Salondaki eşyalar eskidi ve yenileme zamanı geldi diye düşünüyorsunuz. Ancak tüm salonu baştan aşağı yenilemek uygun değilsiniz. Hemen üzülmeyin. Birkaç basit ama etkili değişiklikle salonunuzun havasını değiştirmeniz çok kolay olacak!

Salonunuzu değiştirmek istiyorsunuz ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde önerilerimiz gelsin:

Orta sehpa yerine puf alın

Son dönemlerde orta sehpa yerine puf kullanmak çok daha revaçta. Siz de yenilemeye buradan başlamaya ne dersiniz? Kombin kumaş kaplı bir puf hem kullanım açısından elverişlidir hem de salona ayrı bir renk katar. Pufun altını da kitaplarınız, aksesuarlarınız için bir saklama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Kilimlerin gücünden yararlanın

Kilimler hem dekoratif olarak salonun atmosferini tamamlar hem de odaya renk ve dinamizm katar. Üstelik zemindeki kusurları da örter!


Aksesuarlarla fark yaratın

Salonunuz küçük ise büyük ve hacimli objeleri artık bırakma zamanınız gelmiş demektir. Peki ne kullanabilirsiniz? İlk önerimiz duvarlarınız için tablolar olacaktır. Göz hizasının biraz daha altından asmaya ve salondaki en büyük oturma birimine göre orantılamaya özen gösterin. Salonda küçük çerçeveleriniz varsa bu çerçeveler için raf sistemleri kullanabilirsiniz. Hem bir fark katar hem de anılarınızı bir arada tutmaya yardımcı olur.

Aydınlatmalarla değişiklik sağlayın

Aydınlatma sistemleri ile salonda farklı bir etki yaratmak zor değil. Geniş bir salonunuz varsa tepe aydınlatmalarına ek olarak lambader kullanabilirsiniz. Stüdyo bir daireniz varsa ortadan asacağınız tek bir sarkıt ile her alanı aydınlatabilirsiniz.

Duvarlarla salonunuzu değiştirin

Tüm eşyalarınız aynı kalsa da salonun duvarlarının rengi ile oynayarak salonda değişiklik yaratmak elinizde. Duvarları iki tonda boyamak pratik ama efektif bir çözüm. Zemine yakın bölümleri daha koyu ve tavana doğru olan bölümleri açık tonlara boyayarak mekanı algısını büyütebilirsiniz. Tam dersi bir uygulama yaparsanız da mekan algısına derinlik katabilirsiniz.