Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistik Yer!

Türkiye, kültürel ve turistik açıdan oldukça zengin mirasa sahip bir ülkedir. Ülkenin dört bir yanında gidilmeyi ve görülmeyi bekleyen sayısız tarihi yapı ziyaretçilerine ev sahipliği yapar. Eski zamanlardan kalan ve hala tarihi dokusunu koruyan birçok eser günlük olarak sıklıkla ziyaret edilir. Yerli turist bilincini artırmayı hedefleyen ve yeni nesillere tarihi ve turistik önemin aşılanmasına yardımcı olan Turizm haftası belirli tarihler arasında kutlanır. 

Turizm haftası ne zaman sorusuna cevap olarak 15-22 Nisan haftası gösterilebilir. Çeşitli etkinlik ve organizasyonlar düzenlenerek ilgili bakanlığın izni doğrultusunda farklı şekillerde kutlanır. Turizm haftası kutlama programı olarak ilgili bakanlık genel bir program düzenleyerek çeşitli organizasyonlar gerçekleştirir. Ayrıca bakanlığa bağlı il müdürlükleri tarafından da bu program doğrultusunda farklı eğlence, konser ya da farklı etkinlikler ile kutlamalar yapılır. 

Türkiye gezilmesi ve görülmesi gereken bölgelerin başında renkli balonlarıyla göz kamaştıran Kapadokya gelir. 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine giren ve göz kamaştıran bir güzelliği sahip olan bu şehir güzel atlar ülkesi olarak da bilinir. Bu şehir eşsiz bir görüntüye sahip Peribacalarına da ev sahipliği yapar. Balon turu yaparak gündoğumu ya da batımına şahitlik etmenin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Özellikle yabancı turistler tarafından bir hayli ilgi odağı olan başlıca şehirler arasında gelen Kapadokya gibi görülmeye değer birçok şehir ve bölge vardır. Bunlara; Fethiye Ölüdeniz, Burdur Salda Gölü, Adıyaman Nemrut Dağı ve Şanlıurfa Göbeklitepe gibi oldukça önemli tarihi ve turistik alan örnek gösterilebilir.

Türkiye’de görülmesi gereken turistik yerler tarihi, doğal ve kültürel olarak sınıflandırılabilir. Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu iline bağlı Yedigöller milli parkı benzersiz doğası ve eşsiz manzarası ile keyifli bir gezi ya da kamp deneyimi için iyi bir alternatiftir. Milli park içerisinde farklı boyutlarda bulunan yedi adet heyelan gölü sayesinde misafirlerin her mevsim uğrak noktasıdır. Benzersiz görüntülerin ortaya çıktığı doğal yaşam parkı niteliği taşıyan alan kafanızı dinleyerek zihinsel ve bedensel dinlenmeniz için iyi bir tercih olabilir.

Turizm Haftası Kutlamaları Nelerdir?

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan etkinlik konusunda sıklıkla sorulan Turizm haftası kutlamaları nelerdir sorusuna yanıt olarak genel bir şekilde başlıca yaz Turizm sezonun açılmaya başlaması denilebilir. Toplumun turizm hakkında bilinçlenmesini hedefleyen bu özel gün, iç turizmin de canlanmasını sağlamaya yardımcı olur. 

İç turizmde oldukça popüler olan Cunda adası da Balıkesir’de bulunur. Sessiz, sakin ve huzurlu bir yaşam isteyenlerin tercihi güzel bir tatil beldesidir. Geçmişi oldukça eskilere dayanan tarihi dokusu ve konumu itibari ile fark yaratan bir bölgedir. Etrafında bulunan koyların tadını çıkarmanız için çeşitli turlar düzenlenir. Renkli ve canlı sokaklarında kendinizi huzurlu hissederek bütün yorgunluklarınızdan arınabilirsiniz.

