Son yıllarda çokça dikkat çeken wok tava akıllara wok tava nedir sorusunu getirmeye ve insanları bu konuda araştırma yapmaya teşvik eder oldu. Wok tavanın ortaya çıkışının Çin’de başladığı tahmin ediliyor. Özellikle Uzak Doğu kültüründen doğan bu tava ile uygun yemekler yanmadan, eşit bir şekilde pişme. Uzun bir geçmişe sahip wok tavanın tüm detayları bu yazımızda. 

Wok Tava Nedir?

Wok tava için yüzyılın icadı denilebilir. Birçok tatlının, sotenin, kızartmanın, buğulamanın, sosun ve buharda pişirmenin temel malzemesi haline gelmiş durumdadır. Önceleri sadece waffle makinesi gibi özellikle bir şeyin yapılmasında kullanılırken, zamanla geliştirilerek wok tava kullanımı birçok malzemenin pişirilme aşamasında yer edinmiştir. 

Wok Tavanın Özelliği Nedir?

Wok tavanın özelliği nedir sorusuna verilebilecek en temel cevap yanmaz ve yapışmaz özellikte olmasıdır. Diğer yandan onu özel kılan birçok özelliği mevcuttur. Aynı zamanda wok tava nasıl olmalı sorunuza da sıralayacağımız maddelerden cevap bulabilirsiniz. Gelelim wok tavanın özelliklerine:

 • İç bükey bir tasarıma sahiptir. Bu tasarımı sayesinde ısı kenarlara doğru yayılır ve yiyecekler eşit bir şekilde pişer. Ayrıca yiyeceklerin daha hızlı pişirilmesini de sağlar.
 • Derin bir yapıdadır, böylelikle yiyecekler dışarıya dökülmeden rahatlıkla karıştırılabilir. Özellikle çok malzemeli yemeklerde oldukça kullanışlıdır. 
 • Küçük tabanlı olmasından dolayı hem yağ kullanımını azaltmada hem yemeklerin pişmesinde etkilidir. Yemeklerin pişmesindeki etkisi ısının tabanda yoğunlaşmasından kaynaklanır. Isı tabanda yoğunlaştığından yiyeceklerin sık sık karıştırılması gerekmektedir. 
 • Yüksek ısılara dayanıklıdır. Yüksek ısı gerektiren işlerde wok tava nerede kullanılır sorusuna bir cevap olarak mangal yaparken kullanılabilmesidir. Mangal yapmak için üretilmiş boyutlarda wok tavalar da mevcuttur. Yüksek ısıda pişen yiyecekler hızlı pişeceğinden kontrol edilmesi gerekir. Tabanı yapışmaz ve yanmaz olsa da yiyecekleriniz yanabilir.
 • Yüksek kalite standartlarında üretildiklerinden paslanma gibi problemler yaşanmaz. Diğer yandan temizlenmesi de çok kolaydır. Bu sebeple bir sonraki kullanımı sırasında zarar kimyasallar açığa çıkarmaz. 
 • Taşıma konusunda da son derece pratik bir tasarıma sahiptir. Kolaylıkla kavrayıp taşıyabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tava çok çabuk ısındığından ve ısısını koruduğundan dolayı kulplarının da aynı oranda ısınmasıdır. Eğer harici bir kulp takılıp kullanılmıyorsa taşıma sırasında dikkat edilmelidir. 
 • Wok tava pişirme sırasında hızlı ısınır, ısısını korur fakat ateşten alındığında da hızlı bir şekilde soğur. Bu sayede içerisinde bulunan yemekler sıcaklıkla birlikte pişmeye devam etmez. Yemekleriniz siz hangi kıvamda istediyseniz o kıvamda pişmiş olur. Ateş söndürüldüğü an pişirme işlemi de sona erer. 

Wok Tava Ne İçin Kullanılır?

Wok tava nerede kullanılır soruna verilebilecek birçok cevap vardır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Wok tava adete kurtarıcı rolündedir. Öyle ki hızlı bir sos hazırlamanız ya da et pişirmeniz gerektiğinde imdadınıza yetişir. Önemli günlerde günü mahvedebilecek unutulan bir yemeği hiçbir sorun yaşamadan kolay bir şekilde hazır hale getirebilirsiniz. 

Wok Tava Nasıl Kullanılır?

Wok tavanın kullanımı oldukça basittir. Yemeğinizi normal bir zamanda nasıl hazırlıyorsanız o şekilde hazırlarsınız. Burada wok tavanın size sağladığı avantajlardan en önemlisi zamandır.

 • Yemekleriniz olabilecek en kısa sürede hazır olur. 
 • Yemeğinizin pişme ısısını ayarlamak isterseniz tabanında bulunan özellik yardımıyla ısı kontrollerini sağlayabilirsiniz. 
 • Wok tava nasıl kullanılır diye baktığımızda bir diğer kullanım yöntemi de harici bir kulp satın almaktadır. Bu sayede birçok wok tava ocaktayken kulplar birbirine karışmaz ve yemeklerinize odaklanabilirsiniz.
 • Çok çabuk ısındığından ve pişirdiğinden dolayı yiyeceklerinizi sürekli karıştırmanız gerekir. 
 • Yemeğinizin miktarına göre boyutlarda tava kullanmanız ocaktaki yer açısından faydalı olacaktır.

