar içermez ve doğada atık bırakmadan çözünürler. Ayrıca bir rulo tuvalet kağıdı yapmak için 37 galon su gerekirken, bambu tuvalet kağıtları geri dönüştürülebilir özelliktedir.

 • Bambu diş fırçası
 • Bambu kağıt ürünleri
 • Bambu makyaj malzemeleri
 • Bambu sabunluk
 • Bambu saç fırçası
 • Bambu diş ipi

Mutfakta Kullanılabilecek Bambu Eşyalar

Mutfakta birçok yemeğin hazırlandığı düşünüldüğünde burada plastik malzemelerin kullanılması zaman içerisinde sağlığınızın bozulmasını tetikleyebilir.

 • Bambu kesme tahtaları
 • Bambu tabak
 • Bambu bulaşık fırçası
 • Bambu kahve fincanları
 • Bambu çatallar

Evde ve Dışarıda Kullanılabilecek Bambu Eşyalar

Evde, ofiste veya dışarı kullanabileceğiniz birçok bambu eşya bulunur. Bu eşyalar defter gibi sürekli değiştirilmesi gereken eşyalar da olabilir. Normal bir defteri kullandıktan sonra çöpe attığınızda doğaya zarar verebilirken, bambu defterde böyle bir durum yoktur.

 • Bambu ofis mobilyaları
 • Bambu ev eşyaları (koltuk, kanepe, sehpa vb.)
 • Bambu mouse
 • Bambu defter
 • Bambu telefon kılıfı
 • Bambu pipet