Yatak odası dekorasyonu, günün yorgunluğunu atmak ve gece uykunuzu iyi almak için üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu nedenle yatak odasında kullanılan aydınlatma ekipmanları da uyku kalitesini doğrudan etkiler. Yatak odalarında duvar aydınlatmalarının haricinde aplik ve masa üzeri aydınlatmalar da kullanılabilir. Yatak odası avizesi, tüm odayı anlatmak için tercih edebileceğiniz bir aydınlatma ürünüdür. Avizeler tavana monte edilerek kullanılır ve yatak odalarında genellikle tavanın orta bölümünde yer alır. Avizenin başlık kısmı kadar ampulün aydınlatma seviyesi de yatak odası için avize seçiminde önem arz eder.

Uyku süresince yatak odanızın olabildiğince karanlık olması önerilir. Tamamen karanlık bir ortam tercih etmeyen kişiler, loş bir ışık ile odaya hafif bir aydınlık kazandırabilirler. Yatak odanıza son dokunuşu yapmak için nasıl bir avize seçeceğinize dair kararsız mı kaldınız? Avize seçiminde hangi kriterlere önem vermeniz gerektiği konusunda aklınıza takılan sorular mı var? Gelin, sizler için hazırladığımız yatak odası avize seçimi konusunda detaylı bilgiler içeren yazımıza birlikte göz atalım.

Yatak Odası Avizesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Yatak odaları, kişilere üst düzeyde konfor sunacak bir şekilde dekore edilmelidir. Perdeden yatağa, oda içerisinde yer alan her öge size iyi bir uyku süreci sunma amacıyla seçilmelidir. Yatak odalarında genellikle sarı ışık kullanımına rastlamak mümkündür. Sarı ışık, beyaz ışığa nazaran daha loş bir ışık yayar. Doğru avize seçimi ile odanız için gereken aydınlatma ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilir; avize modellerinin sade ya da kristal taşlı tasarımları içerisinden zevkinize yönelik ürünü bulabilirsiniz.

Yatak odası avize modellerini incelerken ilk olarak avizenin renk ve tasarımına dikkat etmeniz gerekir. Tıpkı diğer mobilya ve dekorasyon ürünlerinde olduğu gibi, yatak odanız için seçeceğiniz avize de odanın diğer öğeleri ile uyumlu bir yapıda olmalıdır. Benzer tonları içeren bir model tercih ederek bütün bir görünüm elde etmek oldukça kolaydır. Avize modelleri krom, sarkıt, LED, şapkalı ve taşlı gibi tasarım seçenekleri ile birçok kişinin zevklerine hitap eder. Taşlı sarkıt modeller daha görkemli bir görünüm için tercih edilebilirken, halat malzemeli avizeler ise minimal yatak odaları için ideal modelleri içerisinde barındırır.

Tek Dokunuşla Şık Bir Görünüm İçin Şık Avizeler

Yatak odası için tasarlanan avizelerin genç odasından yetişkin odasına her yaş ve dekorasyon tarzına yönelik birçok model seçeneğine rastlamak mümkündür. Tüm aydınlatma ürünlerinizin takım olmasından yanaysanız, yatak odası avize abajur seti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Avize abajur setleri içerisinde bir adet avize, bir ya da iki adet abajur yer alır. Abajurları yatak yanlarında yer alan komodine yerleştirerek uyku öncesinde kitap okuma zamanları için uygun bir ortam yaratabilirsiniz.

Çocuk ve genç odaları için avize seçimlerinde genellikle renkli tasarımlar tercih edilirken, krom, taşlı ve LED aydınlatmalı avizeler yetişkin yatak odalarına şık bir görünüm kazandırmanıza yardımcı olur.

Uyumlu Tasarımlara Öncelik Verin

Yatak odalarında konfor ön planda olsa da, her kişi yatak odasının kendi zevklerine uyumlu bir görünüme sahip olmasını ister. Kişilerin yatak odası dekorasyonu kadar aydınlatmaları da kendi ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Örneğin abajur ya da aplik gibi lokal aydınlatmalar uyku öncesinde kitap okuma alışkanlığı bulunan kişilerin yatak odalarında olmazsa olmaz aydınlatma yardımcılarından bazılarıdır. Avizeler tavana monte edilerek kullanıldığından, odanın her bir köşesini tek seferde aydınlatır. Giyinme, hazırlanma, uyku öncesi bakım rutinleri gibi konularda da avize türü aydınlatmalar yeterli aydınlatmayı sağlamak için idealdir.

Yatak odası avize takımı, içerisinde iki adet abajur ve bir adet avizeye sahiptir. Bu üç aydınlatma ürünü de aynı tasarımlarda kullanıcılarına sunulur. Hem yatak başınızda hem de tavan için ayrı ayrı aydınlatma ürünleri satın almak yerine takım halinde sunulan aydınlatma setlerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle odaızda aydınlatma araçları arasında uyumlu bir görünümü elde edebilirsiniz. Avize takımlarında yer alan abajurları yatak yanlarında yer alan komodinlere yerleştirerek yatak odanızda lokal bir aydınlatma alternatifine de sahip olabilirsiniz.

Yatak Odası Avizesi Nasıl Olmalı

Yatak seçiminde olduğu kadar aydınlatma düzeneği de uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde seçilmelidir. Yatak odası için seçilen aydınlatmaların sarı ve loş bir ışığa sahip olması önerilir. Yatak odaları için tasarlanan avizelere takacağınız ampullerde ayarlanabilir ışık seviyesi bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. Ayarlanabilir ışık seviyesi bulunan aydınlatmalarda uyku için hazırlanan ışık seviyesini düşürebilir, dışarı çıkmak için hazırlanırken ışığın parlaklığını dilediğiniz şekilde artırabilirsiniz.

Yatak odası LED avize modelleri, harici bir ampule ihtiyaç duymaksızın içerisinde yer alan LED ışıklandırma düzeneği ile size pratik bir kurulum sunar. LED avizeler içerisinde hem zarif hem de oldukça şık model seçenekleri bulunur. Modern ve minimal tarzda dekore edilen yatak odaları için LED aydınlatmalı avize modelleri cazip bir seçenektir. Klasik tarza daha yakın olan yatak odalarında ise kristal taşlı ya da dörtten fazla kolu bulunan modellere göz atabilirsiniz. Düzenli olarak detaylı ev temizliğine ayıracak yeterli vaktiniz bulunmuyorsa, sarkıtsız ya da minimal tasarımlı avizeleri tercih edebilirsiniz. Çok detay ya da kıvrım barındırmayan avizelerin temizliğini pratik ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yatak odanıza en uygun aydınlatma araçlarını keşfetmek için Evidea mağazalarını veya evidea.com’u ziyaret edin!