Yemek pişirirken kullanılan mutfak gereçlerinin olmazsa olmazlarından biri tencereler. Teflon, seramik ve çelik gibi farklı malzemelerden üretilen tencere çeşitlerine son yıllarda granit modeller de eklendi. Sert yapılı minerallerden oluşan ve tane görünümlü magmatik bir kaya olan granit; doğal, dayanıklı ve sağlıklı bir alternatif olarak tencere yapımında sıklıkla kullanıyor. Set seçenekleriyle de kullanım açısından birçok avantaj sağlayan granit tencerelerin piyasada maalesef sahte olanlarıyla karşılaşmak mümkün. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, granit tencere özelliklerine, gerçek granitin nasıl anlaşılacağına, granit tencerelerin nasıl kullanılıp temizlenmesi gerektiğine dair faydalı bir rehber oluşturmaya çalıştık.

Granit Tencerenin Özellikleri Nelerdir?

Dayanıklı ve sağlıklı yapısıyla öne çıkan granit tencerelerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yapışmaz yüzey özelliğine sahip olan granit tencerelerde az yağlı ya da tamamen yağsız yemekler pişirebilirsiniz.
 • Granit tencerelerin ısıyı eşit oranda yüzeye dağıtan özelliği ile yemeklerin dibinin tutması gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Her tarafı eşit pişmiş lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.
 • Doğal bir taş olan granitten imal edilen tencereler, herhangi bir kanserojen madde bulundurmadığından yemeklerinizi sağlıklı bir şekilde pişirip güvenle tüketebilirsiniz. 
 • Oldukça sağlam olan granit tencereleri çizilmeden ya da yüzeyi bozulmadan uzun süre kullanabilirsiniz.
 • Isıya karşı dayanıklı olan granit tencereleri gazlı ya da elektrikli her türlü ocakta kullanmak için tercih edebilirsiniz.
 • Granit tencereleri, yapışmaz yüzeyinden dolayı zahmetsizce temizleyebilirsiniz. İsterseniz bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.

Gerçek Granit Tencere Nasıl Anlaşılır?

Sağlık, dayanıklılık, temizlik ve lezzet açısından birçok avantaj sağlayan granit tencereleri satın alırken birtakım hususları göz önünde bulundurmanız lazım. Aksi halde granit adıyla satılan ama granit tencerelerin özelliklerini bulundurmayan ve hatta insan sağlığını tehdit eden ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Gerçek granit tencereleri benzerlerinden ayırmanın yollarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Tencerenin öncelikle görünümüne dikkat etmeniz gerekiyor. Granit taşı tanecikli bir yapıya sahip olduğu için bu özellik, tencerenin de görünümüne yansıyor. Taşın içinde bulunan minerallere göre pembe, beyaz ya da gri olabilen tanecikler bu yüzden en ayırt edici özellik.
 • Görünüm açısından tencerenin rengine dikkat etmekte de fayda var. Gerçek granit tencereler genellik gri ve kahverengi tonlarına sahip oluyor.
 • Granit tencerelerin ana maddesi taş olduğu için diğer modellere göre biraz daha ağır oluyor. Satın almadan önce tencereyi elinize alıp ağırlığını tartmak, sağlıklı bir tercih yapmanızda yardımcı olacaktır.
 • Seçim yaparken tencerenin güvenilir bir marka tarafından üretilmesi ve garanti süresinin uzunluğu da önemli bir kıstas. Oldukça dayanıklı olan granit tencerelerin garanti sürelerinin minimum 5 yıl olması gerekiyor.

Saydığımız bu özelliklere dikkat ederek gerçek bir granit tencereye sahip olabilir ve sağladığı avantajlardan uzun süre faydalanabilirsiniz. 

Granit Tencere Nasıl Kullanılır?

Granit tencereleri bu kadar aranılan bir ürün haline getiren özelliklerinden biri de kullanım açısından sağladığı kolaylık. Gerek ısıyı eşit dağıtan yapısı gerekse yapışmaz yüzeyi, granit tencereleri mutfakların baş köşesine taşıyor. Granit tencerelerle istediğiniz yemeği fazla yağ kullanmadan hatta tamamen yağsız pişirebilirsiniz. Yemeklerin dibinin tutmasını engelleyen yapısından dolayı özellikle tane tane lezzetli pilavlar pişirmek için granit tencereler en ideal seçenek.

Oldukça dayanıklı olan bu tencereleri uzun süre kullanabileceğinizden bahsetmiştik. Buna rağmen her üründe olduğu gibi granit tencereleri kullanırken de birtakım hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bu hususlar da şunlardan oluşuyor:

 • Sağlam ve dayanıklı nitelikte bir yüzeye sahip olan granit tencereleri çok zorlamanız halinde çizikler oluşmasına neden olabilirsiniz. Özellikle bıçak ya da bulaşık teli gibi sert cisimlerle tencerenin yüzeyinde oluşan yanıkları kazırsanız tencerenizin çizilmesi kaçınılmaz.
 • Yemek pişirirken metal yerine tahta ya da silikon kaşık ve çatalları tercih etmeniz önemli.
 • İçi boş olan granit tencerenin açık ocakta unutulmaması gerekiyor.
 • Her türlü ocakta kullanabileceğiniz granit tencereler, mikrodalga fırınlarda kullanılmaya uygun değil.
 • Ocaktan yeni aldığınız granit tencereyi özellikle soğuk suyla temas ettirmekten kaçının. Bu durumun granitin doğal yapısını bozma ihtimali var.   

Granit Tencere Nasıl Temizlenir?

Kullanımı kadar temizlenmesi de pratik ve kolay olan granit tencereleri, gönül rahatlığıyla bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Zor lekeleri ve yağ kalıntılarını çıkarmak için bulaşık makinesine yerleştirmeden önce granit tencereyi sıcak suyun altına tutabilirsiniz. Elde yıkamayı tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken kullandığınız bulaşık süngerinin yumuşak kısmıyla ovalama işlemini yapmanız. Sert bulaşık telleri ya da bulaşık süngerinin sert kısmını tavanın yüzeyinde kullanmaktan kesinlikle kaçının. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da henüz sıcak olan tencereyi soğuk suya tutmamanız. Temizleme işlemi bittikten sonra tencerenizi kuru bir havluyla iyice kurulamayı da unutmayın.

Granit Tencere Yanığı Nasıl Temizlenir?

Granit tencereler yapışmaz yüzeylerinden dolayı yanma gibi sorunların yaşanmasını engelliyor. Ancak yemeğin uzun süre, çok yüksek ısılarda tencerede unutulması tabii ki bir yanık oluşmasına yol açabilir. Böyle bir yanıktan pratik bir yöntemle kurtulmanız mümkün. Granit tencerenize su ve biraz sirke ekleyip birkaç dakika kaynatmanız yanık lekesinden kurtulmak için yeterli. 

Yamulan Granit Tencere Nasıl Düzeltilir?

Gerçek granit tencereler, oldukça sağlam yapıda oldukları için düşme veya darbe karşısında kolay kolay yamulup deforme olmaz. Eğer satın aldığınız granit tencereyle ilgili böyle bir sorun yaşıyorsanız; bu durumu üretici firmaya bildirmeniz ve yeni bir tencereyle değiştirmelerini talep etmeniz gerekiyor.