Her ne kadar yeni teknolojiler tabletlerden okumayı, telefondan dinlemeyi mümkün kılsa da bir kitabı sayfalarının kokusunu içe çekerek, bir kahve eşliğinde okumak başka bir tat. Arka arkaya biten birbirinden güzel kitaplar için de evde yer açmak gerekecek. Her evde olmasını hayal ettiğimiz kitaplık, çocuklarınız için de önemli bir miras olabilir. Evinizde kitaplıklar için planlama yaparken neleri göz önünde bulundurmalısınız?

Eviniz ne kadar küçük olursa olsun kitapları koyabilmek için mutlaka yeriniz var. Dikey kitaplıklar, duvarı kesen raflar, ahşap bloklar, yere dizilen kitaplar gibi pek çok yöntem kitaplık için alternatif olabilir. Şimdi bakalım en dar odalarda bile kitaplara yer açmak için neler yapabiliriz?

Duvar boyu kitaplıklar

En klasik kitaplık türü bu olsa gerek, kütüphanelerde de bizi bizden alan evi kütüphaneye dönüştürme isteği uyandıran dev kitaplıklar mümkün, ama oldukça geniş evlerde. Bunun yanında duvar kolonlarında kitaplık girecek bir boşluk varsa oda dar olsa da kitaplığı buraya yerleştirmek yer tasarrufu sağlayabilir. Ayrıca böyle bir yer kazanımı evin her odasında mümkün.

Yere paralel, duvara monte raflar

Özellikle odanın tabanında yer kaplamaması için tercih edilen bu kitaplık da evin her odasında mümkün. Rafların az kitap taşır gibi durduğuna bakmayın, oldukça uzun olan modelleri ya da daha kısa olan modellerden alt alta asmanız hem görüntü hem de yer açısından işinizi kolaylıkla görür. Yatak odanızda yatağın yanına sehpa, masa koyacak yer yoksa bu rafların minik olanlarını duvara monte edebilirsiniz. Böylece yatağınızda kitap okuma fikri daha cazip ve düzenli hale gelecektir.

Konsol üzerine ahşap blok

Konsolların üzerine konabilen ahşap bloklar yine kitaplık için alternatif olabilir. Oldukça yaşlı, hastalanmış ağaçlardan elde edilmiş olmasını dileyerek elbette… Bu ağaç kütüğü bloklar ağır olması sayesinde epey kitabın yaslanmasını kaldırabiliyor. Böylece konsolların üzerinde aksesuar yerine kitaplarınız daha anlamlı bir görüntü de oluşturabilir. Gözünüzün önünde olan kitaplar da okuma aşkınızı tetikleyebilir.

Metal, kitap yaslama aparatı

Bu aparatlar hem duvar rafları için hem de konsollar, komodinler üzerinde kitaplarınızı yerleştirebilmeniz için kolaylık sağlar. Kitapların devrilmesini engelleyen bu küçük sistemler sayesinde kitaplarınızı bölümlere ayırmanız da mümkün olur; tarihle ilgili olanlar, klasikler, kişisel gelişim gibi…

Merdiven altıları, kalorifer yanları

Kitaplık dışında yerlere üst üste dizilen kitaplar da kitaplık olmadan hem görsel güzellik yaratıp hem de işinizi görebilir. Okuma köşesi olarak kullanabileceğiniz bir kaloriferin, yer minderlerinin yanı başına dizeceğiniz kitaplar gayet şık ve kullanışlı bir alan yaratmanızı sağlayabilir.

Çocuklara da kitaplık

Bizi okurken gören, kitaplıklarımıza sık uğradığımızı gözlemleyen çocuklarımız elbette bizi modelleyecekler ve onlar da kitap ve kitaplık isteyecekler. Onlara uygun duvara monte ve kitapların yan yana dizilmesinden çok kolay alabilecekleri gibi olmasını sağlayan kitaplıklardan edinmenizi, yaptırmanızı öneririz. Bir de bırakın kitapları ortada kalsın, gidip gelip dokunsunlar.