Sıcak aylarda terlemeden dolayı boyun tutulmalarına sebebiyet veren yanlış yastık seçiminizi terletmeyen yastık ile telafi edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yaz aylarında uyurken en çok rahatsız olunan bölgelerden birisi boyun kısmıdır. Çünkü boyun ya da ense uyurken havasız kalır ve terlemeler olabilir. Hava alan, kaliteli bir kumaşa sahip, özel teknolojilerle üretilen terletmez yastıklar kurtarıcınız olabilir.

Geceleri uykunuzdan uyandıran, yastığın sürekli diğer tarafını çevirmeniz için sizi zorlayan yastıklara elveda diyerek yazın terletmeyen yastık ile tanışmanızın zamanı geldi. 

Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Terletmeyen yastık da diğer yastıklar gibi birçok seçeneğe sahiptir. Bunların içerisinden sizin için en uygun modeli seçebilmeniz için yastık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmeniz gerekir. 

1. Yatağınızı Tanımanız Çok Önemli

Yastığınızı seçerken yatağınızın sert mi yumuşak mı olduğunu tespit etmelisiniz. Sert bir yatak kullanıyorsanız omuzlarınızın yatağa gömülme oranı azalacağından yastığınızı seçerken normalde kullandığınız yükseklikten bir miktar daha yüksek yastıklar tercih edebilirsiniz. Böylelikle boynunuz aşağı sarkmaz ve boynunuzun zarar görmesini engellersiniz.

Yumuşak bir yatak kullanıyorsanız omuzlarınızın gömülme oranı artacağından yine boynunuzun zarar görme olasılığı da artacaktır. Yumuşak bir yatağınız varsa daha ince yastıklar tercih etmelisiniz.

2. Uyku Pozisyonunuzu Öğrenin

Yatağınızı tanıdıktan sonra uyku pozisyonunuzu tespit edip buna göre yastık seçimi yapmalısınız. Yüz üstü, sırt üstü ya da yan yatma pozisyonları için özel olarak tasarlanmış yastıklar mevcuttur. Bunlardan hangisi size uygunsa onu alıp kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.

  • Yüz üstü yatmayı seviyorsanız; yastığınız oldukça ince, aynı zamanda nefes alabilen yapıda olmalıdır. Bu pozisyonda yatarken yüksek yastık kullanmak boyna baskı uygular ve uyku kalitenizi bozar.
  • Sırt üstü yatmayı seviyorsanız; bu pozisyonda en rahat edebileceğiniz yastığı bulmak için deneme yanılma yöntemini uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan çeneniz ile boynunuz arasındaki mesafeyi ne çok fazla azaltmanız ne de çok fazla artırmanızdır. 
  • Yan yatmayı seviyorsanız; omuz genişliğiniz önem taşımaktadır. Geniş bir omzunuz varsa yastığınız yüksek, kısa bir omzunuz varsa yastığınız biraz daha ince olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta omuz boşluğunu tam doldurmanız gerektiğidir. Ayrıca yan yatarken bacaklarınızın arasına harici bir yastık alarak da uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

3. Dolgu Malzemesi Seçiminde Dikkatli Davranın

Yumuşak bir yastık tercih ediyorsanız pamuk, yün veya keten gibi dolgu malzemelerini kullanmak isteyebilirsiniz. Bu malzemeler doğal olduğundan hava geçirgenlikleri fazladır, bu yüzden terleme oranınız da düşer. Terletmemelerinin yanında yine doğal olduklarından sıcaklığı sabit tutarlar, bu sayede de kış aylarında yastığınızın sıcaklığı korunur.

Dolgu malzemeleri birçok kişide alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kaz tüyü ve yün gibi dolgu malzemelerine alerjiniz olduğunu biliyorsanız, bunlar yerine sentetik özellikteki visco veya elyaf gibi dolgu malzemelerini tercih edebilirsiniz. 

4. Uykudaki Davranışlarınızı Öğrenin

Siz de yattığı gibi kalkmayanlardansanız doğru yastığı bulmanız biraz uzun sürebilir. Örneğin yan pozisyonda yatıp yüz üstü pozisyonda uyanıyorsanız; yan yatışta kullanılması önerilerin omuz dolduran yastıklar yüz üstü pozisyonda boynunuza ağırlık yükleyebilir. 

Uyurken sürekli pozisyon değiştiriyorsanız visco yastıkları tercih etmeniz akıllı bir seçim olacaktır. Çünkü visco yastıkların özelliği kullanıldıktan sonra en baştaki, yani orijinal haline geri dönebilmesidir. Bu sebeple belleği olan yastıklar olarak da anıldığını duyabilirsiniz. Visco yastıklar uyurken gösterdiğiniz davranışlara uyumlu davranır ve siz hangi pozisyonda yatıyorsanız ona uygun şekle girer.

5. Omuz Genişliğiniz Önemli Bir Detay

Omuz genişliğinizi tespit ederek doğru yastığı seçmeniz çok muhtemeldir. Özellikle yan pozisyonda yatıyorsanız omzunuz ile boynunuzun arasını tam doldurmanız önemlidir. Geniş bir omuza sahipseniz yüksek yastıkları tercih etmeniz uyku kalitenizi önemli ölçüde etkiler.

