Eminim ki hepinizin mutfağı pek çok mutfak ekipmanıyla doludur. Ama mutfaktaki bazı malzemeleri oldukça fazla kullanırız ve her mutfakta olmalıdır. Sizler için olmazsa olmaz mutfak malzemelerini derledik.

Saklama Kapları

Saklama kapları açık ara farkla mutfakta en çok kullandığımız malzemeler arasındadır. Cam,plastik ya da seramik malzemeden yapılan bu kapları fazla yemekleri buzdolabında saklamak, sebze ve meyveleri muhafaza etmekte kullanabilirsiniz. Un, bakliyat, tuz, şeker, bisküvi, kuru yemiş, şekerleme, baharat, kahvaltılıklar gibi pek çok gıda maddesini bu kaplara koyabilirsiniz. Ayrıca daha küçük mutfak eşyalarını saklamak için bu kaplardan faydalanabilirsiniz.

Süzgeç

Süzgeç çoklu kullanım özellikleriyle mutfakta hayat kurtaran ekipmanlar arasında yer alır. Yeşillikleri, sebze ve meyveleri yıkadıktan sonra içine koyarak süzülmelerini bekleyebilirsiniz.  Özellikle hamsi, sardalya, istavrit gibi küçük balıkları ayıklayıp yıkadıktan sonra fazla suyunu salması içine koyabilirsiniz. Eğer süzgeciniz metalse haşlanmış sıcak sebze ya da makarnayı süzmek için kullanabilirsiniz. Eğer süzgeciniz küçük delikliyse yiyecekleri püre yapmada ya da unu elemekte de kullanabilirsiniz.

Rende

Her evde olmazsa olmaz rende ile salata ve tatlılar için havuç, elma ve ayva gibi pek çok sebze ve meyveyi rendeleyebilirsiniz. Çeşitli peynir türleri de yemeklerde kullanılmak için rendelenmelidir. Rendeyi kalburabastı gibi şerbetli tatlılara şekil vermede ya da kırıntı pay gibi hamur işlerinin üzerine konulacak donmuş hamur parçalarını rendelemede kullanabilirsiniz.

Bıçaklar

Bıçaklar mutfakta kullanılan en temel ekipmanlardan birisidir. Yemek ve hamur işlerini hazırlarken gerekli et, sebze, meyve ve diğer malzemeleri düzgünce kesip doğrayabilmek için uygun bıçaklar kullanılmalıdır. Kek, ekmek gibi malzemeleri de dilimlemek için de bıçak en uygun ekipmandır. Kesme ve doğrama işleri dışında bıçakları çeşitli ambalajları kesip açmak için kullanabilirsiniz. Bıçakları pasta ya da keklerin üzerindeki kremayı düzeltmek için spatula olarak kullanabilirsiniz.

Kaplar ve tabaklar

Büyük boy kaplar yemek ve hamur işlerini hazırlarken malzemeleri karıştırmak ya da doğradığınız et, sebze ve meyve gibi gıdaları koymak için en uygun ekipmanlardır. Tabaklar ise her mutfakta bulunan ve bulunması gereken malzemelerdendir. Çeşitli boydaki tabak ve kaseler yemekleri sunmak hem de saklamak için idealdir.

Tava ve tencereler

Yemek pişirilen her mutfakta olması gereken temel malzemeler tava ve tencerelerdir. Özellikle tavalar pişirme işlemlerinde pratiklik sağlayan gereçlerdir. Yumurta pişirmekten, sebze ve meyve sotelemeye kadar geniş bir yelpazede kullanabilirsiniz. Pilav, börek ve krep yapmak için de tavaları kullanabilirsiniz. Tencereler ise genel amaçlı pişirme için kullanabileceğiniz gereçlerdir. Tencerede kek bile pişirebilirsiniz.

Kaşık ve çatallar

Sofraya gelen yemekleri tüketebilmek için kaşık ve çatallar her mutfağın vazgeçilmez ekipmanlarıdır. Çatallar yumurta ve diğer malzemeleri karıştırmak için çırpma teline alternatif harika bir seçenektir. Kaşıkları ise yemek yemek dışında ölçme ve karıştırma işlerinde kullanabilirsiniz.

Kesme tahtaları

Sebze, meyve, yeşillikler, et ve diğer tüm gıda malzemelerini doğrarken kesme tahtaları pratiklik ve temizlik sağlayan en önemli mutfak malzemeleri arasındadır. Kesme tahtaları kurabiye ve diğer gıda malzemelerine şekil verirken de zemin olarak kullanabilirsiniz.