Yemek sofrasının düzeni, estetik ve dekoratif bir görüntü elde edilmesini sağlar. Düzen sırasında dikkat edilmesi gereken ve genellikle karıştırılan konular arasında, çatal kaşık bıçak nasıl dizilir yer alır. Bu sorunun cevabı, sofra düzeninin temelleri arasındadır. Sizler için hazırladığımız yazımızda farklı amaçlar için kullanılan çatal, kaşık ve bıçakların hangi sırayla dizilmesi gerektiğini açıkladık. Yazımızı inceleyerek bu sıralamayı yapabilir, profesyonel davet sofraları elde edebilirsiniz. Kutlama yemeklerinden özel akşam yemeklerine kadar her türlü ortamda bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Misafirlerinizin beklentilerini karşılayan benzersiz yemek masaları oluşturabilirsiniz. 

Çatal Kaşık Bıçak Servisi Nasıl Açılır?

Lezzetli yemekleri ve harika tadları sergilediğiniz bir sofranın yanlış sırayla dizilmesi tüm görüntünün bozulmasına yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek için çatal kaşık bıçak servisi nasıl açılır sorusunun cevabını birlikte inceleyelim. İlk olarak, çatal, kaşık ve bıçakların tabakların çevresine yerleştirilmesi gerektiğini belirterek başlayalım. Doğru bilinen yanlışlardan birisi, ilgili yemeğin sunumu yapılana kadar onun çatalı veya kaşığının masanın bir köşesinde olması gerektiğidir. Masanın bir köşesinde yığılmış şekilde bekleyen çatal ve kaşıklar hem estetik olmayan bir görtünü yaratır hem de sofra düzenine tamamıyla aykırıdır. 

Yemek daveti sırasında sunulacak olan yiyecek çeşitlerinin sayısına uygun tabaklar yerleştirilir. Sofrada görülebilecek tabaklar arasında; en alttaki servis tabağı, üstündeki ana yemek tabağı ve onun da üstündeki ara sıcak tabağı yer alır. İç içe ve dengeli şekilde yerleştirilen tabaklar, yiyeceklerin sunumuna uygun şekilde sıralanır. Bazı yemeklerde çorba kasesi, salata tabağı, ekmek ve tereyağı tabağı gibi eklemeler de bulunabilir. Çatal bıçak nasıl dizilir sorusuna verilebilecek en basit cevaplardan birisi, tabaklar yerleştirildikten sonra dizilmesidir. Tabakların konumu ile dengeli olacak şekilde çevresine koyulur. Çatallar, kaşıklar ve bıçaklar da kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılabilir. Bu nedenle konumları ve sıralamaları ekstra önem kazanır. 

Çatal Bıçak Kaşık Nasıl Konulur?

Yemek boyunca sunulan her çeşit yiyecek için farklı çatal bıçakların kullanılması gerekir. Ayrıca tabak çevresine yerleştirmeye başlarken dıştan içe doğru ilerlemek de önemlidir. Peki çatal bıçak kaşık nasıl konulur? Tam sıralaması nasıldır?

Yemek çatalı, tabakların solunda ilk sıraya yerleştirilir. Yemeğin içeriği ne olursa olsun sofrada bulunması gereken temel unsurlardan birisidir. Yemek çatalının yanına salata çatalı konulabilir. Tabakların sol tarafında bulunan bu iki çatal, boyutları ile birbirinden ayrılır. Eğer yemek süresince tatlı servisi olacaksa tatlı çatalı da konulması gerekir. Tatlı çatalı diğerlerinin aksine, tabakların sol tarafına yerleştirilmez. Bunun yerine tabağın üst kısmına, bardakların yanına, orta sıraya yerleştirilir. Çevresine tatlı yemek için gerekli olan diğer unsurlar konulacaktır. 

Yemek bıçakları, tabakların sağında ilk sıraya yerleştirilen unsurdur. Simetrik şekilde konulan yemek bıçaklarının yanına sırasıyla çay kaşığı ve ardından yemek kaşığı konulur. Tatlı bıçağı, tatlı çatalı gibi tabakların üst kısmında yer alır. Tabaklara en yakın olan sırada tatlı bıçağı vardır. 

Tatlı için kaşık da yerleştirilecek ise bıçak ve çatalın ardında son sıraya konulur. Böylece ana yemeğin servisi tamamlandıktan sonra tatlı geldiğinde ihtiyaç duyulan her şey arka arkaya dizilmiş haldedir. 

Sofra Düzeninde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaşık çatal bıçak nasıl dizilir sorusuna detaylı bir cevap verdikten sonra genel sofra düzeni oluştururken dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya değinelim. Bu önerileri de yemek masanıza uyguladığınızda çatal bıçakların sırasının yanı sıra genel sunumun da mükemmelleşmesini sağlayabilirsiniz. 

