Bahçeler kısıtlı da olsa doğayla iç içe olma imkanı tanıyan alanlar. Bu yüzden yaz aylarında, ailecek hoş sohbetler eşliğinde yemek yenilen yerler olarak tercih edilen bahçelerde, vakit geçirmenin keyfi bir başka. Kış aylarında ise olumsuz hava koşullarından dolayı ıssız kalan bahçelerde geçirilen zaman, yaza dair en çok özlenenler arasında. Bahçelerin sunduğu güzelliklerden bir nebze de olsa kış aylarında da faydalanabilmek için kış bahçeleri en ideal çözüm olarak öne çıkıyor. Evlerin bahçeleri gibi veranda, teras ya da balkonlarına da uygulanabilen kış bahçesi tasarımları soğuktan ve yağmurdan korunaklı bir alan yaratarak, kışın vakit geçirmek için konforlu ve keyifli bir seçenek sunuyor. Siz de soğuk havalarda bahçe keyfi yapmak istiyor ama kış bahçesi nasıl yapılır bilmiyorsanız; sizin için hazırladığımız bu yazımızdan faydalanarak fikir edinebilirsiniz.

Kış Bahçesi Nasıl Olmalı?

Kış bahçesi yaptırırken bir takım hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bunların başında soğuk, kar ve yağmur gibi olumsuz hava şartlarına karşı yeterli korumayı sağlayacak bir mekan oluşturmak geliyor. Bu yüzden kış bahçesini kapatmak için yalıtımlı ve dayanıklı malzemelerin özenle seçilmesi şart. Kış bahçesinin nereye yapılacağı da önemli bir konu. Bahçede açık bir alana kış bahçesi yaptırmayı düşünüyorsanız zemin özelliklerini de dikkate almanız gerekiyor. Kış bahçesinin özellikle yağışlı havalarda korunaklı bir yapı olması için yerden biraz yüksekte inşa edilmesi önemli. Bahçenin nasıl ısıtılacağı da mutlaka planlama aşamasına geçmeden önce yanıtlanması gereken bir soru. Isınma ihtiyacını karşılamak için kış bahçenize şömine yaptırabilirsiniz. Daha pratik bir yöntem olarak elektrikli ısıtıcıları da tercih edebilirsiniz. Yalnız elektrikli ısıtıcıları kullanmayı düşünüyorsanız uygun alt yapının da bunun için hazırlanması gerektiğini unutmayın.    

Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Kış bahçesi yapımı için önce bahçede uygun alan belirleniyor. Eğer zemin müsaitse yapının inşasına hemen geçilebiliyor. Değilse kış bahçesi için beton dökülerek zemin uygun hale getiriliyor. Daha sonra çelik konstrüksiyonlar ile kış bahçesinin iskeleti oluşturuyor. Bundan sonraki aşama çatı uygulaması. Yalnız çatı modelini seçerken birtakım konuları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer kış gecelerinde gökyüzünü özgürce izlemek istiyorsanız cam çatı modellerini tercih edebilirsiniz. Cam çatıların açılır kapanır özellikte olanları yaz aylarında yapının bahçeyle bütünleşmesini sağlıyor. Daha korunaklı ve yaz aylarında güneş ışınlarının rahatsız etmeyeceği bir kış bahçesi için kapalı çatı sistemlerini seçebilirsiniz. Alüminyum panel, shingle kaplama ya da kiremitli kapalı çatı sistemleri arasından istediğinizi beklentileriniz doğrultusunda ve bir uzman görüşü alarak belirleyebilirsiniz. Çatı uygulaması tamamlandıktan sonra gerekli yalıtım işlemleri yapılıyor. En son aşamada ise kış bahçesini kapatmak için camlar yerleştiriliyor. Yalıtımlı ve dayanıklı cam modellerini seçmek kadar camın açılıp kapanma özelliklerine karar vermek de önemli. Sürgülü cam sistemleri kış bahçesi için en çok tercih edilen modeller arasında. Ancak bu modellerle yaz aylarında kış bahçenizi tamamen açmanız mümkün olmuyor. Yazın kış bahçenizi tamamen açarak kullanmak için katlanır camları tercih etmeniz gerekiyor. Tercihiniz doğrultusunda uygulanan cam sistemleri sonrasında kış bahçeniz hazır hale geliyor. Geriye ise bahçenizi istediğiniz gibi dekore etmek kalıyor.

İşin en eğlenceli ve keyifli kısmı olan kış bahçesi dekorasyonu için öncelikle konforlu ve rahat bir mekan oluşturmak gerekiyor. Rahat koltuklar, yumuşacık minderler ve yastıklar dekorasyonda mutlaka yer alması gereken eşyalar. Yemeklerinizi kış bahçesinde yemeyi düşünüyorsanız mekana bir masa ekleyebilirsiniz. Yeterli alanınız yoksa masa yerine kullanışlı bir sehpa da tercih edebilirsiniz. Diğer kullanacak olduğunuz mobilyalar ve aksesuarlar tamamen sizin zevkinize ve tercihinize kalmış durumda. Yalnız bahçelerin bitkiler ve çiçeklerle süslü yemyeşil doğasını ortama taşımak için mutlaka kış bahçenizde çiçeklere yer açmanızı öneriyoruz.   

Balkonda Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Kış bahçesi için illaki bir bahçeye sahip olmanız gerekmiyor. Balkonlarınızı kapatıp, uygun şekilde dekore ederek kış bahçesine çevirebilirsiniz. Üstelik balkonu kış bahçesine dönüştürmek daha az maliyetli oluyor. Yapmanız gereken tek şey balkonunun nasıl bir cam sistemiyle kapatılacağına karar vermek. Kış bahçesinde olduğu gibi sürgülü ya da katlanır cam sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise her zaman için katlanır cam sistemlerinden yana. Yaz aylarında tamamen açılarak ferah bir kullanım sağlayan bu modeller, kış aylarında da sıcacık bir ortam yaratmanıza yardımcı oluyor. Balkonların genellikle üst kısımları kapalı olduğu için sadece cam sistemini belirlemeniz yeterli olur, demiştik. Ancak balkonunuzun üst kısmı açıksa mutlaka bir çatı uygulaması yapılması da gerekiyor. Balkonda kış bahçesi yapmanın diğer bir avantajı da mekanı ısıtmanın daha kolay olması. Evlerin dışa açılan bir bölümü olarak balkonlar, evin ısısından faydalandığı için bahçeye yapılan kış bahçeleri kadar soğuk olmuyor. Ama yine de balkonlar için bir ısıtma yöntemi belirlemek gerekiyor. Bunun için en ideal seçenek elektrikli ısıtıcılar. İsterseniz balkona ekstra bir radyatör koyarak ısıtmak için kombiden de faydalanabilirsiniz. Eğer balkonunuzun şartları uygunsa çıtır çıtır yanarak hem içinizi hem de mekanı ısıtan bir şömine kullanabilirsiniz. Yalnız balkona şömine yaptırmak biraz maliyetli olabilir. Daha az maliyetli bir seçenek olarak balkona soba kurabilirsiniz. Günümüzde birbirinden şık tasarımlarıyla oldukça revaçta olan dekoratif soba çeşitlerini balkonda sıcacık bir kış geçirmek için tercih edebilirsiniz.