Dekorasyonun vazgeçilmezi kahverengi, hayatımızın neredeyse her alanında bizimle. Hem ciddiyet hem de dayanıklılık çağrışımı yapan bu renk, sıcak bir etki için de ideal. Üstelik iç mekanlarda sayısız şekilde yer buluyor. Gelin bu rengin farklı kullanımlarına birlikte bakalım.

Adını dünyanın en ünlü içeceğinden alan renk, “yuva” olan neredeyse her yerde bulunarak binlerce yıldır insanlığa eşlik ediyor. Ofislerde kullanıldığında ciddiyet, güvenilirlik gibi etkiler sağlayan kahverengi, öncelikle mobilya ve döşemelerde başrolü üstleniyor. Ahşabın doğal dokusu ile hayatımızın her alanına giren bu renk, açık tonlardaki zeminlerde gayet modern bir hale bürünebiliyor. Özellikle de parlak dokular ve modern tasarımlarda kullanıldığında! Duvar ve zeminin beyaz tonlarında olması halinde mobilyalarda bu renk pek düşünülmese de kahverengi aslında denge sağlayıcı rol üstleniyor. Özellikle derinin sert etkisini daha doğal bir görüntüyle azaltmak için en uygun seçim olarak öne çıkıyor.

Sıcak alternatifler

Kahverengi her ne kadar ciddiyet çağrışımı yapsa da sıcak bir his getirmenin en doğal araçlarından biridir. Siyah, krem, beyaz gibi dekorasyon klasiklerini birleştiren kahverengi hem mobilyalar hem yer döşemeleri hem de ev tekstilinde vazgeçilmez bir seçim. Doğallık dendiğinde ilk olarak akla geliyor ve neredeyse olmazsa olmaz. Kullandığınız desenler ve kırlent, yatak örtüsü, perde gibi eşyalardaki renkler değişse de sabit bir ara ton için ideal. Elbette baş köşeyi de her zaman alabilir!

Akla gelebilecek her yerde kahverengi

Kim demiş “Duvarlarda kahverengi olmaz” diye! Belki mobilyalarda, kapılarda, dolap kapaklarında ve zemin kaplamalarında yeterince yer aldığını düşünebilirsiniz. Ancak birleştirici bir renk olarak duvar gibi alanlarda bile kullanılabiliyor. Dekorasyonda farklı bir tarz arıyor ancak renk macerasına girmek istemiyorsanız bildiğiniz güvenli sularda yüzmeyi seçebilirsiniz. Ancak farklı bir şekilde kullanarak aradığınız ilginç etkiyi bulabilirsiniz. Bu rengin sıcak tonları, kakao tozu ve kızıl-kiremite yakın versiyonları size bunu sağlar. Böylece sakin ve keyif veren bir tarz yakalamak da mümkün.

Tüm tonlar bir arada

Sofistike bir görünüm için kahverengiyi monokrom dekorasyonda kullanmak oldukça iyi bir fikir. İster modern ister geleneksel ister country tarz olsun, bu rengin skalasından birçok seçeneği bir araya getirmek hem göz yormayan hem de rahatlatıcı bir görünüm sağlıyor. Kahverenginin dekorasyonda çarpıcı bir kullanımı için iddialı aksesuarlar şart da değil. Farklı dokular ve malzemeleri bu rengin farklı tonlarıyla birlikte kullanmak mekâna oldukça asil bir hava sağlıyor. 

Gerçek kahveyi unutmayın!

Kahverengi dendiğinde kahve makinelerini es geçmek olmaz! Neden mi? Sütlü kahve, bej, acı kahve gibi tonlarda bir dekorasyon söz konusuyken, fonda gerçek kahve kokusu harika bir tamamlayıcı olur. Kahve dükkanlarının ambiyansını evinize taşımak istiyorsanız, kahverengi tonlarındaki dekorasyonunuza bir de kahve makinesi ekleyebilirsiniz. Keyfinizi tamamlamak için ister Türk kahvesi makinesi ister filtre kahve makinesi ister cappucino ve espresso gibi farklı türleri yapan makineler olsun, mutfağınızdan mis gibi kahve kokuları getirecek bir kahve yardımcısı evinize bambaşka bir hava katmak için harikadır.