Hardal sarısı 2019 – 2020 sezonunda hem giyimde hem de dekorasyonda moda renklerden biri olarak ön planda. Sezonda gittikçe sahneye çıkan hardal rengi kumaşlar, döşemelerde olduğu kadar ev aksesuarlarında da baş rolü alıyor. Evimizde hardal sarısının çeşitli kullanımları nasıl olabilir, birlikte göz atalım.      

  

Vintage tarzın ideal temsilcisi   

Vintage dekorasyon akla geldiğinde renkler arasında başrolde hardalın olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 1970’li yılların modasında hem giyim hem de dekorasyonda oldukça sık kullanılıyordu. Günümüzde bu tarzı evlere ve iç mekanlara taşıyan koltuklarda, sandalyelerde ve aksesuarlarda en çok rastlanan renk olarak başı çekiyor. 70’li yılların neşesini hatırlatırken, olumlu bir etki sağlamak için gayet uygun.  

  

İddialı değil ama modaya uyumlu

Düz ve doğal tonlarda duvar ve mobilyalar arasında iddialı ama yine de doğal bir renk olarak hardal sarısı son derece iyi bir seçim. Modayı yakalamak ama fazla iddialı tavrı olmayan bir dekorasyon uygulamak istiyorsanız hardal size bu imkânı sağlıyor. Enerjik ve neşeli çağrışımları olan sarı rengin göz yormayan bir tonu olan hardal, yatak odası gibi dinlendirici mekanlarda kullanılmak için de sarının sakin bir tonu olarak gayet uygun.

Canlı ve modern    

Hardal rengi sadece doğal tonlarla ve yeşil, lacivert gibi koyu zeminlerle değil, pop renklerle de iyi bir uyum sağlıyor. Canlı tonlara eşlik ederek denge getiren canlı bir alternatif oluyor. Odada ağırlıklı olan renk göze çarpan bir ton ile kullanılmışsa, yine canlı bir alternatif olan sarıyı kullanmak akla gelmeyebilir. Ancak bu ton, sarı tonları arasındaki kendine has enerjisi ile mekâna göz yormayan ancak iç açıcı olan bir etki sağlıyor.        

Modayı eve taşımanın en kolay yolu      

Hepimiz zaman zaman yenilik özlemi duyarız. Mobilyalar, duvar renkleri, perdeler veya halılarda bir değişiklik yapamıyorsak eve canlılık getirmenin en iyi yolu aksesuarları kullanmaktır. Vazolar, duvar süsleri, tablolar veya kırlentler pratik ve ekonomik bir şekilde moda renkleri eve taşımanız için fırsat sunuyor. Bu rengi evinizde kullanmaya da aksesuarlarla başlayabilirsiniz. Çeşitli denemeler yapabilir ve ister açık ister koyu zeminlerde farklı şekillerde kullanabilirsiniz.   Farklı aksesuar önerileri için buraya bakabilirsiniz.

     

Açık renklerle de uyumlu    

Hardal en çok koyu renklerle uyumlanıyor. Genellikle antrasit veya gri gibi koyu fonlar ile görmeye alışık olduğumuz hardal aslında beyaz ile de son derece güzel bir birliktelik yakalıyor. Özellikle de beyaz rengin ağırlıkta olduğu mutfaklarda iç açıcı ve ferah, iştaha hitap eden bir ton olarak gayet iyi bir seçim. Üstelik doğal mutfak malzemelerinin renkleri ile de büyük uyum gösteriyor. Sandalyelerin, masa örtülerinin, perdelerin sık değiştiği mutfaklar yeni şeyler denemek için oldukça uygun mekanlar.