Aynalar genel olarak banyo, yatak odası aksesuarı olarak düşünülse de aslında salon için de oldukça şık bir alternatiftir. Aynaları salonunuzun her köşesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diyelim ki küçük bir salonunuz var ve daha büyük göstermek istiyorsunuz, bu durumda yemek masanızın arka duvarını tamamen ayna ile kaplatabilirsiniz.  Böylece hem alan daha genişleyecek  hem de salonunuz aynalar sayesinde daha şık görünecektir.

Sehpanızdaki detay

Bir başka önerimiz ise son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ayna orta sehpalar… Evde küçük bir çocuğunuz varsa bu önerimiz sizin için uygun olmayabilir ancak çocuğunuz yoksa ve farklı bir orta sehpa arayışındaysanız ayna sehpaları deneyebilirsiniz.  Özellikle mobilya tercihinizi koyu renklerden yana yaptıysanız ve salonunuz da fazla ışık almıyorsa o zaman aynanın aydınlatıcı gücünden bu şekilde yararlanabilirsiniz.

Duvardan duvara

Salonda ayna kullanmanın bir başka şekli de tabi ki duvardır. Duvar aynaları çok çeşitli olabilir. Yemek masasının yanındaki duvarda dikdörtgen aynalar kullanabileceğiniz gibi oval, tam yuvarlak aynalar da iyi bir alternatif olacaktır. Burada önemli olan mobilyalarınızın modeli ve genel olarak salon dekorasyonunuzdur.

Salondaki süs eşyalarını da yine aynalı modellerden seçebilirsiniz. Örneğin aynalı şamdanlar, mumluklar, biblolar, çerçeveler hepsi salonunuza ışıltı katar ve tam bir görsel şölen yaşarsınız.

Temizlik konusunu unutmayın

Ayna ve aynalı objeler kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tabi ki temizlik konusudur. Eğer dikkatli temizlenmezse üzerinde kalan lekeler son derece kötü bir görüntü oluşturur.  Dekoratif aynalarınızın üzerinde leke meydana gelmişse alkole batırılmış pamukla temizleyebilirsiniz. Bu işlemi çok dikkatli yapmalısınız çünkü eğer taşırırsanız çevresindeki çerçeveye zarar vermiş olursunuz.

Ayna temizliği sırasında mutlaka mikrofiber bez kullanmalısınız. Aynanıza sirkeli su püskürttükten sonra mikrofiber bez ile silerseniz, aynanız tertemiz ve pırıl pırıl olur. Bunun dışında ayna ve cam temizliğinde kullanılabilen ürünler de işinize yarayacaktır.

Unutmayın pırıl pırıl bir salon için pırıl pırıl parlayan aynalar gerekir!