Tüllerinin bembeyaz ve ışıl ışıl olmasını kim istemez? Bazı püf noktalarını gözden kaçırmazsanız hem tül perdelerinizin bembeyaz olmasını sağlarsınız, hem de ömrünü uzatmış olursunuz.

Bembeyaz tüller evinizin bütün havasını değiştirerek, ortama adeta bir ışıltı katıyor. Ancak zamanla hem dışarıdan gelen hem de evde oluşan tozlar bembeyaz perdelerinizin renginin değişmesine, ışıltısının azalmasına neden oluyor. Böyle bir durumda tabi ki tülleri çamaşır makinasına atıp yıkayacaksınız ancak yıkama bittiğinde tülleriniz istediğiniz beyazlığa ulaşmazsa ne yaparsınız?

Evdeki malzemeleri kullanabilirsiniz

Her evde bulunan malzemelerle tüllerinizi eski beyazlığına kavuşturmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Size toz şekerin tüllerinizi beyazlatacağını söylesek ne derdiniz? Bunun için yapmanız gereken çok basit; tüllerinizi çamaşır makinenizin içine yerleştirin ve üzerine iki tatlı kaşığı toz şeker koyun. Daha sonra perdelerinizi yıkayın, yıkama bittiğinde tüllerinizin beyazladığını göreceksiniz.

Bir başka önerimiz ise bulaşık makinesi tableti… Bunu duymak sizi şaşırtabilir ancak yıkama sırasında perdenin üstüne konan bir bulaşık makinesi tableti tüllerinizin bembeyaz olmasını sağlıyor. Ancak unutmayın bulaşık makinesi tableti deterjan gözüne değil, mutlaka tüllerin üzerine konmalı ancak bu şekilde etkili oluyor.

Herkesin evinde bulunan ve ev temizliğinde pek çok alanda kullanılan sirke, tül perde temizliğinde de imdadınıza yetişiyor. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir ölçü sirke eklediğinizde hem tülleriniz dezenfekte oluyor hem de bembeyaz bir şekilde makineden çıkıyor.

Yıkama derecesine dikkat edin

Tül perdelerin kaç derecede yıkanması gerektiği de merak edilen konular arasında. İdeal olanı 30 derecelik kısa bir programda ön yıkama yapılarak tül perdelerin yıkanması… Eğer derecesi çok yüksek bir programda yıkarsanız sıcak su tül perdelerinizin çok fazla kırışmasına ve yıpranmasına neden olabiliyor. Siz en iyisi tüllerinizin daha uzun ömürlü olması için hassas programda 30 derecede yıkayın.