Tam da sonbaharı yavaş yavaş hissederken renk seçimini siyahtan yana kullanmaya ne dersiniz? Yatak odasından mutfağa; çocuk odasından banyoya kadar pek çok odada siyahtan yana tercihler yaşam alanınıza farklılık katabilir. Tercih siyahtan yana olunca dozunda ve yerinde kullanıldığında zarafet öncüsü bir tasarım yaratabilirsiniz.

Siyah renk, kapalı, karamsar, yasta olma gibi hallerle ilişkilendirilse de aslında diğer renk tonlarına da hoş biçimde fon olan; özellikle yatak odalarında konforu da destekleyebilen bir renk aslında.  Siyahın kullanımında belki çok az ışık alan odaları tercih etmemek iyi olabilir. Mobilya olarak kullanımının yanında aksesuar olarak da bulunduğu bölgeye şıklık, incelik ve zevk vurgusu yapabilecek güçte bir renk. Bakalım evin farklı alanlarında siyah renk mobilya seçenekleri neler olabilir, sizin için derledik…

Yatak odasında siyah asaleti

Yatak odalarını baştan başa siyahla döşeyenlerin sayısı artıyor, her geçen gün. Yatak seçiminde siyahı kullanmak metal yatak üreticilerinin önemli reklam yüzlerinden biri oldu. Siyah metal yatak tercihini, siyah gardıropla kombinlemek yatak odanız için şık bir görüntü oluşturabilir. Siyah, eskitilmiş görünümlü gardıroplar bulunduğu yere asalet getiriyor.

Salondaki siyah farkı

Salonda tercih siyahtan yana olacaksa koltuklar, perdeler, TV ünitesi, orta sehpa, halılar, avize ya da lambaderler, yemek masası, sandalyeler siyah renkten yana tercihlerle ortaya çıkabilir. Bunun dışında tamamen zıt rengi beyaz tercihte, siyah bir vurgu nesnesi olarak aksesuarlara yansıyabilir. Ya da belki beyazla birlikte son günlerin modası zebra desene dönüşebilir. Siyah ya da beyaz koltukların üzerinde zebra desenli kırlentler; yerde yine aynı desende halılar şıklığınıza şıklık katabilir. Salonda mobilya dışında bir obje seçiminize yansıyacaksa siyah renk, mumlar, saatler, tablolar, vazolar, abajurlar, sizin tarzınızı yansıtmak için iyi birer aracı olabilir. Bunun yanında siyah çerçeveye koyacağınız siyah-beyaz bir fotoğraf havanızı tamamen değiştirebilir. Odanızın çerçevesi perdeler için de siyah tercih, doğru perde seçimiyle, odaya bakış açınızı değiştirebilir.

Tezgahlara yakışan renk

Mutfak, siyah renk oldukça iddialı bir tercih olabilir. Dolapların siyah olması için illa siyah mobilya almak da gerekmiyor üstelik. Bunun için siyah mobilya kâğıdı ile kendiniz de bir dönüşüm sağlayabilirsiniz. Böylece tercih değiştirmek isterseniz de az maliyetle değişim sağlamak mümkün olur. Mutfak, masa alabilecek genişlikte ise siyahtan yana mutfak masası ve yine aynı renkte sandalyeler evin bu bölümünün çehresini değiştirebilir. Mutfakta en beğenilen yorumlardan biri de mutfak tezgâhının siyah tercih edilmesi. Siyah granit, mermerit gibi seçeneklerle net, şık bir mutfak yaratmak mümkün.

Çocukların uyku dostu

Çocuk odalarında ağırlığı nedeniyle daha az tercih edilebilir olan siyah renk bu odada özellikle perde seçiminde iyi bir alternatif olabilir. Özellikle ilk yıllarda uykuya geçişi kolaylaştırıcı olması nedeniyle firmalar tarafından ‘uyku perdesi’ olarak da satılan bu renk perde, çocuk odasında etkili olabilir. Çocuklarınız için hayatın akışı ile araya bariyer kurup uykuya geçmeleri için kolaylaştırıcı etki yapabilir. Bunun yanında yatağının yanındaki duvarı siyah tercih etmek de benzer efekti yaratabilir. Bu odada siyah tercihi çocukların yatakları, yatak örtüleri, halılar şeklinde devam edebilir. Bu odada tercih edilirken genellikle beyazla birlikte tercih edilen siyah renk zebra etkisi içinde de oldukça alımlı görünüyor.

Banyoda siyah farkı

Banyonuz için asaletli ve dinlendirici etkiye hazır olun bu renkle birlikte. Banyoda fayansların tamamını siyah renkte tercih edebilirsiniz ki bu oldukça net, asil, şık bir banyonun fonu olabilir.  Bu mekânda dikkat edilmesi gereken şey fayanslar tavana kadar olabileceğinden küçültücü, daraltıcı etki yaratabilir. Bu nedenle tabanda kullanımla sınırlandırmak; tavana kadar kontrast bir renkle küveti, mobilyayı ya da aksesuarları siyah kullanmak çözüm olabilir. Bunun dışında havluları, mumları, diş fırçalık, sabunluk gibi aksesuarları siyah renkle vurgulayabilirsiniz. Siyah ve beyaz renkleri bir arada kullanmak da banyonuza şıklık katar.