6. Boyun Destekleyen Yastıklar mı Konfor Yastıkları mı?

Konfor yastıkları malzemesini sizin seçebileceğiniz yastıklardır. Örneğin pamuk, elyaf, kaz tüyü ya da yün gibi malzemelerden üretilen yastıkları seçebilirsiniz. Konfor yastıkları genellikle çok fazla masa başı işinde çalışmıyor ve hareketli bir hayata sahipseniz kullanışlı olur. Diğer yandan boyun destekli yastıklarda da kullanılabilirler. 

Boyun destekleyen yastıklar ise bilgisayar ve masa başında çok vakit geçiren ya da çok uzun süreler araç kullanan (otobüs şoförleri, taksiciler gibi) kişiler için uygundur. Örneğin mesleğiniz bankacılık ise masa başında uzun süreler aynı pozisyonda kaldığınızdan vücudunuzun doğal S yapısı bozulabilir. Bununla birlikte sırt ve boyunda ağrılarınız olabileceğinden boynunuzu destekleyen yastıklar ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Yaz aylarında boyun destekleyen bir yastık almak isterseniz terletmeyen ortopedik yastık hem boynunuzun tutulmasını engeller hem de vücudunuzun doğal yapısını en iyi şekilde korumaya yardımcıdır.

Terletmeyen Yastık Nedir?

Uykuda terlemek anormal bir durum değildir, fakat özellikle yaz aylarında çokça şikayete sebep olur. Bu sebeple terletmeyen yastık tavsiye edilmesinin yanı sıra yaz aylarında zorunluluk haline de gelebilir.

Terletmeyen yastık hem yaz için hem kış için kullanıma uygundur. Yastık seçerken en çok tercih edilen visco malzemeden yapılmış yastıkları incelerken, ayrıca jelli modelleri de görebilirsiniz. Terletmeyen jel yastık modelleri terlemeyi engeller ve sizi uykuda serin tutar. Bu modeller aynı zamanda ısıyı sabit bir şekilde tutabildiğinden kışın da üşümeyi engeller. 

Terletmeyen Yastık Hangisi?

En iyi terletmeyen yastık tamamen sadece sizin tercihlerinize göre belirlenebilir. Terletmez yastıklar daha önce bahsedildiği üzere birçok modele sahiptir. Bu modeller kumaş türü, içerisinde kullanılan malzeme, ekstra özellikler gibi birçok ayrıntı ile birbirinden ayrılmaktadır. 

Yastık seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere uyarak size uygun yastığı rahatlıkla bulabilirsiniz. Örneğin %100 pamuk özellikli visco kumaştan üretilmiş modellerinin yanında, aynı özelliklere sahip olup da boyun destekli modellere de ulaşabilirsiniz.

Yetişkinler için terletmeyen yastık bulmak daha kolayken terletmez bebek yastığı ararken bazı endişeleriniz ortaya çıkabilir. Çünkü bebeklerin neye alerjileri olabileceği tam olarak henüz tespit edilme aşamasında olduğundan yastık seçerken birçok deneme yapabilirsiniz. 

Terletmeyen Yastık Nasıl Olmalı?

Hangi yastık terletmez sorusunu yanıtlamaktan çok terletmeyen yastığın nasıl olması gerektiğinden bahsetmek daha önemlidir. 

  • Öncelikli olarak hangi iç dolgusunun hangi malzemeden olmasını istiyorsanız onu belirlemeli, daha sonra yastık kılıfı seçiminizi yapmalısınız. Terlemenin ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden birisi olan yastık kılıfı seçimi burada büyük önem taşımaktadır.
  • Bahsedildiği gibi yüz üstü yatmayı seviyorsanız elyaf yastıkları tercih edebilirsiniz, fakat bir yandan da terlemenin önüne geçmek için yastık kılıfı seçiminde dikkatli olmalısınız.
  • Visco yastık almak istiyorsanız jelli özellikte olanlarını tercih etmeniz terleme sorununuzun da önüne geçecektir. Aynı zamanda lateks yastıklar da hava geçirgenliğine sahiptir. Visco gibi o da terletmez ve boyun destekleyen modelleri de vardır.
  • Pamuklu yastık istiyorsanız, elyaf yastıkta olduğu gibi kaliteli bir kılıf seçerek terleme sorununuzu azaltabilirsiniz. Diğer yandan bu seçimleri gerçekleştirirken yatağınızın sertlik derecesini, omuz genişliğinizi, yatış pozisyonunuzu ve günlük uğraşlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

Terletmeyen Yastık Kullananlar ve Yorumları

Terletmeyen yastık yorumları genel olarak jelli modellerin tercih edildiğini gösteriyor. Kullananlar ise mesleklerine göre boyun destekli ya da konfor yastıklarının hangisi aldıklarını getiriyor. Masa başı işi yapanlar daha çok jelli visco boyun destekli yastıkları tercih ederken, bebekler için terletmeyen yastık alanlar da bulunuyor.