  • Tabaklar, masanın bitiminden 1,5- 2 santim kadar uzağa yerleştirilir. Çatal, bıçaklar konulurken tabakların alt sınırı ile aynı hizadan başlamalarına özen göstermek gerekir. Böylece eşit ve dengeli bir görüntü elde edilir. 
  • Her yemek sunumu için farklı çatal bıçaklar kullanıldığından sayıları buna uygun şekilde seçilmelidir. İki farklı ana yemek sunumu olacak ise en az iki yemek bıçağı, çatalı ve kaşığı konulması önerilir. 
  • Bu kuralın istisnalarından birisi, yemek çatallarının sayısıdır. Yemek sunum sürecine uyumlu olarak maksimum üç tane yemek çatalanın sofraya yerleştirilmesi önerilir. 
  • Çatallar, bıçaklar ve kaşıkların birbiri arasındaki mesafenin eşit olmasına dikkat edilir. Örneğin tatlı bıçağı ve çatalı arasında bir santim varken çatalla kaşık arasında üç santim varsa estetik olmayan bir görüntü oluşacaktır. Birbiriyle dip dibe olmayacak şekilde, aralarında az ve eşit boşluklar bırakarak yerleştirilir.
  • Bardaklar, tabakların sağ üst köşesine sıralanır. Her misafir için maksimum dört bardak yerleştirilir. Bardakların bulunduğu tarafta, yemek bıçağı, çay kaşığı ve çorba kaşığı bulunur. Bu yardımcı araçlarla bardaklar arasında biraz mesafe olmasına özen gösterilir. Bıçağı alırken bir bardağa çarpılarak devirme riski minimuma indirilir. 
  • Yemek bıçağı, çay kaşığı ve çorba kaşığının bulunduğu sağ tarafa konulabilecek bardaklar arasında kesinlikle su bardağı bulunmalıdır. Sunulacak içecekler ne olursa olsun su bardağı temel bir unsurdur. Ekstra olarak kırmızı şarap kadehi, beyaz şarap kadehi ve  şampanya kadehi gibi unsurlar yerleştirilebilir. 

Sofrada Çatal Bıçak Nasıl Tutulur?

Sofrada hangi elle neyin tutulacağı sorusunun cevabı, çatal kaşık nasıl dizilir sorusunda gizlidir. İki eli birden kullanacaksanız yardımcı unsurların yerleştirilme düzeninden yararlanarak hangi elinizle tutacağınızı anlayabilirsiniz. Bu noktada tek kafa karışıklığı tatlı için dizilen çatal bıçaklarda oluşur. Tabağın yukarısına dizilen bu unsurlarda sağ ve sol kavramı yoktur. Yazımızın son kısmını inceleyerek bu yardımcı araçları nasıl tutmanız gerektiğini de öğrenebilirsiniz. 

Bıçak çatal nereye konur diye düşünerek tutulacak doğru elleri bulabilirsiniz. Yemek çatalı tabakların solunda bulunduğundan sol elle, bıçak ise sağda bulunduğundan sağ elle tutulur. Bıçağın kullanılmasına gerek olmayan bir yemek yeniyorsa bu kural değişiklik gösterir. Sağ el, çoğu insanın daha pratik ve dominant olarak kullandığı tarafıdır. Bu nedenle sadece çatalı tutmanız gereken bir yemek yiyorsanız sol eliniz yerine sağı kullanmanız gerekir. Yemeğin ilerleyen kısımlarında bıçağı da elinize alacaksanız çatalı sol elinize geçirerek bıçağı sağ taraftan tutabilirsiniz. Bu basit kural hem yemek yemeyi daha pratik hale getirir hem de sofra kullarına tam olarak uymanızı sağlar. 

Tatlı yerken kullanılabilen üç farklı yardımcı unsur bulunur. Bunlar sırasıyla bıçak, çatal ve kaşıktır. Eğer sadece tatlı kaşığı veya sadece tatlı çatalı kullanılacak ise sağ elinizle tutmanız mümkündür. Eğer tatlı bıçağına da ihtiyaç duyduğunuz bir yemek yeniyorsa kurallar değişir. Aynı ana yemekte olduğu gibi bıçağın sağ ele alınması gerekir. Tatlı bıçağı sağ eldeyken tatlı çatalı sol elde tutulur. 

Çatal bıçağın doğru dizilmesi, düzgün kullanılması, sofra düzeninin sağlanması gibi temel unsurlara dikkat ederek harika bir yemek masası hazırlayabilirsiniz. Resmi davet sofralarında ve şık akşam yemeklerinde kullanılan diğer unsurlar arasında; masa ortası süsleri, şamdanlık mumlar gibi detaylar yer alır. Bunların dekoratif parçalar olduğunu, yerleştirirken yemek düzenini bozmaması gerektiğini unutmamak gerekir. Bardakları, tatlı çatal, bıçak ve kaşığı dizildikten sonra en az birkaç santim arası kalacak şekilde dekoratif parçaları yerleştirebilirsiniz. Böylece yemeğin rahat bir şekilde yenmesini sağlayabilir, her açıdan sofra adabına uygun estetik görüntüler elde edebilirsiniz.