Telefonunuz çaldı ve kısa süre içinde misafir geleceğini öğrendiniz. Siz hazırsınız ancak eviniz hazır değil. Dert etmeyin! Hızlı ve pratik bir şekilde toparlanmak için işte size birkaç öneri:

Dağınıklığa pratik çözüm  

Öncelikle camları açın ve evin havasını tazeleyin. Ardından çamaşır sepetini alın ve ortalıkta dağınıklığa sebep olan bütün irili ufaklı eşyaları sepete doldurun. Özellikle de çocuklu evler için en bilindik ortalık toplama yöntemlerinden biri olsa da aslında birçok şeyi geçici olarak sepete atmak herkes için geçerli bir yoldur. Sepeti arka odalardan birine koyun ve üzerini örtmeyi unutmayın. Ardından mutfağa geçin ve küçük bir sunum hazırlayın. Bir çerez tabağı, lokum veya ikramlık çikolatalar ile misafirlere hazır olduğunuzu gösteren bir sunumu şık bir tepsi ile salonun baş köşesine koyun.

Parlak yüzeyleri temizleyin

Evinizi elektrikli süpürgeyle temizlemeye, halıları süpürmeye vaktiniz olmayabilir. Bu durumda yüzeylerin parlak görünmesi temiz bir görüntü için oldukça işinize yarar. Misafirlerin oturacağı koltuk veya sandalyelerden görünen yüzeyler için misafirlerin gözünden bakarak hızlı bir temizleme planı yapın. Kuru paspas veya mop kullanarak parkeleri hızlıca silin. Toz almaya vaktiniz yoksa parlak yüzeylerin nereler olduğuna bakın ve özellikle TV ekranı, tablet ekranı gibi yüzeyler, aynalı dolap kapakları ve camlara göz gezdirin. Öncelikle toz, leke ve parmak izi olan alanları silmeniz size zaman kazandırır.

Banyo ve mutfağa özel dikkat!

Ani gelen misafirler için evinizin tozlu veya dağınık olması bir nebze anlaşılabilir bir durumdur. Ancak sürekli kullanılan mutfak ve banyo lavabolarının temiz olmaması misafirleri ağırlarken pek de hoş olmaz. Mutfağınıza kimsenin girmeyeceğini farz edebilir ve bulaşık dolu bir lavabonuz varsa misafirlerin görmeyeceğini düşünebilirsiniz. Belki de bulaşık makinenizi boşaltmaya fırsat bulamadınız ve ortalıkta bir önceki öğünden kalan bulaşıklar duruyor. Siz yine de tedbirli davranın ve bir bulaşık leğeni veya geniş bir kabın içine lavabonun içindeki her şeyi koyun. Kabı bolca bulaşık deterjanı ile köpürtülmüş bir su ile doldurun. Lavaboyu hızlıca ovun ve kâğıt havluyla kurulayarak su izlerini giderin. Mutfağın merkez noktası olan lavabo, temizliğiyle dikkat çeksin!

Karşılama alanını düzenleyin

Kimsenin kapıdan girer girmez dağınık bir görüntüyle karşılaşmasını istemezsiniz. Bu bakımdan kapı girişini hızlıca toparlayın ve çarpıcı bir karşılama için mum gibi dekoratif objelerden faydalanın. Hoş bir atmosfer sağlamak için oda spreyi, dekoratif ışıklandırmalar ve hafif bir müzik ile hem giriş holünüzü hem de salonunuzu cazip bir ortama dönüştürebilirsiniz. Misafirlerin, bu ani ziyaretten keyif aldığınızı hissetmeleri en önemlisidir. Eviniz tertemiz veya derli toplu olmasa da nazik bir karşılama için elinizden geleni yaptığınızı göstermek çoğu zaman yeterlidir. Gülen yüzünüz ve hoş sohbetiniz, belki de en güzel ağırlamadır!