Wok Tavada Ne Yapılır?

Wok tavanın gereksiz gibi görülebildiği durumlar olabiliyor ya da wok tavada ne yapılır, wok tavada ne pişer gibi sorular akılları meşgul edebiliyor. Öncelikle wok tavada birçok şey yapabileceğinizi belirttikten sonra yapabileceğiniz bazı şeyleri listelemek istedik. Buyrun wok tavanın mucizelerine yakından bakalım.

 • Noodle: Hazın alacağınız noodle’ı haşlayın. Wok tavanın içerisinde isteğe bağlı olarak kırmızı biber, havuç, sarımsak, yeşil soğan, soya sosu, yeşil biber gibi malzemeleri soteleyin. Haşlanan noodle’ı da ilave ederek biraz daha soteleyin. Bu kolay tarif ile wok tavanın nasıl bir lezzet sunduğunu hızlı bir şekilde test edebilirsiniz.
 • Sac Kavurma: Kuşbaşı et, soğan, domates, sivri biber, sıvı yağ, kekik, pul biber, tuz malzemelerimiz arasında. Öncelikle yağ dökerek eti kavurun. Sonrasında soğanları ve biberleri, ardından domatesleri ekleyerek kavurmaya devam edin. En son baharatları ekleyebilirsiniz. Burada wok tava tüm malzemeleri eşit ısıda pişirecektir. Eti yüksek ısıda, eşit bir şekilde pişirmesinin yanı sıra su kaybını da engelleyen wok tava ile hızlı ve lezzetli etler pişirebilirsiniz.
 • Sebze/Tavuk Sote: Bildiğiniz gibi sebzeler ne kadar çok pişerse besin değerlerinde azalma yaşanır. Wok tavada bu değerler düşmez. Çünkü sebzeleriniz hızlı bir şekilde, istediğiniz gibi pişer. Aynı şekilde tavuk sote yaparken de hızlı bir pişirme deneyimi yaşarsınız. Özellikle yanlış pişirilen etler kuruma, yanma veya baharatlarla bütünleşmeme sorunu çıkarırlar. Wok tavanın iç bükey tasarımı sayesinde tüm yiyecekler birbiriyle çok güzel bir şekilde karışır.

Sıralanan yemekleri dilediğiniz şekilde çeşitlendirebilirsiniz. Wok tavanın ayrıcalıklı pişirme yöntemi ile sorunsuz bir yemek yapma deneyimi yaşarsınız. Hatta derinliği sayesinde bir şef gibi rahatlıkla çevirme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Wok Tava Çeşitleri

Wok tava çeşitleri malzeme, kaplama, büyüklük, günlük kullanıma uygunluk ve uyumluluk gibi çeşitli kategorilerde birbirinden ayrılmaktadır.

 • Wok tava seçiminizi yaparken özellikle ocağınızın türüne dikkat etmelisiniz. Bazı wok tavalar indüksiyon ocaklarla bazıları ise yalnızca indüksiyon hariç ocaklarla uyumlu olabiliyor. İndüksiyon ocağınız yoksa tüm ocaklar ile uyumlu wok tava tercih edebilirsiniz. İndüksiyon ocağınız varsa, bu ocaklar için özel olarak üretilmiş daha fazla özellikle tavalardan da edinebilirsiniz.
 • Wok tavalar difüzyon taban özelliğine sahiptir. Bu özellik ile ısının eşit dağılımı sağlanır. Difüzyon tabana ek olarak ısı göstergesi de bulunan tavalar mevcuttur. Böylelikle yemeğinizin hangi ısıda pişmesini isterseniz, fırın derecesi ayarlar gibi, ocağınızın ateşini de ayarlayıp değişen renkten sıcaklığı anlayabilirsiniz.
 • Büyüklük konusunda çok çeşitlidir. Yapılacak yemeğin, kullanılacak malzemenin çokluğuna göre boyutlara değişebilir. Boyutları büyüdükçe derinlikleri de aynı şekilde artmaktadır. Bol malzemeli yemekler için 32 cm wok tava tercih edilebilir, daha az malzemeliler için 26 cm wok tavalar yeterli olacaktır. Günlük kullanımda ise 22 cm bir wok tava ile porsiyonluk yemekler hazırlayabilirsiniz.
 • Kaplamasına göre de çeşitleri değişmektedir. Wok tava çizilmeye dayanıklı olsa da bazıları ekstra dayanıklı olarak üretilir ve daha çok şefler ve büyük mutfaklar için uygundur. Hızlı ve çok yemek yapmanız gerekiyorsa ya da aceleniz varsa günlük kullanım için de kullanıma uygundurlar. 
 • Bazı wok tava çeşitlerinin kulpları çıkarılabilir özelliktedir. Bu sayede depolama sırasında az yer kaplar. Harici olarak alınan kulplar başka tavalar ile de kullanılabilir. Çıkarılabilen kulp pişirme sırasında da pratiklik sağlar. Örneğin ateşin fazla olmasıyla erime tehlikesi yaşanmaz veya kulplar ocakta ekstra alan kaplamaz.