Tost ve Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost ve waffle makinelerini kullanmak son derece pratiktir. Fakat temizlik süreci pek çok bireyin gözünü korkutur. Basit temizleme yöntemleri ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle doğal yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Ürünleri kullandıktan sonra soğumaya bırakmanız gerekir. Aksi takdirde yanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Sıcak yüzeylerden kiri çıkarmak zorlayıcı olabilir. Ancak doğru uygulamalarla bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Makinenin fişinin prize takılı olmamasını sağlayın. Fiş prizde kalırsa ıslak bez gibi malzemeler kullanacağınız için tehlikeli olabilir. Bununla beraber öncelikle kırıntı tepsisini temizlemekle başlayabilirsiniz. Waffle ve tost makinesi seçeneklerinin ikisinde de kırıntı tepsisi bulunur. Bu alanı çıkarıp temizleyebilirsiniz. 

Tost ve waffle makinelerinin ızgara kısımlarını da çıkarabilirsiniz. Satın aldığınız ürün modeline bağlı olarak bu durum farklılık gösterse de genel olarak çıkarılabilir formda olduklarını söylemek mümkündür. Izgara kısımlarını çıkarabilir ve uygun bir temizleyici yardımıyla yıkayabilirsiniz. Yapışmış olan lekeleri ile doğal yöntemlerle çıkarmaya çalışabilirsiniz. 

Özellikle karbonat ve sirke gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Karbonat ve sirke bir araya geldiği zaman pek çok farklı lekeyi çıkarabilir. Bu bakımdan deneyebileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Waffle ve tost makinesi temizliği için öncelikli olarak ızgara kısmının çıkıp çıkmadığını baz alabilirsiniz. Çıkmayan ızgaraları temizlemek nispeten daha zordur. Fakat bazı yöntemler ile temizliği gerçekleştirilebilir. 

Tost Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Tost makinesi neyle temizlenir gibi sorular sıklıkla gelir. Özellikle tek parça olan ürünlerin temizliği zor olabilir. Izgara kısımları çıkmadığı için bir bez yardımıyla silinmesi gerekir. Öncelikle tost makinesini prizden çıkararak soğumasını bekleyebilirsiniz. Sonrasında kırıntı tepsisinde yer alan kırıntıları çöpe dökebilirsiniz.

Dilerseniz ızgara bölümünü silmek için mikrofiber bez gibi ürünler de kullanabilirsiniz. İnatçı lekeler için ise fırça kullanmayı deneyebilirsiniz. Özellikle bulaşık deterjanı hazneli fırça tercihinde bulunabilirsiniz. Fırça kısımları oldukça yumuşak olduğu için çizilme gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Lekeler çıkmazsa ızgara üzerine bir miktar karbonat dökebilirsiniz. Bir süre bu şekilde beklemeniz halinde lekelerin çıkması mümkündür. 

Bekledikten sonra bir bez ile karbonatlı yüzeyi ovabilirsiniz. Bu şekilde inatçı lekeleri çıkarabilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra ise kurumaya bırakmanız gerekir. Islak bir şekilde kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Bununla beraber plakalı tost makinesi temizleme işlemi tek parça olanlara göre daha kolaydır. Izgara kısımları çıkarılabilir durumda olduğu için yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ilık su ve bulaşık deterjanı ile temizlemeniz mümkündür. 

Dilerseniz sirke kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bir kabın içerisine yarım su bardağı beyaz sirkeyi ve yarım su bardağı suyu karıştırabilirsiniz. Mikrofiber bez yada süngeri sirkeli su karışımının içerisine batırabilirsiniz. Özellikle inatçı lekeler için sünger kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde lekeli yüzeyi sürterek çıkarabilirsiniz. Sirkeli su karışımını ızgaraların üzerine sıkıp bekleterek temizliği daha kolay biçimde yapabilirsiniz. Sonrasında yine sünger ile sürtebilir ve inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz. 

Bununla beraber bir sprey şişesinin içerisine sirke, limon suyu ve karbonat katabilirsiniz. Bu karışımın içerisine 1 fincan sıcak su ilave edebilirsiniz. İyice çalkalayarak kurumuş leke üzerine sıkabilirsiniz. 15 dakika beklemeniz halinde lekenin çıktığını görebilirsiniz. Endüstriyel tost makinesi temizliği de oldukça fazla merak edilen konular arasında yer alır. Endüstriyel makinelerin temizliği için sirke, bulaşık deterjanı yada maden suyu kullanabilirsiniz. 

Plakalı ve tek parça ürünlere göre farklı şekilde temizlik yapabilirsiniz. Plakalı ürünleri çıkarabilir ve sıcak suyun altında bir müddet bekletebilirsiniz. Sıcak su kurumuş lekelerin yumuşamasını sağlar. Suda nemlendirdiğiniz plakaları bulaşık deterjanı ve sünger ile temizleyebilirsiniz. Yağ lekelerinin çıkmaması halinde sirke ve maden suyu gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Pek çok farklı yöntem ile tost makinesi temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. 

