Türkiye’deki En Güzel Yürüyüş Rotaları ve Parkurları

Yürüyüş yaparak hem bedeninizi hem de zihninizi geliştirebilirsiniz. Özellikle yürüyüş yapmayı bir rutin haline getirmeniz halinde oldukça iyi bir gelişme gösterebilirsiniz. Yürüyüş yapmak sadece beden gelişimini etkilemez, aynı zamanda psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissetmenize olanak sağlar. Bu noktada yürüyüş yaptığınız lokasyon da son derece önemlidir. 

Güzel bir doğada yürüyüş yapmak bünyenizde bir çeşit terapi etkisi uyandırır. Türkiye genelinde oldukça etkileyici yürüyüş alanları bulunur. Doğa yürüyüşü noktasında ilgili iseniz, kendinize bir rota belirleyebilirsiniz. Bu şekilde yeni bir hobi edinebilir ve hayatınızı olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Özellikle sahil beldelerinde bulunan yürüyüş rotaları son derece etkileyicidir. 

Mavi ve yeşil tonlarının buluştuğu alanlar, kendinizi cennette gibi hissetmenizi sağlar. Bu noktada nasıl bir yürüyüş yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Uzun bir yürüyüş yolu istiyorsanız Likya Yolu’nu tercih edebilirsiniz. Doğal ve tarihi güzelliklerin bir arada bulunduğu bu lokasyon, etkileyici manzaralara şahit olmak isteyen bireyler için birebirdir. 

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar süren bu yürüyüş yolu ile inanılmaz maceralara atılabilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar edinebilir ve eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Ortalama olarak 560 km uzunluğa sahip olmakla birlikte, bu yolu tamamladığınızda kendinizi bir şeyler başarmış ve motive olmuş bir şekilde bulabilirsiniz. 25 gün gibi bir sürede tamamlanabilen bu yola, dilerseniz sevdikleriniz ile çıkabilirsiniz. Yanınıza ihtiyacınız olan malzemeleri alarak, dilediğiniz alanlarda konaklayabilir ve bir nevi tatil yapabilirsiniz. 

Tarihi alanları görmek istiyorsanız, planlamalarınızı ona göre yapabilirsiniz. Dilerseniz yanınıza bir harita alabilir ve gitmek istediğiniz alanları işaretleyerek güzel bir planlama yapabilirsiniz. Bu şekilde tarihi alanları gezebilir ve kişisel gelişim odaklı bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda yorulduğunuz anlarda denize girebilir ve tatil yapabilirsiniz. 

Bununla birlikte, kısa bir yürüyüş gerçekleştirmek isterseniz Ihlara Vadisi tam size göredir. Nevşehir ve Aksaray arasında bir alanda bulunan Ihlara Vadisi, son derece etkileyici manzaraları bünyesinde barındırır. Yaklaşık olarak 5 saat süren bu yolculuk sırasında pek çok farklı tarihi esere şahitlik edebilirsiniz. 

Barınak, kilise ve mezarlar bu tarihi güzelliklerden sadece birkaç tanesidir. Aynı zamanda yeraltı şehirlerine de şahit olabilirsiniz. Türkiye’de bu şekilde pek çok farklı yürüyüş rotası bulunur. Bu bakımdan gitmek ve görmek istediğiniz alanlardan başlayarak yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Etkileyici Manzaralara Sahip Yürüyüş Parkurları 

Doğa yürüyüşleri yaparken öncelikli olarak yürüyüş yapılan ortamın sahip olduğu manzara ele alınır. Aynı zamanda tarihi güzellikler de bu noktada oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de pek çok farklı yürüyüş rotası bulunduğu için dilediğiniz rotadan başlayabilirsiniz. 

Özellikle macera dolu bir yürüyüş gerçekleştirmek istiyorsanız, lokasyon olarak Kaçkar Dağlarını tercih edebilirsiniz. Doğa harikası olarak bilinen, Karadeniz sınırlarında yer alan Kaçkar Dağları, oldukça etkileyici manzaralara ev sahipliği yapar. Dağ yürüyüşüne ilginiz varsa, bu lokasyonu oldukça fazla beğenmeniz mümkündür. Aynı zamanda yeni maceralara adım atmak için de iyi bir ortamdır. 

Yaklaşık olarak 45 km uzunluğa sahip olan bu parkura dilerseniz tek başına, dilerseniz de sevdiklerinizle gidebilirsiniz. Ayrıca bir gruba katılarak da bu yürüyüşü gerçekleştirmeniz mümkündür. Hiç tanımadığınız bir grup insan ile bu yürüyüşe çıkmak size çok fazla şey katabilir. Yeni insanlarla tanışıp onları anılarınıza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ömürlük arkadaşlar da edinmeniz mümkündür. 

Elevit, Gito, Pokut ve Trovit yaylalarını ziyaret edebilir ve yorulmanız halinde birbirinden güzel konaklama alanlarında konaklayabilirsiniz. Karadeniz’in büyüleyici manzarası karşısında çay ve kahve içmek isterseniz içeceklerinizi termos içine koyabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz. Termoslar, uzun süre ısı kaybını önlediği için çay ve kahvelerinizi ilk yaptığınız kadar taze tüketmenize olanak sağlar. 

Bununla birlikte, etkileyici bir manzaraya sahip olan lokasyonlardan bir diğeri ise Bafa Gölüdür. Milas sınırları içerisinde yer alan bu yürüyüş yolu, ortalama olarak 14 saatlik bir yürüyüş mesafesine sahiptir. Arkeolojik güzellikleri ile de bilinen bu yolda, tarihin gizli kapılarına seyahat edebilirsiniz. Fakat bu lokasyonda iki adet yürüyüş yolu bulunduğunu söylemek gerekir. Bir tanesi oldukça uzun bir parkura sahipken, bir diğeri nispeten daha kısa sürer. Bu bakımdan dilediğiniz rotayı belirledikten sonra yürüyüş yapmaya başlayabilirsiniz. 

Özellikle Kral Yolu, uzun parkurun ismidir. Bu yolu tercih etmeniz halinde Heraklia Kentinden başlayarak Latmos Dağı’na ulaşabilirsiniz. Kısa yolu tercih etmek isterseniz, yürüyüşe Kapıkırı Köyünden başlayabilirsiniz. 2,5 saat süren bu yolculukta pek çok farklı doğa harikasına şahitlik edebilirsiniz. 

Kısa Mesafeli Yürüyüş Rotaları 

Hayatınızda ilk defa yürüyüş aktiviteleri ile ilgileniyorsanız, kısa mesafeli parkurlardan başlayabilirsiniz. Türkiye’de uzun mesafeli pek çok farklı yürüyüş rotası bulunmakla birlikte, kısa mesafeli parkurların bulunduğunu söylemek de mümkündür. İlk olarak Azmak- Demircili Parkuru yönünde tercihinizi kullanabilirsiniz. Sığacık ile Azmak koyu arasında yer alan bu parkur 8 km uzunluğa sahiptir. 

Kayalıklı bir alan olmakla birlikte, diğer parkurlar ele alındığında yürümesi en kolay parkurlar arasında yer alır. Dairesel değil de düz bir parkur olduğu için geri dönüş yolunda da aynı alanı geri yürümeniz gerekir. Bu bakımdan dönüş yolu da hesap edildiğinde 16 km gibi bir yürüyüş yapmış olursunuz. Yorulduğunuz anda geri dönüş yapabilir ve ilerleyen dönemlerde tekrar bu yolu yürümeyi deneyebilirsiniz. 

Aynı zamanda kısa mesafe olduğu için yanınızda kamp sandalyesi taşıyarak güzel bir manzara eşliğinde dinlenebilirsiniz. Bununla birlikte, kısa mesafe yürüyüş parkurları arasında Güzelçamlı- Doğanbey de yer alır. Kuşadası’nda bulunan bu parkur, son derece büyüleyici bir alanda yer alır. 

Güzelçamlı bölgesinden başlayan parkur, Doğanbey köyünde biter. Düz bir yürüyüş yolu olduğu için geri dönüş yolunda geldiğiniz yolu geri dönmeniz gerekir. Kilimli Parkuru da oldukça kısa mesafeye sahip yürüyüş yollarından bir tanesidir. Ağva’da bulunan parkur, doğa yürüyüşüne yeni başlayan bireyler için ideal alanlar arasında yer alır. 

4,5 km uzunluğunda olduğu için yeni başlayan biri için dahi oldukça kolaydır. Daire şeklinde bir parkur olduğu için dönüş yolunda da zorluk çekmezsiniz. Bu şekilde pek çok farklı kısa mesafe yürüyüş parkurları bulunduğu için dilediğiniz lokasyonu seçerek yürüyüşe başlayabilirsiniz. 

Tarihi Alanlarda Bulunan Parkurlar 

Türkiye genelinde bulunan yürüyüş parkurlarının pek çoğu tarihi alanlarda yer alır. Bu bakımdan hem yürüyüş yapabilir hem de tarihi bir gezintiye çıkabilirsiniz. Özellikle Frig Yolu bu parkurlardan bir tanesidir. Eski dönemde Friglerin yaşadığı alanda yer alan bu yol, tarihi bir kapıya açılır. 

Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir ve Kütahya sınırları içerisinde yer alan bu parkur, son derece uzun bir alana yayılır. Pek çok farklı başlangıç noktasına sahip olduğu için dilediğiniz rotadan başlayarak yürüyüşü tamamlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Hitit Yolu da tarihi güzellikleri ile bilinir. Unesco Dünya Mirası Listesine girmiş olan Hattuşaş Antik Kentinin bulunduğu bu yol, en güzel parkurlar arasında yer alır. 

Kültür ve doğanın bir arada bulunduğu bu parkurda, kendinizi doğanın ve tarihin güzelliklerine bırakabilirsiniz. Çorum ili sınırlarında bulunmakla birlikte, ulaşımının da son derece kolay olduğunu söylemek mümkündür. Ülke genelinde tarihi alanlarda bulunan pek çok farklı yürüyüş rotaları bulunduğu için merak ettiğiniz alanlardan başlayabilirsiniz.