Marin konsept deyince akla ilk olarak yaz mevsimi gelse de, ister yaz olsun ister kış olsun bu konsepti kullanmak mümkündür. Doğru bir kullanımla evinizin havasını tamamen değiştirebilecek marin konsept ile ilgili hazırladığımız bu rehber sayesinde merak ettiğiniz her şeyi ve konseptin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Marin Konsept Nedir?

Marin stil veya konsept evlerde daha çok beyaz ve mavi renklerin baskın olduğu; daha çok denizi, gökyüzünü, sahili veya kumsalı temsil eden; kısacası denizle ilgili bir dekorasyondur. Konsepti temsilen mavi ve beyazın yanı sıra kum beji, mint, krem, yeşil ve turkuaz renkleri de sıklıkla kullanılır.

 • Denizi ve kumsalı anımsatan renklerin yanında daha iddialı renkler kullanılmak istenirse lacivert ve mercan kırmızısı gibi canlı renkler de eklenebilir. Fakat bu renkler kullanılırken sakinlik vermek önemlidir. Bunlar gibi canlı ve doygun renkler, olabildiğince beyaz renk ile birlikte kullanılarak yumuşatılmalıdır.
 • Marin konseptli dekorasyon karşınıza genellikle balık, çapa ve yelken gibi desenleri çıkarır. Bu desenler de sıklıkla kırlent, minder, perde veya tablolarda kullanılır. Aksesuar olarak da kullanılmaları mümkündür.
 • Marin konseptte ayrıca çizgili kumaşların kullanımı yoğundur. Bu daha çok kaptan, gemi ve liman gibi kavramları anımsatmak içindir.

Marin Konsept Ev Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?

Marin dekorasyonu evinizin aklınıza gelebilecek her yerinde kullanabilme imkanınız olsa da belirli noktalara ufak dokunuşlar yapmak çok daha etkileyici bir görünüm sunar. Çünkü evin her köşesinde marin konsepti kullanmak evinizi bir gemiye dönüştürebilir. 

Oturma Odası

 • Tüm alanlarda olacağı gibi marin dekorasyona ilk önce duvar boyasından başlayabilirsiniz. Eğer duvarınızın rengi beyaz ve mavi tonlarında ise şanslısınız. Çünkü hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan direkt eşyalara yönelebilirsiniz.
 • Duvar boyanız konsepte uygun, fakat yine de bir değişiklik yapmak istiyorsanız daha basit bir işlem olan duvar kağıtlarından faydalanmak vaktinizi verimli kullanmanız konusunda işinize yarar. Mavi-beyaz çizgili duvar kağıtları hem duvar boyanızla, hem de konsepte uyumludur.
 • Marin dekorasyonda en çok kullanılan desenlerin çapa, yelken, balık ve gemi olduğunu daha önce belirtmiştik. Basit bir başlangıç için minder ve kırlent kılıflarınızı bu desenlerde alabilirsiniz.
 • Daha iddialı bir dekorasyonda lacivert kanepeler veya berjer üzerinde mercan kırmızısı, kum beji veya beyaz örtüler, marin stil şallar ve kırlentler kullanabilirsiniz. 
 • Oturma odası marin dekorasyonu için lila rengi çiçekler kontrast oluşturmak için iyi bir seçenektir.
 • Perdeler olabildiğince sade olmalıdır, aksi halde eşyalarınızı gölgede bırakabilir. İnce tül perdeler bu konsept için oldukça uygundur. Dantelli modeller tercih etmeniz konseptin doğallığı karşısında sınıfta kalabilir.
 • Oturma odasında kullanılabilecek en güzel eşyalardan birisi de kitaplıktır. Marin dekorasyonda kitaplığınıza istediğiniz gibi şekil vermek için bir fırsat oluşur. Bu şekillerden en güzeli de teknedir. Tekne şeklinde bir kitaplık marin dekorasyonla döşenmiş oturma odasında harika bir seçenektir.

Yatak Odası

 • Yatak odasında marin konsept genellikle yatak örtüsü, komodin ve marin stil yastık ile sınırlı tutulursa çok da iyi bir izlenim bırakır. 
 • Dinlenmek ve uyumak için kullanılan bir alanın çok fazla renk ve aksesuarla donatılmış olması rahatsız edebilir.
 • Yalnızca yatak örtüsü, komodin ve yastıkla sınırlı tutmak istemezseniz, halılarda veya duvar saatinde marin temalı eşyalar kullanabilirsiniz.
 • Komodin seçiminizde eskitilmiş beyaz veya açık mavi bir renk kullanmak dekorasyonu temsil açısından önemlidir. Aynı zamanda komodin üzerinde kullanabileceğiniz çokça aksesuar vardır. Bunlar kumla doldurulmuş mumluklar, sandık şeklinde organizer olabilir.

