Bahçelerde, balkonlarda veya çeşitli mekanlarda dekorasyon fikirleri arayanlar, birbirinden farklı özelliklere ve renklere sahip olan çiçeklerden yardım alır. Oksijen ve neşe kaynağı olan çiçekler, evlerin rengarenk bir görünüme kavuşmasında yardımcı olur. Çiçeklerin seçiminde ise en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, mevsim şartlarıdır. 

Bazı çiçekler yaz aylarında özelliklerini sergilerken bazıları kış aylarında çiçek açar ve yemyeşil bir hale bürünür. Her mevsim satın aldığınız çiçeklerin yemyeşil bir halde olmasını istiyorsanız, yaz kış kurumayan kış çiçekleri tam size göre. Birbirinden çeşitli avantajlı özelliklere sahip olan bu çiçeklerin bakımı oldukça pratik ve kolaydır. Bu sayede, ekstra bir zahmet göstermeden sahip olduğunuz çiçeklerin bakımını yapabilir ve böylece vaktinizi verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Yaz kış kurumayan çiçekleri ister bahçelerinizde ve balkonlarınızda, isterseniz de vazo modelleri ile birlikte evinizin içindeki salon ve çeşitli oturma alanlarında değerlendirebilirsiniz. Sahip olduğunuz alanlara göre dilerseniz saksı çiçeklerini de tercih edebilir ve böylece yaşam ortamlarınızı yemyeşil bir hale getirebilirsiniz.

Bahçeler için Çeşitli Dış Mekan Kış Çiçekleri

Dış mekan kış çiçekleri, birbirinden farklı kullanım alanları için özel olarak üretilir. Siz de, kırmızı, mavi, mor, beyaz ve sarı gibi farklı renklere sahip olan kış çiçeklerinden zevklerinize göre tercihler yaparak, bahçelerinizin havasını değiştirebilir ve böylece misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlayabilirsiniz. Soğuğa dayanıklı yapıları sayesinde, zorlu hava koşullarında bile yemyeşil bir görünüme sahip olan kış çiçekleri sayesinde huzur bulabilirsiniz. 

Dilerseniz çeşitli gaz lambası ve aksesuarı modelleri ile birlikte çiçeklerinizi ortak bir yerde toplayabilir ve böylece zevkinize özel bir köşe hazırlayabilirsiniz. Bu sayede huzurlu bir kitap okuma deneyiminin ya da rahatlatıcı müzikleri dinlemenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Zevklere, bütçelere ve kullanım alanlarına göre değişiklik gösterse de, bahçeler için sıklıkla kullanılan dış mekan kış çiçekleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Lavanta çiçeği
 • Peony
 • Açelya
 • Sedum
 • Sibirya İrisi
 • Hercai menekşe 
 • Monarda 
 • Mercan Çanı

Yaz Kış Kurumayan Kış Çiçeklerinin Avantajları Nelerdir?

Yaz kış kurumayan kış çiçekleri, kullanıcılara birbirinden farklı avantajlar sunar. Kırmızı, mavi, sarı ve beyaz gibi çeşitli renklere sahip olan çiçekler, yaşam alanı oluşturmakta size yardımcı olur. Özellikle bilgisayar başında sıklıkla vakit geçiriyorsanız, çalışma masası üstüne beğendiğiniz bir kış çiçeğini koyarak gün boyu huzurlu hissedebilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınıza bitki sevgisini aşılamak için rengarenk kış çiçeklerini evlerinizde kullanabilirsiniz. Çiçek türünden türüne değişiklik göstermekle beraber, yaz kış kurumayan kış çiçeklerinin avantajları başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Pratik bir şekilde bakım ve temizliklerinin yapılması
 • Bahçe, balkon ve oturma alanları gibi farklı kullanım yerlerine uygun olması
 • Her mevsim rengarenk ve yeşil bir görünüme sahip olması
 • Çeşitli dekorasyon ürünleri ile birlikte kullanılabilmesi
 • Uygun fiyatlı olması
 • Birbirinden çeşitli alanlarda kullanım sağlanabilen büyüklüklere sahip olması

Hemen siz de bütçenize ve zevkinize uyan bir kış çiçeğini satın alarak, özel alanlar oluşturabilir ve evlerinize canlılık katabilirsiniz. 

Her Zaman Canlılığını Koruyan Yaz Kış Kurumayan Saksı Çiçekleri

Kısıtlı bir alanınız varsa veya salon ve oturma odası gibi ev bölümlerinize yeşil bir renk katmak istiyorsanız, yaz kış kurumayan saksı çiçekleri tam size göre. Birbirinden çeşitli renklerdeki saksıları kullanarak, hem rengarenk bir görünüm elde edebilir hem de ortamlarınıza ferah bir hava katabilirsiniz. Evlerde, bahçelerde veya balkonlarda sıklıkla tercih edilen saksı çiçekleri başlıca şu şekildedir:

Şebboy Çiçeği: Süs bitkisi olarak sıklıkla yetiştirilen bir saksı çiçeğidir. Şebboy çiçeği farklı çeşitlere sahiptir. Bu çiçeğin önemli bir özelliği de, her bir dalının farklı bir renge sahip olmasıdır. Bu sayede, çevreye rengarenk bir görünüm kazandırır. Özellikle kokusu ile ön plana çıkan çiçek, geceleri sahip olduğu organlar sayesinde eşsiz bir koku sunar. Bu yüzden, adını da “gece kokusu” anlamına gelen Farsça kelimeden alır. Şebboy çiçeği genellikle dik bir gövdeye sahiptir. Yaprak uzunlukları çoğunlukla 10-15 cm civarındadır. Bu yüzden, ister oturma odalarında isterseniz de salonunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şebboy çiçeği pembe, sarı, beyaz, kırmızı, mor gibi farklı renk ve tonlarda görülebilir. 

