Deniz ve havuz, sıcak havaların en eğlenceli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer alır. Serinletici bir seçenek olan deniz ve havuz hem kendi başınıza keyfini çıkarabileceğiniz hem de sevdiklerinizle yapabileceğiniz bir etkinliktir. Deniz ve havuzun keyfini tam anlamıyla çıkarmak için ihtiyaç duyulan birkaç eşya bulunur. Bu eşyalar, konforu artırır ve cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Plaj havluları, suya girecekseniz yanınızda bulundurmanız gereken temel eşyalar arasındadır. Cildinizle direkt temas halinde olacak ve suya girdikten sonra kurulanmaya yardımcı olacak eşyalardır. Eğlenceli aktivitenin bu kadar önemli bir parçasını oluşturan eşyaların dikkatle seçilmesi gerekir. Rastgele bir havlunun kurulanmak için götürülmesi cildinizin tahriş olmasına ve gün boyu rahatsız bir his oluşmasına yol açabilir. Bu durumdan kaçınmak için akıllara, plaj havlusu nasıl olmalı sorusu gelir. Sizler için dikkatle hazırladığımız yazımızda plaj havlusuyla ilgili popüler sorulara yanıt verdik. Yazımızın kalanını inceleyerek bu soruların yanıtlarına ulaşabilir, kişisel beklentilerinizi her açıdan karşılayacak plaj havlusu seçimi yapabilirsiniz. 

Plaj Havlusu Ne İşe Yarar?

Yaz aylarında deniz ve havuza girdikten sonra cildiniz üzerinde serinletici bir his kalır. Hava sıcak olduğundan kısa sürede kuruyacağınız için havluların neden kullanılmasını gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu noktada akıllara plaj havlusu ne işe yarar sorusu gelir. Plaj havlusu, cilt sağlığı için oldukça değerli bir eşyadır. Havuz veya denizden çıktıktan sonra kurumak için beklerseniz cildiniz doğal nemini de kaybeder. Denizden dolayı kalan tuz ve havuzdan dolayı kalan klor, cildinizin kaşınmasına, kızarmasına, tahriş olmasına yol açabilir. Havluyla hızlı şekilde kurulanmak tüm bu durumların önüne geçer. 

Plaj havlusu kullanmak genel konforu artırır. Kısa bir süre sonra kuruyacağınızı düşünüp ıslak şekilde oturmak, rahatsızlık verici bir deneyimdir. Yüksek emici özellik gösteren kumaş yapıları sayesinde bu rahatsızlıkla uğraşmanız gerekmez. Vücudunuzdaki ıslaklığı pratik şekilde uzaklaştırabilir, konforlu şekilde oturarak plajın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Plaj Havlusu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havuz ve deniz kenarına götürebileceğiniz bu basit eşyanın sağladığı tüm faydalardan yararlanmak için doğru ürün seçimi gerekir. Plaj havlusu alırken göz önünde bulundurmanız gereken belli başlı unsurlar vardır. 

  • Yumuşaklık ve kumaş kalitesi, dikkat etmeniz önerilen ilk ve en önemli noktalar arasındadır. Cildinizle direkt temas halinde olan tüm kumaş türlerinde olduğu gibi plaj havlularında da yumuşaklık değerli bir özelliktir. Kurulanma esnasında cildi çekmeyen, yıpratmayan, kaliteli materyallerden üretilmiş markaların seçilmesi gerekir. 
  • Yüksek emici özelliği ile tanınan ürünlerin seçilmesi önerilir. Plaj havlularının temel kullanım amacı, vücudun kurulanmasıdır. Bu nedenle emici özellik göstermeleri de gerekli bir detay niteliğindedir. 
  • Temas ettiği sıvıları hızlı bir şekilde emmenin yanı sıra hızlı şekilde kuruması da gerekir. Havluyu bir kere kullandıktan sonra bir daha deniz veya havuza girmek isteyebilirsiniz. Sudan çıktıktan sonra ıslak bir havlu ile karşılaşmak herkesin en korkulan kabusları arasındadır. Islak bir havlunun cildiniz üzerinde bırakacağı rahatsız histen kaçınmak için hızlı kuruyan kumaş yapılarını tercih edebilirsiniz. 
  • Özellikle çocuk plaj havlusu seçimleri sırasında renklere ve baskılara özen gösterilir. Çocukların cildi hassas bir yapıya sahip olduğundan boyar maddelerin ve baskıların testlerden geçirilmesi değerli bir adımdır. Bu özellikleri sunan plaj havlularını tercih ederek hem çocuklar için hazırlanmış eğlenceli tasarımlara ulaşabilir hem de güvenli ürünler kullanmanın keyfini yaşayabilirsiniz. 
  • Ürünün ölçüleri, seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken temel noktalardan bir diğeridir. Vücudunuzu konforlu şekilde kurulamak, isterseniz etrafınıza sararak bu şekilde oturmak veya şezlong üzerine sermek için yeterli ölçülere sahip olması gerekir. 80 x 160 cm standart olarak tercih edilen ölçülerden birisidir. Havlunun tüm kullanım amaçları için yeterli özellik gösteren ebatlardır. 70 x 140 cm daha küçük ölçüler arayanlar tarafından tercih edilen plaj havlusu ölçüleridir. 

