Salonlarımızda vazgeçemediğimiz bir koltuk tipi olan Berjer’in dilimize Fransızca’dan geçtiğini ve kadın çoban anlamına geldiğini biliyor muydunuz?  Berjer, arkası kabarık ve uzun, oturacak yeri geniş olan bir koltuk tipidir.

Tam bir keyif koltuğu

Berjer tekli koltuklar arasında en çok sevilen ve tercih edilenler arasındadır. Genelde hem modern hem de klasik tarzdaki mobilyalarla uyum sağlayarak evinizin dekorasyonunu tamamlar. Aynı zamanda iyi bir okuma ve dinlenme koltuğu görevi de görür. Tüm bu özellikleri ile aslında berjerlere keyif koltuğu dersek yanılmış olmayız. Yüksek ve kabarık sırt kısmı, yandaki kulaklarıyla tanıdığımız berjer, şömineye doğru oturan insanların yüzlerini ateşten korumak amacıyla tasarlanmış bir koltuk olduğundan ‘’keyif koltuğu’’ ünvanını da hak ediyor.

Renklerin uyumu

Daha önce de belirttiğimiz gibi berjerler hem klasik hem de modern tarzdaki koltuk takımları ile uyum içerisinde kullanılabiliyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu; renk seçimi… Eğer koyu renkli bir koltuk takımınız varsa berjerinizi birkaç ton daha açık renklerde seçebilirsiniz ya da eğer koltuklarınız düz renkte ise berjeriniz desenli bir kumaştan olabilir. Böylece koltuk takımınız ile berjeriniz arasında bir uyum yakalamış olursunuz.

Son yıllarda kareli, çiçek desenli berjerleri de sık sık görmeye başladık. Salonlara daha yumuşak bir hava katan bu tarz berjerleri oturma odalarında da kullanmanız mümkün.

Kullanım amacı

Berjerlerin kullanım amacına uygun seçilmesi de önemlidir. Buna göre kollu ya da kolsuz berjer seçebilirsiniz. Dekoratif amaçlı kullanılan berjerler kolsuz olarak da seçilebilir. Ayrıca eğer kullanım alanınız darsa yine kolsuz berjerleri tercih edebilirsiniz. Kollu olan berjerler ise hepimizin bildiği klasik türdeki berjerlerdir ve biraz daha fazla yer kaplar. Salonunuz geniş ise sadece dekoratif amaçlı değil günlük kullanım için de alıyorsanız kollu berjer seçmenizi öneririz. Böylece rahatlıkla kitap okuyabilir, televizyon seyredebilir hatta küçük şekerlemeler bile yapabilirsiniz.

Kumaş seçimi

Bir başka önemli konu da kumaş seçimidir. Silinebilir kumaşları tercih etmeniz temizlik açısından size büyük kolaylık sağlar. Özellikle evinizde çocuğunuz varsa çok açık renkleri ve leke tutan kumaşları tercih etmekten kaçınmalısınız. Önceki yıllarda kadife, saten kumaşlardan yapılan berjerler sıklıkla kullanılıyordu ancak günümüz koşullarında bu kumaşların zor temizlenmesi ve daha pratik şekilde temizlenen kumaşların üretilmesi ile leke tutmayan ve kolay silinen berjerler ön plana çıkmış oldu.

Son olarak, berjerlerin evinizin havasını değiştirdiğini, dekorasyonda önemli bir yere sahip olduğunu ve güzel bir okuma köşesi oluşturmak için aydınlık bir köşeye yerleştirilmesi gerektiğini sakın unutmayın.