Kapalı alanlara tıkıldığımız bu soğuk günlerde, yetersiz temiz hava, insanlarla daha sık temas halinde olma ve bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi faktörlere bağlı olarak nezle, grip veya soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklar hızla yayılmaktadır.

İnsan vücudunun bağışıklık sistemi, dışarıdan bir tehdit algıladığında kendini korumak için tasarlanmış denebilir. Bu noktada bağışıklık sisteminiz güçlüyse, hastalanma şansınız daha az olabilir ve eğer hasta olursanız daha çabuk iyileşebilirsiniz. Kaliteli uyku almak, harekete öncelik vermek, stresinizi yönetmek, besin değeri açısından zengin yiyecekler yemek ve bolca su içmek bağışıklık sisteminizi desteklemenin en iyi yollarından bazılarıdır.

Bağışıklık sisteminizin ne durumda olduğundan emin olmak için, vücudunuzda hangi besinleri barındırdığınızı düşünmek bu süreçte yol gösterici olacaktır. Sizler için hazırlamış olduğumuz gripsavar tariflerden yararlanarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını ve bağışıklık sisteminizin size teşekkür etmesini sağlayabilirsiniz.

Videodaki Gripsavar Önerilerin Tarifleri

Ballı zencefil macunu

– Yarım limonun suyu

– 2 tatlı kaşığı zencefil

– 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

1- Limon suyunu kavanoza sıkın.

2- Üzerine zencefil ve bal ekleyerek karıştırın.

3- Yemeklerden sonra bir çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Ayva ve Elmalı Kış Çayı

– 1 elmanın kabuğu

– 1 ayvanın kabuğu

– 1 çay kaşığı dövülmüş karanfil

– 4 bardak içme suyu

Yapılışı:

1- Elma ve ayvanın kabuğunu soyun.

2- Su eklediğiniz demliğe elma ve ayva kabuğu ile dövülmüş karanfil ilave edin. 5 dakika kaynattıktan sonra servis edin.

Zencefil ve zerdeçallı Kış Çayı

– 2 çay kaşığı toz zencefil

– 2 çay kaşığı toz zerdeçal

– 1 çay kaşığı dövülmüş karanfil ya da 1 çay kaşığı bütün karanfil.

– İsteğe bağlı bal

– 4 bardak içme suyu

Yapılışı:

1- Toz zencefil, zerdeçal ve karanfili demliğe ekleyin.

2- Üzerine kaynar su ekleyin ve 5 dakika demlenmeye bırakın.

3- Sıcak olarak servis edin. 

4- Ilınınca bal ilave edip servis edebilirsiniz.

Temel besinler açısından zengin içecekler içmek bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır, ancak unutmamalıdır ki iyileşme veya bağışıklığı güçlendirme süreçlerinde bütüncül ve çok yönlü bir yaklaşım benimsemek oldukça önemlidir. Bu sebepten özellikle tüm yüzeylerle temas halinde olduğumuz ellerimizi, mikropların vücuda girebilecekleri ağız, burun ve gözlerden yani yüz bölgesinden uzak kalmasını sağlamak, potansiyel bulaşmaları ortadan kaldırmak için hijyene önem vermek, düzenli uyku ile vücudun dinlenmesi ve kendini toparlaması için zaman tanımak hastalıklardan korunmak için izlenmesi gereken önemli adımlardandır.