Stor perdeler özellikle son yıllarda evlerimizde sıkça kullanılmaya başlandı. Pratik oluşu ve görselliği ile bir anda ön plana çıkan stor perdelere evinizde yer açmaya ne dersiniz?

Stor perdelerin en önemli özelliği her zaman gergin, düz bir görünüme sahip olmalarıdır. Böylece evinizin düzenli görünmesini de sağlarlar. Stor perdelerin bir başka avantajı da hem güneşlik hem de tül perdeyi aynı mekanizmaya bağlı olarak kullanabilmenizdir. Ayrıca zebra perde adı verilen ve içeriye giren ışık miktarının ayarlanabildiği modeller de çok sık tercih edilir.

Stor perdelerde kullanılan kumaşların mekanizmaya uygun olarak seçilmesi gerekir. Stor perdeler, mekanizmalarına uygun olarak üretilen kumaşlar ile çalışabilirler, genellikle polyester kumaşlardan üretilirler. Bunun dışında pamuk ve keten de stor perdeler de kullanılabilir. 

Stor perdelerin temizliği nasıl olmalı?

Stor perdelerin bakımı da ayrı bir özen ister. Günlük ev temizliğinde stor perdelerinizin düzenli olarak tozunu alırsanız, işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Elektrik süpürgenizin çekim gücünü minimuma indirip koltuk süpürme başlığı ile stor perdelerinizin yüzeyindeki tozu almak son derece işe yarayacaktır. Bunun dışında hafif nemli bir bezle perdelerinizi hafifçe silerek de tozlarını alabilirsiniz. Stor perdenizin temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken nokta kimyasal temizleyicilerden uzak durmaktır. Doğal sabun, arap sabunu ise stor perde temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir.

Stor perdeler makinede yıkanabilir mi?

Tüllerinizi kirlendiği zaman makineye atıp yıkayabilirsiniz ancak stor perdeler kumaş olmasına rağmen bu şekilde yıkanamaz. Stor perdelerdeki kumaşlara uygulanan apre kaplamalar perdelerin pürüzsüz gerginliğe ulaşmasını sağlar, apre, tekstil ürünlerinde kullanılır ve stor perde bu sayede sert bir yapıdadır. Perdeleri kire karşı da koruyan bu kaplama nedeniyle perdenizi, yıkayamazsınız.  Eğer stor perdeniz apreli değil de polyester kumaştan ise bu durumda yıkamanız mümkün olur ancak en doğrusu perdecinizden kumaş özelliklerini öğrenerek temizleme işlemi yapmanızdır.

Bir stor perde çeşidi; zebra

Zebra perdeler son derece işlevsel olduğundan dolayı stor perdeler arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Zebra perdeler hem kumaşı hem de şekli sebebiyle kolay kirlenmez ve bu özelliği daha çok tercih edilmesini sağlar. Ancak yine de zebra perdeleriniz için rutin bir temizlik gerekeceğini bilmelisiniz. Aksi takdirde perdelerinizin üzerinde kalıcı lekeler meydana gelebilir. Temizlemek için perdeyi yerinden çıkarırken son derece dikkatli olmalısınız. Çıkarırken kırışıklık oluşmasına neden olursanız, perdeniz bozulabilir. Tavsiyemiz rulo şeklinde çıkarıp zemine yerleştirmeniz ve daha sonra açarak temizliğini yapmanızdır.

Temizliğe başladığınızda önce yumuşak bir fırça yardımıyla perdenizin tozunu alın ardından çok fazla olmamak kaydıyla hazırladığınız deterjanlı su ile perdenizi çok ıslatmamaya özen göstererek silin,  bol köpüklü su olmamasına dikkat etmelisiniz aksi takdirde perdenizi durulamak için de tekrar silmeniz gerekecektir. Silme işleminiz bittikten sonra perdenizi kurulamayı unutmayın, nemli, ıslak asılan perdelerde leke oluşacaktır ve bu da hoş olmayan bir görüntü oluşturur.

Kısacası stor perdeler son derece modern görünümlü ve kullanışlıdır ancak temizlik konusunda gereken özeni göstermezseniz ya da yanlış uygulamalar yaparsanız, perdelerinizin ömrünü kısaltmış ve mekanizmalarına zarar vermiş olursunuz.