Waffle Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Waffle yapmak oldukça keyifli olmakla beraber temizliği bir hayli zahmetlidir. Bu noktada waffle makinesi temizliği için nelere dikkat edilmeli diye düşünebilirsiniz. Düzenli bir temizlik gerçekleştirmeniz halinde bir sorun ile karşılaşmayacağınızı söylemek mümkündür. Makineyi kullandıktan sonra hemen temizlemeniz halinde uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bununla beraber döküm ızgaraya sahip bir ürüne sahipseniz işiniz daha kolay olabilir. Döküm tava gibi döküm ızgaralar da yanma ve yapışma yapmaz. 

Leke tutmadığı için sadece yağlı kısmı temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanı ile yağlı yüzeyden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.  Bununla beraber fırça ve sert süngerlerden kaçınmanız gerekir. Bu ürünler plakların çizilmesine sebebiyet verebilir. Plakaları çıkan ürünleri kolay bir şekilde temizlemeniz mümkündür. Çıkmayan modellerini de bazı yöntemlerle kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Öncelikle nemli bir bez yada peçete ile plaka üzerinde yer alan fazla yağı almanız gerekir. Sonrasında ise yapışan kısımları bir spatula yada sünger ile çıkarabilirsiniz. 

Waffle makinesi neden yapışır sorusu da sıklıkla gelir. Satın aldığınız makinenin ızgarası ile kaynaklı bir durum olması mümkündür. Aynı zamanda hazırladığınız waffle hamurunun içerisine az miktarda yağ koymuş da olabilirsiniz. Dilerseniz hamuru dökmeden önce tekrardan bir yağlama işlemi yapabilirsiniz. Bu şekilde yapışma sorununun önüne geçebilirsiniz. 

Tost makinesi neden yapışır sorusuna da bu şekilde cevap verilmesi mümkündür. Bununla beraber plakası çıkan ürünler için sirke ve karbonat gibi alternatif çözümlere başvurabilirsiniz. Bir kabın içerisine sirke, karbonat ve sıcak su karışımını ekleyebilirsiniz. 

Sonrasında ise çıkardığınız plakaları bu kabın içerisine yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde bir süre bekledikten sonra kurumuş lekelerin çıktığını görmeniz mümkündür. Waffle makinesi temizliği nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Evinizde bulunan makineye bağlı olarak bir yöntem seçebilir ve uygulayabilirsiniz.

Tost ve Waffle Makinesi İçin Püf Noktalar 

Tost ve waffle makinelerini kullanmak hayat kolaylaştırsa da temizliği zor olabilir. Fakat bazı püf noktalar ile bu ürünlerin temizliğini daha kolay yapabilirsiniz. Genel itibarıylamakinelerin plaka kısmı çıkarılabilir olur. Bu bakımdan ızgara kısımlarını çıkarabilir ve kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Dilerseniz elinizde yıkayabilir dilerseniz de bulaşık makinesine atabilirsiniz. Bulaşık makinesi en kolay tost ve waffle makinesi temizleme yöntemleri arasında yer alır. 

El değmeyen bir sıcaklıkta olduğu için tüm kirlerin çıkmasına olanak sunar. Aynı zamanda bulaşık makinesi deterjanı da oldukça iyi bir performansa sahiptir. Kurumuş kirlerin dahi oldukça kısa süre içerisinde çıkmasını sağlar. Bu bakımdan çıkarılabilir ızgaraları bu şekilde yıkayabilirsiniz. Bununla beraber hiç yıkamak ile uğraşmadan yağlı yüzeyleri dahi temizleyebilirsiniz. Bunun için kağıt havlu ve suya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Su ile ıslattığınız kağıt havluları ızgaraların üzerine yerleştirmeniz gerekir. Bu işlemi makineyi kullandıktan bir süre sonra yapmanız daha uygun olur. Bu süreçte ızgaralar biraz sıcak olduğu için kağıt havlu üzerindeki su buharlaşır. Buharlaşma sürecinde plaka üzerinde yer alan kirler de kağıt havluya yapışır. Sonrasında ise bir bez yardımıyla ızgaraların üzerini temizleyebilirsiniz.

Tost ve waffle makinesi temizliği için sadece sıcak su da kullanabilirsiniz. Sıcak su kurumuş lekelerin yumuşamasını sağlar. Bir süre sıcak su içerisinde bekletmeniz halinde tüm lekelerin yumuşadığını görebilirsiniz. Sonrasında ise bulaşık deterjanı kullanarak temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi püf noktalar ile tost ve waffle makinesi temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Temizlik sürecinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemelere Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Dilerseniz, “Fritöz Nasıl Kullanılır ve Nasıl Temizlenir?” ve “Kettle ve Çay Makineleri Nasıl Temizlenir?” ile ilgili tüm püf noktalarını da öğrenebilirsiniz.