Manolya: Güzel kokulu saksı çiçekleri denildiğinde akla gelen bir diğer çiçek de manolyadır. Manolya çiçekleri kendi içlerinde yaprak dökenler ve dökmeyenler olarak ikiye ayrılmaktadır. Özellikle hızlı büyümesi ile bilinen bu çiçek, bu yüzden geniş bir alana ihtiyaç duyar. Saksı yardımı ile salonlarınızda veya balkonlarınızda çiçeği yetiştirebilir ve büyütebilirsiniz. Her ne kadar susuzluğa karşı dayanıklı olsa da, özellikle yaz aylarında 4-5 günde bir sulamanız; manolyanın verimli bir şekilde büyümesinde son derece önemlidir. 

Lavanta: Bakımı oldukça kolay olan lavantalar, sahip oldukları kokuları sayesinde sıklıkla tercih edilir. Saksıda büyümeye elverişli bir yapıya sahip olan çiçek, bu yüzden mutfak ve balkonlarda kullanılabilir. Işık ile olan açısına dikkat edildiği sürece, uzun bir süre tazeliğini koruyabilir. Lavanta susuzluğa dayanıklı olan yapısı ile ön plana çıkar. Yaz aylarında haftada 1-2 kez, kış aylarında ise 2 haftada bir kez olacak şekilde sulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sularken yaprakları ve çiçekleri ıslatmamaya özen göstermenizde fayda var.

Dekorasyon için Yaz Kış Kurumayan Bahçe Çiçekleri

Bahçeniz için uygun bir çiçek arıyorsanız, yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri arasından tercihler yapabilirsiniz. Birbirinden farklı renklere ve özelliklere sahip olan çiçekler sayesinde; ister kendinize kitaplık ile birlikte bir köşe yaratabilir isterseniz de satın aldığınız çiçeği bahçenize ekerek yemyeşil bir ortam elde edebilirsiniz. İşte, popüler bahçe çiçekleri:

Krizantem Çiçeği: Otsu bir yapıya sahip olan bu çiçek, beyaz, kırmızı, mavi ve mor gibi birbirinden farklı renklere sahiptir. Kasım ayında rengarenk bir yapıya bürünen çiçek, diğer aylarda da canlılığını devam ettirir. Açan çiçekler, çeşitli rüzgarlar sebebiyle zarar görebilir; bu yüzden özellikle sonbahar aylarında çiçeği budamaya dikkat etmeniz gerekir. Suyu seven bir yapıya sahip olan Krizantem’i, haftada 3-4 kere sulayabilirsiniz.

Kasımpatı Çiçeği: Kasımpatı çiçeği, ortalama 50-150 cm yüksekliğine sahiptir. Pembe, sarı ve beyaz gibi renklerde görülebilen bu çiçek; ayrıca sahip olduğu koku ile de ön plana çıkar. Dayanıklı yapısı sayesinde, hemen her toprakta rahatlıkla büyüyebilir ve çiçek açabilir. Özellikle sonbahar aylarında, yemyeşil ve rengarenk bir görünüme sahip olan Kasımpatı, bahçeniz için uygun bir seçim olabilir. Kasımpatı çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için, güneşli bir ortama ihtiyacı vardır. Bu yüzden, bu çiçeği bahçenize koyarken güneş ile buluşabileceği bir yer tercih edebilirsiniz.

Avantajlı Fiyat Özellikleriyle Kış Çiçekleri

Kış çiçekleri tercihinde, çiçeğin özelliği ve rengi kadar fiyatı da önemli bir yere sahiptir. Kış çiçeklerinin fiyatları, türe, popülerliğe, boyuta ve çiçeğin sahip olduğu özelliklere göre değişkenlik gösterebilir. Birbirinden farklı zevklere ve kullanım alanlarına hitap eden kış çiçekleri sayesinde, siz de hem ihtiyacınıza hem de bütçenize göre seçimler yapabilirsiniz. 

Bütçe dostu seçimler yapmak isteyenler, özellikle indirim ve kampanya gibi fırsatları takip eder. Siz de, bu fiyat avantajlarından faydalanarak hem beğendiğiniz kış çiçeğine hem de dekorasyon için ihtiyaç duyduğunuz saksı, tablo ve mum gibi ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli online’a özel fiyat fırsatlarını değerlendirerek de bütçe dostu bir alışveriş yapabilirsiniz.