Evin diğer alanlarında olduğu gibi banyo zemininde kullanmak için de uygun bir halı seçmek gerekiyor. Banyolarda kullanılmak için üretilen halılar genellikle daha küçük boyutlarda paspas modellerinden oluşuyor. Banyonun ıslanmaya müsait nemli yapısına uygun olarak dizayn edilen banyo paspası modelleri, hem şık bir görünüm hem de işlevsel özellikler sağlıyor. Farklı malzemelerden üretilen banyo paspası çeşitleri renk, desen, şekil ve doku olarak da birçok seçenek sunuyor. Bu kadar alternatif arasından banyolar için paspas seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor sorusunu sizler için yazımızda banyo paspas modellerini inceleyerek yanıtlamaya çalıştık. 

Renk, Desen ve Şekil Alternatifler İle Banyonuza Şıklık Katan Paspas Modelleri

Evinin şıklığına özen gösterenler için ihmal edilmemesi gereken yerlerden biri de banyolar. Fayanslardan mobilyalara, lavabolardan aksesuarlara kadar özenle dekore ettiğiniz banyonuz için son aşama olarak bir de banyo paspası seçmeniz gerekiyor. Banyo halısı olarak da adlandırılan banyo paspaslarının renk, desen, şekil ve doku olarak birbirinden şık seçeneklerini bulabilirsiniz.

Dekoratif özelliklerine göre seçim yaparken öncelik vermeniz gereken konulardan biri modelin, banyonuzda bulunan ögelerin renkleriyle uyumlu olması. Eğer banyonuz beyaz, krem ya da gri gibi nötr renklerden oluşuyorsa banyo paspası için renk seçimini özgürce yapabilirsiniz. Kırmızı, yeşil, mor, siyah ya da renk skalasında bulunan herhangi bir renkten oluşan paspasları bu tarz bir banyoda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dekorasyonunuzu hareketlendirmek içinse banyonuzda kullandığınız renklerin karşıtı tonlara sahip olan paspas modellerini de seçebilirsiniz. Böylelikle kontrast renkleri kullanarak dikkat çekici bir görünüm oluşturabilirsiniz. Sakinlikten ve dinginlikten hoşlanıyorsanız seçim yaparken banyonuza hakim olan renklerle aynı ya da daha açık veya koyu tonları tercih edebilirsiniz.   

Genellik düz ve tek renkli olan banyo paspas modellerinin desenli alternatiflerini de bulmanız mümkün. Renk seçiminde olduğu gibi desen belirlerken de banyonuzun dekorasyonunu dikkate almanız önemli. Modern tarzda bir banyonuz varsa geometrik desenler en uygun seçeneklerden biri. Banyonuz için alışılmışın dışında bir görünüm arzuluyorsanız geleneksel motiflerin yer aldığı banyo paspaslarını da kullanabilirsiniz. Bu tarz banyo paspasları, banyonuzun dekorasyonuna eklektik ve otantik bir hava katıyor. Eğlenceli bir atmosfer yaratmak için de yazı ya da resim baskılı banyo paspaslarını tercih edebilirsiniz.

Banyo tekstili açısından paspas seçiminde sizleri birçok seçenek bekliyor. Banyonuzun dekorasyon stilini ne olursa olsun istediğiniz şekle sahip banyo paspası seçmekte özgürsünüz. Kare ve dikdörtgen gibi köşeli modelleri seçebileceğiniz gibi  yuvarlak banyo paspası çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Yalnız yuvarlak ya da oval banyo paspası modellerinin sağladığı bir avantaj var. Genellikle evin diğer alanlarına göre daha dar olan banyolarda, kare ya da dikdörtgen modellerin köşeleri fazlalık oluşturabilir. Bu sorunu yuvarlak ve oval modelleri seçerek aşabilirsiniz.

Banyo paspası seçiminde önemli olan diğer bir konu da büyüklük. Eğer yeterli alanınız varsa ve zemini tamamen örtmek istiyorsanız büyük banyo paspası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ama bu kullanım açısından zorluk yarattığı için pek önerilmiyor. Bunun yerine farklı sayıda parçalardan oluşan banyo paspası seti modellerini kullanabilirsiniz. Genellikle iki parçadan oluşan setlerde yer alan büyük paspası banyonuzun ortasına küçük olanı ise duş, küvet, lavabo ya da klozet önüne serebilirsiniz. Küçük bir banyonuz varsa tekli banyo paspası kullanmanız yeterli olacaktır.

Farklı Malzemelerden Üretilen Banyo Paspasları

Çoğu zaman göz ardı edilse de banyo paspası seçiminde şıklığından daha çok dikkat edilmesi gereken konu; paspasın üretildiği malzeme. Banyo zemininde kullanacağınız paspasın her an suyla temas etmesi kaçınılmaz. Bu yüzden neme dayanıklı ve ıslandığında çabuk kuruyan malzemelerden yapılan banyo paspasları önceliğiniz olmalı. Aksi halde küflenme ya da kötü koku gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi sorunları yaşamamak için neme dayanıklı yapısıyla öne çıkan bambu banyo paspası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Islandığında çabuk kuruyan bir diğer alternatif olarak pamuktan üretilmiş banyo paspasları da ideal bir seçenek. Bu paspaslar gibi hasır banyo paspası modelleri de doğal malzemelerden üretilen, sağlıklı kullanım avantajı sunan çeşitler arasında. Ayrıca bambu ve hasır paspaslar ahşabı andıran özel dokusundan dolayı banyolarınıza doğal bir şıklık da katıyor. 

Rahatlamış bir şekilde duştan çıktıktan sonra yumuşak bir zemine adım atmak isteyebilirsiniz. Bunun için uzun havlı shaggy ya da peluş banyo paspası modellerini tercih edebilirsiniz. Yumuşacık dokusu, kabarık ve gösterişli görünümüyle herkesi cezbeden bu halıları banyoda kullanırken dikkatli olmak lazım. Uzun havlarından dolayı çabuk tozlanıp kirlenebilen bu paspaslar aynı zamanda ıslandığında zor kuruyabiliyor. Bu sebeple böyle bir halıyı banyonuzda kullanmak istiyorsanız mümkün olduğunca suyla temas etmesini engellemeniz gerekiyor.   

Temizlenmesi ve Kullanımı Kolay Banyo Paspas Çeşitleri

Banyo zeminin ıslanmaya müsait alanlar olduğundan bahsetmiştik. Özellikle duştan çıktıktan sonra çıplak ayakla zemine basmak ciddi kazalara sebep olabiliyor. Bu yüzden banyo paspaslarının kullanım amaçlarının başında ıslak zeminde kaymayı önlemesi geliyor. Yalnız ebatları küçük olduğu için oldukça hafif bir yapıya sahip olan banyo paspaslarının zemine sıkıcı tutunması da riskli bir durum yaşanmaması için önemli. Bunun için banyonuza paspas seçerken kaydırmaz tabanlı olmasına mutlaka dikkat edin. Zemine uygun şekilde tutunan kaydırmaz banyo paspası modellerini banyonuzda güvenle kullanabilirsiniz.    

Banyo paspaslarının hijyen açısından sık sık temizlenmesi gerekiyor. Temizlik işlemi için paspasları sadece süpürmek yeterli olmuyor. Banyoda kullanılan paspasların mutlaka düzenli olarak yıkanması önemli. Bu yüzden banyo paspası alırken yıkanabilen ve yıkandıktan sonra çabuk kuruyan modelleri seçmek gerekiyor. Banyo paspasları arasında makinede yıkanmaya uygun birçok çeşit bulabilirsiniz. Seçiminizi bu doğrultuda yapmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır.