Dünya Geri Dönüşüm Haftası

Çevreye duyarlılık açısından farkındalık yaratan Dünya Geri Dönüşüm Günü her yıl 18 Mart’ta kutlanır. 18 Mart’ın yer aldığı hafta ise Dünya Geri Dönüşüm Haftası olarak ele alınır. Geri dönüşüm yedinci bir doğal kaynak olarak ele alınır. 2019 yılında ele alınan bu kavram sayesinde pek çok kişi bilinçlenmiş durumdadır. Hava, su, petrol, kömür, doğalgaz ve minerallerden sonra 7. kaynak olarak geri dönüştürülebilir atıklar ele alınır. Bu bakımdan gelecek için oldukça önemli bir konu olduğunu söylemek mümkündür. 

Üretim ve tüketim yaparken aynı zamanda atık çıkarıldığı düşünülür. Atıklar hakkında bilinç sahibi olunması halinde gezegenin kurtarılması mümkündür. Her bireyin bu noktada belli bir bilinç düzeyine ulaşması gerekir. Bunun için ise bir atık yönetimi yapılması gerekir. Geri dönüşüm kutuları ile atık birikimi yapılabilir. Her bireyin evine geri dönüşüm kutusu alması teşvik edilebilir. Bu şekilde geri dönüşüme girebilen ürünlerin ayrımı yapılır ve dönüşüm merkezlerine gider. 

Aynı zamanda sokakta ve her yerde geri dönüşüm kutularına yer verilmesi gerekir. Göz önünde bulunmaları halinde herkesin bu konu hakkında bilinçlenmesi mümkündür. Ayrıca sokakta yürürken geri dönüşüme girebilecek bir ürünü en yakın geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz. Her köşe başında bulunması halinde geri dönüştürülebilir atığı elinizde taşımanıza gerek kalmaz. 

Geri dönüşüm günü bu bilincin kazanılması için oldukça önemlidir. Özellikle okul gibi ortamlarda bu güne özel olarak etkinlikler düzenlenebilir. Bu şekilde küçük yaştan itibaren çocukların bilinçlenmesi sağlanabilir. Tek başınıza dahi bu duruma özen gösterebilir ve daha yaşanabilir bir dünya için katkıda bulunabilirsiniz. 

Geri Dönüşüm Niçin Önemlidir?

Dünya nüfusunun artması ile beraber doğal kaynakların tüketiminde artış görülür. Doğal kaynaklar tükenebilir yapıda olduğu için gelecek yıllarda bazı risklerin ortaya çıkması mümkündür. Bunun önüne geçmek için ise geri dönüşüme özen gösterilmesi gerekir. Geri dönüşüm niçin önemlidir sorusuna bu şekilde kısa bir cevap verilebilir. Fakat geniş çapta bakıldığında bu sorunun önüne geçmek adına pek çok farklı faaliyet gerçekleştirilmesi mümkündür. 

Su, orman, doğalgaz, madenler ve petrol gibi doğal kaynaklara gelecek yıllarda ulaşmak zor olabilir. Bu bakımdan doğal kaynakları sınırlı bir şekilde kullanmak gerekir. Bunun için ise geri dönüşüm yapılabilir. Tekrar üretime girebilen bu ürünlerin geri dönüşümünü sağlayabilir ve doğal kaynak kullanımını düşük seviyeye indirebilirsiniz. 1 ton kağıdın geri dönüştürülmesi ile beraber 17 adet ağacı kesilmekten kurtarabilirsiniz. 

Herkes üzerine düşen görevi üstlendiğinde doğal kaynak tüketimi azalabilir. Peki bunun için bireysel olarak neler yapabilirsiniz. Öncelikle evinizde yer alan geri dönüştürülebilen ürünleri normal çöpten ayırarak başlayabilirsiniz. Bunun için bir adet geri dönüşüm kutusu satın alabilirsiniz. Sonrasında ise tükettiğiniz her besinin geri dönüştürülebilir ambalajlarda satılıp satılmadığına göz atabilirsiniz. 

Geri dönüşebilen ambalajları bu kutu içerisine atabilirsiniz. Aynı zamanda kullanım ömrü tükenen kağıt ve kitap gibi ürünleri de geri dönüşüm kutusu için ayırabilirsiniz. Tüm bu ürünleri ayrı bir yerde biriktirebilir ve sonrasında geri dönüşüm merkezlerine götürebilirsiniz. Evinize yakın bir noktada geri dönüşüm kutusu varsa oraya atmayı da tercih edebilirsiniz. Bununla beraber geri dönüşüm ile beraber enerji tasarrufu yapılması da mümkündür. 

Bir ürünün sıfırdan üretilmesi için harcanan enerji, geri dönüşümü için harcanan enerjinin yarısı kadardır. Bu bakımdan enerji tüketimini düşük seviyeye indirmek için son derece önemlidir. Ülke gelişimine katkı sağladığını söylemek de mümkündür. Geri dönüşüm sayesinde doğal kaynakların kullanımı azalır. Bu yüzden geri dönüşüme hak ettiği değeri vermek gerekir. Tüm bunlar neden geri dönüşüme önem vermeliyiz sorusunun cevabı niteliğindedir. 

Nelerden Geri Dönüşüm Yapılabilir?

Kullanılan pek çok malzeme geri dönüştürülebilir ürün olabilir. Bu bakımdan temizlik sürecine özen gösterilmesi gerekir. Evinizde kullandığınız pek çok farklı malzemenin geri dönüşüme girmesi mümkündür. Bu noktada nelerden geri dönüşüm yapılabilir diye düşünebilirsiniz. Kimyasal atıklar, kağıt, alüminyum, cam, plastik, pil, beton, organik atıklar, demir, elektronik atıklar, tekstil, metal, ahşap ve daha pek çok farklı malzemenin geri dönüşümü yapılabilir. 

Özellikle organik atıkları çöpe atmak yerine gübre şeklinde kullanabilirsiniz. Organik atıklar zamanla toprak gibi bir yapıya dönüşür. Kompost ismi verilen bu toprak bahçe gibi alanlarda kullanılmak üzere birebirdir. Bununla beraber kağıt ve karton gibi malzemeleri geri dönüşüm için ayırabilirsiniz. Özellikle kağıt pek çok kez geri dönüşüme girebilir. Bir kağıt için ağaç kesildiği düşünülürse geri dönüşüm yapılması son derece önemlidir. Birden fazla kez geri dönüşüme girdiği için ağaç kesiminin önüne geçebilirsiniz. 

Çevrenizdeki insanların da bu noktada bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber metal ürünler de geri dönüşüme girer. Metal ürünlerin pek çoğu yiyecek ve içecek kutularından ibarettir. Metal ürünler eritilip tekrar kullanılabilir hale gelir. Bu bakımdan bir çok kez geri dönüşüme girmesi mümkündür. İçecek kutuları ise alüminyum malzemeden elde edilir ve oldukça incedir. İnce olduğu için geri dönüşümü oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir. 

Cam da geri dönüştürülebilir. Geri dönüşümü en kolay olan malzeme dahi olabilir. Bu bakımdan evinizde bulunan cam atıklarını biriktirebilir ve cam toplama noktalarına götürebilirsiniz. Özellikle kırılan cam vazo ve benzeri eşyaları geri dönüşüm için saklayabilirsiniz. Hangi atiklarin geri dönüşümü olabilir gibi düşüncelere sahipseniz bu gibi malzemelerin geri dönüşüme girdiğini söylemek mümkündür. Bu atıkları ev ortamında biriktirebilir ve geri dönüşüm kutularına götürebilirsiniz. 

Neden Geri Dönüşüm Yapmalıyız?

Geri dönüşüm haftasının yaklaşması ile beraber geri dönüşüm haftası ne zaman gibi sorular gelir. Bu konu hakkında daha bilinçli hale gelmek için araştırmalar yapabilirsiniz. Özellikle pek çok kişi neden geri dönüşüm yapmalıyız hakkında fikir sahibi değildir. Hatta geri dönüşüm hakkında bilgisi olmayan kişiler bile olabilir. Bu bakımdan Dünya Geri Dönüşüm Haftası gibi özel zaman dilimleri kullanılır. Böylece insanlar üzerinde bilinç oluşturulması hedeflenir. 

Medya ve haber kanallarında yayınlar yapılır ve o günün önemi hakkında bilgilendirmeler verilir. Geri dönüşüm, gelecek nesiller için son derece önemlidir. Geleceği yeni yetişen nesillere daha yaşanabilir bir şekilde bırakmak için sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konularına önem vermek gerekir. Aksi takdirde insan nüfusunun artması ile beraber doğal kaynaklara ulaşım kısıtlı bir hale gelir. Bu da hayat şartlarının zor bir hal almasına sebep olur. Bununla beraber geri dönüşümün pek çok farklı avantajı bulunur. 

Atık miktarının azalması bu avantajlardan bir tanesidir. Geri dönüşüm ile beraber çöplere giden atık miktarı azalır. Bu atıkların işlenmesi için ise daha az enerji, alan ve bütçe ayrılır. Özellikle yüksek maliyetlerle inşa edilen depolama alanlarına gerek kalmaz ve yenisinin üretimi gerçekleşmez. Aynı zamanda petrol ve doğalgaz gibi dışarıdan gelen kaynaklara duyulan ihtiyaç azalır. Böylece ekonomiye katkı sağlayabilirsiniz. 

Tekstil ürünlerini de bilinçli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız parçaları ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz. Kullanılamayacak kadar eski olan kıyafet, havlu, nevresim ve benzeri gibi parçaları ise geri dönüşüme gönderebilirsiniz. Bu gibi pek çok farklı sebepten kaynaklı olarak geri dönüşüm yapılması gerekir. Bireysel olarak da katkı sağlayabilir ve daha yaşanabilir bir dünya için çalışmalara destek olabilirsiniz.