Mikrofiber Havlu Ne Demek?

Kumaş yapıları farklılık gösteren birçok seçenek, havuz ve deniz kenarında kullanılabilir. Mikrofiber plaj havlusu bu seçeneklerden biridir. Mikrofiber kumaş faydaları, ince dokumasından kaynaklanır. Dayanıklı bir kumaş olan mikrofiber, kolayca temizlenebilir özelliklere sahiptir. Böylece kullanım sonrasında yıkanarak hijyen standartlarına uygun plaj havlularına ulaşabilirsiniz. 

Mikrofiber havlu faydaları arasında, ince bir yapıya ve hafif özelliklere sahip olması bulunur. Bu detayı, plaja giderken fazla yer kaplamadan çantalara yerleştirilmesini mümkün kılar. İnce kumaş dokusu sayesinde hızlı kuruma özelliği sunar. Bulunduğunuz ortamda nemli bir hava olsa bile mikrofiber plaj havlusunun hızlı kuruma özelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Plaj çantası içine kolayca sığan boyutlara sahip, cilt sağlığını destekleyen, emici ve dayanıklı mikrofiber havlular, plajda kullanım için ideal seçeneklerdir. Özellikle cilt yapısı hassas olan bireyler tarafından gönül rahatlığıyla tercih edilebilen bir kumaş yapısıdır. 

Mikrofiber Havlu Saç Ne İşe Yarar?

Vücudunuz ve saçınızı farklı havlular kullanarak kurulamanız önerilir. Bu ayrım hem saçlarınıza şekil vermeyi kolaylaştırır hem de hijyen standartlarının korunmasına yardımcı olur. Saçınız ve vücudunuz için farklı havlular seçerken kumaş yapılarını göz önünde bulundurmak gerekir. Saçlar için harika bir seçenek olan mikrofiber havlular kullanılabilir. Hızlı bir kuruma sağlayan mikrofiber yapısı, saçları pratik şekilde sarmak için kullanılabilir. Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra saçta görülen elektriklenme, kabarmaların minimum düzeyde tutulmasına yardımcı olur. Tüm günü plajda geçirmeyi planlıyorsanız mikrofiber saç havluları götürmek kurtarıcınız olabilir. Sabahtan akşama kadar kabarık ve şekil almayan saçlarla gezmeniz gerekmez. 

Mikrofiber kumaş yapısı, saçların kırılmasını engeller. Saç uçları, yaz aylarında daha hızlı kırılma eğilimi gösterir. Deniz ve havuz suyundan dolayı yıpranan saçlara gerekli bakımların yapılması önerilir. Mikrofiber kumaşın tercih edilmesi bu bakımın bir parçası olabilir. Yumuşacık yapısı saçı kırmadan sarar ve yıpranmış görüntünün önüne geçer. Saçları uzun olduğundan dolayı bu kumaş yapısı kadınlar tarafından popüler olarak kullanılır. Ancak saç ve vücut havlusunu ayrı ayrı kullanması gerekenler sadece kadınlar değildir. Saç için plaj havlusu erkek seçeneklerinin de satın alınması önerilir. Erkekler, saç ve vücut havlusunu ayrı şekilde kullanarak yıpranmaya bağlı dökülmeleri engeller. Yumuşak bir kumaş yapısıyla kurutulan saçlar sayesinde sağlığını koruyan ve güçlü saçlar elde eder. 

Havluda Bambu Ne Demek?

Plaj havlusu olarak tercih edilen popüler kumaş yapılarından bir diğeri bambudur. Bambu liflerinden hazırlanan kumaş yapılarına sahip plaj havluları, çevre dostu bir seçenek niteliğindedir. Yenilenebilir bir kaynaktan üretilen kumaş, yumuşacık yapısı ile kullanıcıların beğenilerini kazanmıştır. Hassas bir yapıya sahip olduğundan özellikle kapalı havuzlar gibi ortamlarda tercih edilir. 

Yüksek hijyen standartları ile tanınan bir kumaş yapısıdır. Bambudan üretilmiş plaj havluları, bakteri gibi zararlı mikroorganizmaların üremesini engeller. Bu özelliği ile cilt sağlığını destekleyen kumaş, özellikle çocuklar için sıklıkla tercih edilir. Bambu lifleri kumaş yapısına farklı oranlarda eklenir. Plaj havlusu olarak bambuyu tercih etmek isteyenlerin bu oranlara dikkat etmesi önerilir. Ayrıca kumaşa, bambu lifleri dışında eklenen materyalin ne olduğunun da öğrenilmesi değerlidir. Kumaş yapısı ile ilgili detaylı bilgiler edinerek vücudunuz için uygun olan plaj havluları seçebilirsiniz.