Kültürel miraslara olan değerin artırılması da ayrı bir önem verilen durumdur. Farklı şehir ve organizasyonlar ile kutlanan bu etkinlerde başlıca kültürel miraslara düzenlenen geziler, çeşitli kulüpler tarafından hazırlanan gösteriler, kortej yürüyüşleri ve halk oyunları gösterileri örnek verilebilir. Resmi yetkililerin katılımlarıyla gerçekleştirilen bu etkinliklere ilgi ve katılım oldukça yüksek olur. Turizm haftası kutlamaları fikirleri için örnek olarak hangi ilde kutlanması gerekirse o ilin dikkat çeken ve oldukça önemli kültürel mirasının yanında düzenlenebilir. Kutlama ve çeşitli konserler ile etkinlikler düzenlenerek kutlanabilir. 

Turizm haftası kutlamaları nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak bölgede bulunan önemli tarihi ve kültürel miraslara ufak çaplı geziler düzenlenerek yerli turistin ilgisi çekilebilir. Ayrıca dikkat çeken slayt gösterileri ile o an gidilmesi zor olan bölgelere farkındalık yaratarak ilgi çekilebilir. Bu alanlara güzel bir örnek olarak Trabzon Uzungöl verilebilir. Yemyeşil iki dağın arasında bulunan bölge yaz ve kış aylarında adeta kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapar. Bol oksijen kaynağı ve tertemiz yapısı sayesinde sevdikleriniz ile yapmayı düşündüğünüz Karadeniz turunun en gözde uğrak noktası olabilir.

Turizm haftasında neler yapılır sorusuna genel olarak çeşitli etkinlikler, gezi organizasyonları, kültürel dokuya ait örnekler, eğlenceler ve kutlamalar cevabı verilebilir. Bu sayede kültürel miraslarının ziyaret edilerek ilgi gösterilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda bölgede bulunan esnafın da ekonomik olarak kalkınması sağlanabilir. Yetişen yeni nesile sahip çıkılması değerler öğretilirken yetişkinlerinde görmesine olanak sağlanabilir.

 Sevdiklerinizle birlikte planlayarak gitmeyi düşündüğünüz bir kültür turizmi etkinliği sayesinde görülmeye değer tarihi dokuları görebilirsiniz. Oradaki atmosfer sayesinde tarihe karşı bakış açınız değişebilir ve aynı zamanda dikkat çeken detaylar ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Evinizde gittiğiniz ya da gitmeyi planladığınz kültürel ve turistik alanlardaki çekilen fotoğraflardan oluşan bir köşe oluşturabilirsiniz. 

Gitme planlarınız arasında kıymetli kazı alanlarından ve benzersiz tarihi yapısı ile dikkat çeken Göbeklitepe bulunsa iyi olur. Arkeolojik bölge Şanlıurfa’da yer alır. Dünyanın en eski yapısı unvanına sahip bu alan çeşitli arkeolojik eserlerin çıkarılması ile oldukça dikkat çeker. Yerli turist olarak mutlaka gezilmesi gereken bu tarihi alanı ilk fırsatta gözlemleyerek o tarihi dokuyu hissetmeniz önerilir.

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler konusunda bir hayli fazla alternatif vardır. Bu nedenle Türkiye sayısız kültürel yapı ve doğal güzelliğin bulunduğu ülkeler sırasında başlarda kendisine yer bulur. 81 il bulunan ülke sınırları içerisinde her ile ait farklı doğal güzellik, kültürel miras ve önemli eserlerin bulunması oldukça dikkat çeker. Yabancı ve yerli turistler açısından doyumsuz anlar yaşanılması oldukça muhtemeldir. 

Gezilmesi gereken şehirlerin başında İstanbul gelebilir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan aynı zamanda eski başkent unvanına da sahip olan kadim medeniyet şehri olarak tabir edilebilir. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan konumu ile de önemi oldukça yüksektir. Gezilmesi gereken yerlerin başın Ayasofya Camii gelebilir. Manevi değeri yüksek olan bu yapı 1600 yıllık bir tarihi ile yapısını hala koruması ile fark yaratır.