Çocuk Odası

 • Çocuk odası hayallerin kurulması ve özgürlüğün tadının çıkarılması gerektiği bir alandır. Burada kullanılacak marin dekorasyonu çocuğunuzun geleceğine yön verebilir. Örneğin karşınıza kaptan olmak istiyorum diyerek çıkması an meselesidir.
 • Çocuk odasında kullanılan marin temalı eşyalar gemi şeklinde bir yatak olarak belirlenebilir. Çapa şeklinde bir yatak başlığı da çok şık durur. 
 • Duvar boyası da mora çalan bir lacivert, beyaz veya kum beji gibi renkler kullanılabilir. Aynı zamanda duvar kağıdında da yine çapa, yelken ve gemi gibi desenli olanları tercih edilebilir.
 • Perde seçiminde çocuk odaları kolaylık sağlayabilir. Buralarda desenli perdeler kullanarak çocuğunuza eğlenceli bir ortam oluşturabilirsiniz.

Yemek Odası

 • Marin konseptli yemek takımları yemek odalarının vazgeçilmezleri arasındadır ve kullanılmaları bile şart değildir. Yemek odanızda vitrininiz varsa marin konsepti yemek takımlarınızı koleksiyonunuzun bir parçası olarak sergileyebilirsiniz.
 • Yemek odasında en sık kullanılan marin dekorasyon ürünü elbette masa örtüleridir. Marin stil masa örtüleri genellikle çakıl taşları veya deniz kabukları ile tamamlanabilir. Böylelikle davet sofralarınızda çaba sarf etmeden bir tema belirleyebilirsiniz.
 • Yemek odasında kullanılabilecek birçok marin temalı aksesuar da vardır. Bunlar duvar saati, biblo, vazo, bardaklar, kadehler veya vitrinler olabilir. Aslında doğal görünümlü ve daha önce belirttiğimiz renklerle uyumlu her aksesuar marin temasına ait olabilir. 
 • Yemek masası için en uygun marin temalı obje ise elbette mumlar ve şamdanlardır. Deniz feneri tasarımlı bir mumluk veya kürek şeklinde bir şamdan marin dekorasyona sahip bir yemek masasında harika görünür. Mumluklarda kumla veya taşla doldurulmuş tasarımlar da çok ilgi çekicidir.

Banyo ve Tuvalet

 • Banyo ve tuvalette marin dekorasyonu için kısıtlı bir alan gibi görünse de burada da kullanılabilir birçok obje, tasarım ve aksesuar vardır. Örneğin en basitinden taşlarla dolu bir vazonun içerisine diş fırçalarınızı koymak bile marin dekorasyon için bir adımdır.
 • Klozet kapakları, paspaslar, deniz yıldızı süslemeleri marin dekorasyonun kullanılabileceği aksesuarlardan yalnızca birkaçıdır. 
 • Tuvalet ve banyolar diğer alanlara göre nispeten daha küçük olduğundan buradaki duvarlar kolayca beyaz ve mavi renklere boyanabilir. Hatta bu renklerin en çok yakıştığı yer tuvalet ve banyo olabilir. Çünkü su ile vakit geçirilen bir yerde marin temasının uygulanmasından daha doğal bir şey yoktur.

Balkon

 • Marin stil balkonlar son dönemlerin en gözde dekorasyon çalışmalarındandır. Balkonunuzun küçük veya büyük olması fark etmeksizin rahatlıkla dekore edebilirsiniz.
 • Balkonda kullanılacak aksesuarlardan en önemlilerinden biri duvar süsleri olabilir. Çünkü balkon açık havanın görsellikle buluşabildiği nadir alanlardandır. Burada kafanızı her çevirdiğinizde sizi sahilin kıyısında oturuyor gibi hissettirecek duvarlarla karşılaşmak huzurlu bir ortam yakalamanızda kilit rol oynar.
 • Geniş bir balkonunuz varsa çok konforlu bir alan da elde edebilirsiniz. Oturma grupları, halılar, masa ve sandalye gibi eşyalar marin stil balkonlarda sıklıkla tercih edilir. Bu eşyalarda da yine renk uyumu önemlidir. Örneğin oturma grupları açık mavi veya lacivert, halı mercan kırmızısı, masa ve sandalyeler ise kum beji olabilir.
 • Balkon aydınlatması için de yine marin tasarıma sahip, üzerinde çapa desenleri olan veya açık mavi bir avize tercih edilebilir.

Neden Marin Konsept Tercih Edilmelidir?

Marin konsept ev dekorasyonu her şeyden önce evin ferah bir görünüme kavuşması için tercih edilebilir. Çünkü kullanılan renkler pastel ve açık tonlardır, böylelikle eviniz siz çaba harcamadan daha aydınlık görünür. Daha canlı renkleri kullanmak istediğinizde de turuncu ve mercan kırmızısı renkler seçerek konsepti devam ettirebilirsiniz. Marin konsept çok çaba harcamadan oluşabilecek bir dekorasyon olduğundan uygulaması ve kullanması da oldukça kolaydır.