Yataklar, yeni bir eve taşınırken ilk olarak alınan ve konforlu yaşam alanı için gerekli mobilyaların başında gelir. Yatak odanıza uygun, kişisel beklentilerinizi karşılayan ve vücudunuzu rahat ettiren bir ürünün seçilmesi oldukça önemlidir. İster yeni bir eve taşındığınız için ister eski konforunu sunmayan yatağınızı değiştirmek için yeni bir yatağa ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizler için özenle bir araya getirdiğimiz yazımızda doğru yatak seçimi konusunu detaylı olarak inceledik. Yazımızın kalanını okuyarak bu mobilyaların seçiminin neden önemli olduğunu ve alışveriş sürecinde dikkat etmeniz gereken temel özellikleri bulabilirsiniz. Böylece uzun yıllar boyunca keyfini çıkarabileceğiniz ve memnun kalacağınız yataklara sahip olabilirsiniz. 

Yatak Seçimi Neden Önemli?

Seçim sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken detaylara girmeden önce yatakların neden önemli olduğu konusuna değinelim. Neden yatak çeşitlerini değerlendirmeniz ve kendiniz için uygun olanı bulmanız gerektiğinden bahsedelim. 

  • Uyku kalitesi, yatak seçiminin rol oynadığı konular arasında en başta yer alır. Uykunuzun derinliği ve ne kadar dinlendirici bir etki bıraktığı yatağın konforundan etkilenir. Doğru seçilmiş bir yatak, yeni güne dinlenmiş ve canlanmış şekilde başlamanızı mümkün kılar. Gün içinde hissettiğiniz enerji seviyesinden ruh halinize kadar her bir detay uyku kalitenizden etkilenir.
  • Doğru yatak seçimi, eklem sağlığını iyi yönde etkiler. Özellikle sırt konforu üzerinde ciddi değişimlerin görülmesini sağlar. Yatakların yapısının omurganın doğal açılarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanması gerekir. Böylece eklem ve kas ağrılarına yol açmayacak bir uyku konforuna ulaşabilirsiniz. 
  • Uykuya dalma ve deliksiz şekilde uyuma problemleri yaşıyorsanız bu durum, yanlış yatak seçiminden kaynaklanabilir. Siz farkında olmasanız bile yatağınızın vücudunuz üzerinde yarattığı gerginlik uyku düzeninin bozulmasına yol açabilir. Doğru ürün seçimi ile dengeli uyku saatlerine ulaşabilirsiniz. 
  • Doğru yatak seçimi, yatak odanızın hijyen standartlarının yükselmesine yardımcı olur. Her gece uzun saatler boyunca cildinizle temas eden mobilyaların temizliği oldukça önemlidir. Kaliteli yataklar, pratik bir temizlik sürecine sahip olan ürünlerdir. Böylece uzun ömürlü olarak kullanılırken hijyen standartları yüksek düzeyde tutulabilir. 

Doğru Yatak Nasıl Seçilir?

Alışveriş sürecinde onlarca detayı ve ürün özelliklerini incelemeniz gerekmez. Doğru yatak nasıl seçilir sorusunun cevabına sizlerle paylaştığımız temel noktaları göz önünde bulundurarak ulaşabilirsiniz. Bu basit ve kilit özellikleri inceleyerek kullanım ihtiyaçlarınız için ideal ürünü bulabilirsiniz. 

  • Yatak boyutları, seçim sürecinin temel adımlarından birisidir. Yatağınızın boyutlarının sahip olduğunuz boş alana uygun olması ve sizi rahat ettirecek kadar geniş olması gerekir. Tek kişilik, çift kişilik, king, queen gibi farklı boyutlarda yataklar vardır. Yatağınızı paylaştığınız bir partneriniz varsa ölçü seçiminde bu faktörü de göz önünde bulundurmanız önemlidir. Böylece uyurken hareket özgürlüğünü koruyabileceğiniz yeterli alana sahip yataklara ulaşabilirsiniz. 
  • Yatağın sadece genişliğine değil uzunluğuna da önem verilmelidir. Ortalama olarak kişinin boyundan en az 20 cm daha uzun yatakların tercih edilmesi önerilir. 
  • Omurganız ile ilgili spesifik bir sağlık problemi yaşıyorsanız bunun için üretilmiş ürünleri tercih etmeniz gerekir. Standart bir yatak, sağlık problemlerinin ilerlemesine veya sırt ağrılarının artmasına yol açabilir. 
  • Yatağın sertlik derecesi, seçim sürecini etkileyen detaylardan bir diğeridir. Yatağın üretim sürecinde kullanılan materyallerin türü ve yoğunluğu, sertliğin farklılık göstermesini sağlayan özelliklerdir. Sertlik derecesine karar verirken hem kişisel tercihlerinizi hem de sırtınız için ideal koşulları göz önünde bulundurmanız önerilir. Farklı sertlik derecelerinin sağladığı birbirinden değişik faydalar bulunur. Yazımızın ilerleyen kısımlarında hangi sertlik derecesindeki yatağın seçilmesi gerektiği hakkında önerilere ulaşabilirsiniz.  

Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Yataklara yumuşaklık kazandırması için kullanılan materyallerin türleri ve yay gibi ek özellikler, farklı ürün çeşitleri oluşmasını sağlar. Yatak çeşitleri, visko, yaylı, ortopedik, hybrid ve lateks olarak sıralanabilir. Daha farklı kategoriler olsa da popüler olarak tercih edilen temel yatak çeşitleri bunlardır. 

Visko yatak, esnek yapısı ile basıncın dengeli olarak dağıtılmasında etkili ürün çeşitleridir. Yayları olmayan tasarımı, kasları ve eklemleri destekleme konusunda başarılıdır. Yumuşak yapısı sayesinde yatarken yatağın içine hafifçe gömülüyormuş gibi hissetmenizi sağlar. Ciddi sağlık problemleri olmadan eklem ağrıları çekenlerin tercih edebileceği bir yatak çeşididir. 

Yaylı yatak modelleri, en sık kullanılan ve eski ürün kategorisi olarak bilinir. Yay sistemi, alternatiflerine oranla daha sert bir seçenektir. Yayların hareketlerinin birbirine iletebilir olması, yatağınızı birisiyle paylaşmak için uygun bir seçenek olmamasına yol açar. Yataktaki diğer kişi döndüğünde, birbirine bağlı yay sistemi nedeniyle, bu dönüşü siz de hissedersiniz. Ancak tek kişinin uyuması için sıklıkla kullanılan bir tasarımdır. Yüksek seviyede bir vücut desteği sunan ürünlerdir. 

Ortopedik yataklar, spesifik sağlık problemleri hedef alınarak oluşturulmuş seçeneklerdir. Normal şartlarda eklem problemleri yaşayan, omurga hastalıkları bulunan veya kas ağrıları çeken kişilerin konforlu bir uyuma süreci elde etmesine yardımcı olur. Tam ortopedik ve yarı ortopedik yatak gibi kendi içerisinde ayrıldığı alt kategorileri vardır. 

Hybrid yatak modelleri, isminden de anlaşıldığı gibi melez ürünlerdir. Farklı materyallerin ve yatak türlerinin bir araya getirilmesi ile elde edilen seçeneklerdir. Visko, lateks, yay, jel gibi materyaller, hybrid modellerde bir araya getirilen unsurlardan bazılarıdır. Beğendiğiniz farklı yatak çeşitleri bulunuyorsa melez modelleri tercih ederek bu özelliklere aynı anda ulaşabilirsiniz. 

Lateks yataklar, nefes alabilir yapısı ile ön plana çıkan seçeneklerdir. Uyuduğunuz ortamın hava sıcaklığı ile ilgili problemler yaşıyorsanız lateks tasarımları tercih etmeniz önerilir. Eğer ortam sıcaklığı uyku kalitenizi kolayca etkiliyorsa lateks yatakların serin özelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Anti- alerjik özelliklere de sahip lateks materyali, bu özelliği sayesinde beğenilerek kullanılan yatakları oluşturur. Alerjik tepkiler verme eğilimi gösteriyorsanız bu yatak çeşitlerini tercih ederek yatak odanıza konforlu bir mobilya ekleyebilirsiniz. 

Sünger, organik, su, hava gibi daha birçok farklı yatak çeşitleri bulunur. Beğendiğiniz ürünün üretim sürecinde kullanılan materyalleri detaylı olarak inceleyerek sizin için ideal seçeneğe ulaşabilirsiniz. Kullanılan materyallerin avantajları ve dezavantajlarına da göz atarak beklentilerinizi karşılayan kullanım sürecine sahip olabilirsiniz. 

Sert Yatak mı İyi Yumuşak Yatak mı?

Sizlerle paylaştığımız yatak çeşitlerinin sertlik dereceleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Sertlik dereceleri aynı materyalden üretilmiş yataklar arasında da çeşitlilik gösterir. Çünkü materyalin yoğunluğu, bu derecenin belirlenmesinde rol oynar. 

Hangi sertlik derecesine sahip yatağın en iyi uykuyu sağladığı sıklıkla merak edilen konular arasında yer alır. Aşırı sert yataklar, eklem ve kas ağrılarına yol açabilir. Ayrıca cilt üzerinde tahrişlere de neden olabilir. Diğer yandan aşırı yumuşak olanlar ise, yatak içine fazla gömülmenize yol açar. Omurganıza gerekli desteği sağlamaz ve uyku sırasındaki hareket özgürlüğünüzü kısıtlar. Bu nedenle ortalama sertlikteki bir yatak, standart ürünler arayanlara önerilen seçeneklerdir. 

Kas ağrıları çekiyorsanız orta- yumuşak düzeydeki yatakları tercih edebilirsiniz. Ortopedik tasarımları ekstrem bir yumuşaklığa ulaşmadan gerekli konforu kazandırmak için tasarlanır. Sahip olduğunuz sağlık problemine göre orta- sert düzeydeki yatakların uygun olması da mümkündür. Bu noktada yapmanız önerilen aktivite, doktorunuza danışmak ve hangi yatak sertlik düzeyinin sizin için uygun olduğu hakkında araştırma yapmaktır. 

Yazımızda sizler için derlediğimiz bilgilere dikkat ederek konforlu yataklara sahip olabilirsiniz. Düzenli bakım ve temizliğine yaparak uzun yıllar boyunca keyfini çıkarabileceğiniz yataklar alabilirsiniz.