İstanbul için Ayasofya Cami’nin ardından Topkapı Sarayı Müzesi gelebilir. Önemli bir yapı olmasının yanı sıra içerisinde sergilenen kıymetli kültürel miraslar dolayısı ile öneminin artması söz konusudur. Sonrasında Sultanahmet Camii ve meydanı, Gülhane parkı, Yerebatan sarnıcı, Süleymaniye Camii ve Külliyesi, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi ve Kız Kulesi gibi benzeri birçok sayısız tarihi ve turistik mekan ile oldukça dikkat çeker. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken şehirler arasından ilk sırayı sayısız güzelliği, konumunun önemi, tarihi dokusu ve yapıları ile İstanbul’un olması muhtemeldir.

Görülmeye Değer Türkiye’nin 10 Turistik Yeri

Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken 10 turistik yer sıralamasında İstanbul ve Kapadokya’nın ardından Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı gelebilir. Tanrılar dağı adını alan bu bölge rakımı dolayısı ile gün batımının keyfini sürmeniz için harika bir alandır. Türkiye’nin yanı sıra bütün Dünyanın ilgi odağı olan alanda Pers ve Yunan krallıklarına ait heykellere ev sahipliği yapar. 

Pers krallığını simgeleyen heykeller güneşin doğuşunu Yunan krallığını simgeleyenler ise güneşin batışını selamlar şekilde konumlandırılır. Dikkat çeken hikayesi, bulunduğu konumu ile harika bir manzaraya sahip olması ilgileri üzerine çeker. Her karışı ayrı ayrı kıymetli mutlaka görülmesi gereken ve yeni anılar birikmesi için oldukça ideal birer uğrak yeri sayılabilir. 

Planladığınız seyahati ailece ya da sevdikleriniz ile birlikte yapabilmeniz için çeşitli fırsatlardan yararlanarak tarihi dokuları görebilirsiniz. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer kategorisinde bulunan Ölüdeniz Türkiye’de bulunan adeta bir tatil cennetidir. 

Bölgenin eşsiz olması unvanını 2006 yılında yapılan oylama ile dünyanın en güzel kumsalı seçilmesi kanıtlar. Çeşitli piknik noktaları, Ölüdeniz tabiat parkı ve benzersiz plajıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir tatil bölgesidir. Yeşilin ve mavinin benzersiz tonlarına şahitlik etmenize yardımcı olarak sevdikleriniz ile unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlayan bir tatil bölgesidir.

Türkiye Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara gibi dört önemli denize kıyısının olması da oldukça kıymetlidir. Türkiye’nin 10 turistik yeri başlıca metinde geçen Salda Gölü Türkiye’nin maldivleri adını alması ile oldukça dikkat çeker. Benzersiz doğa yeşili ve tertemiz maviliğe sahip suyu ile yaz ve kış aylarında turistlerin son dönemlerde popüler uğrak noktasıdır. 

Doğal sit alanı olarak ilan edilen alan koruma altındadır. Bu eşsiz güzelliğin tadını fotoğraflayarak ölümsüz anılarınıza yenisini ekleyebilirsiniz. Suyun doğal yapısında bulunan magnezyum, soda ve killi yapı çeşitli hastalıkların tedavisine iyi geldiğine inanılır. Korunması gereken bölgeler arasına giren Salda Gölü ziyaretçilerin özenli bir şekilde kullanması gerekir. 

Turizm haftasında gezme fırsatı bulduğunuz yerlerde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflarla evinizde küçük bir anı köşesi de oluşturabilirsiniz. Gezdiğiniz yerlerdeki hediyelik eşya dükkanlarından alacağınız küçük aksesuar ve objeleri de bu alanda sergileyebilirsiniz. Tatil koleksiyonunuzu sergilemek için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünlere Evidea üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz, “Türkiye’nin En Güzel Tatil Rotaları” ve “Türkiye’deki En Güzel Yürüyüş Rotaları ve Parkurları” ile ilgili içeriklere de göz atıp tatil rotanızı şimdiden oluşturabilirsiniz.