Emek ve beceri gerektiren bir el işi olan makrome ve makrome perde; son dönemlerde birçok kişiye iş imkanı sunmanın yanında, eğlenceli vakit geçirmek için de tercih edilir. Beceri gerektiriyor olsa da modellerin öğrenilmesi örme konusunda büyük bir kolaylık getirir. Sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde makrome ile ilgili yapım aşamaları, ip seçimi, temizliği gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Makrome Perde Nasıl Yapılır?

Makrome perde temel olarak düğümleme tekniği ile yapılan bir örgü, el işidir. Makrome perde yapımı sanılanın aksine zor değildir, fakat bir dizi işlem sırasını bilmek ve bunu doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Makrome yapmak isteyenler aşağıdaki düğümleme tekniklerinden en az birini bilmelidir. Dilerseniz Evde Canı Sıkılanlar İçin Örgü Önerileri yazımızı da inceleyebilir ve farklı örgü teknikleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Kare
 • Spiral (burgu)
 • Çapraz kare
 • Sarmal

Bu tekniklerden en az biriyle veya hepsiyle birbirinden farklı makrome perdeler ya da başka makrome el işleri hazırlayabilirsiniz. Basit bir makrome perdenin yapım aşamalarını ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1. Aşama: İpleri ve Perde Tutacağını Hazırlama

 • İlk aşamada perde için kullanılacak ipler ve makrome perde tutacağı ya da perde asmaya uygun bir sopa ayarlanmalıdır.
 • Perde tutacağının uzunluğu, makrome perdeyi kullanacağınız alana göre belirlenir. Uzunluk belirlendikten sonra perdenizin ne kadar kalın olmasını istediğinizi belirlemeniz gerekir.
 • Fazla makrome ipi kalın bir perde, az makrome ipi ise daha seyrek bir perde ortaya çıkarır. Ne kadar kalın olmasını istediğini belirledikten sonra ip sayısına geçebilirsiniz.
 • 1 metrelik bir perde tutacağında 15-20 tane ip kullanırsanız perdeniz seyrek olur. Eğer 30-40 tane kullanırsanız kalın bir makrome perdeye sahip olabilirsiniz. Bu oranlara göre kalınlığı hesaplayabilirsiniz.
 • Bu aşamada perdenizin ne kadar uzunlukta olmasını istediğinizi de belirlemeniz gerekir. İplerinizi buna göre azaltıp çoğaltmanız gerekebilir.

2. Aşama: İpleri Tutacağa Sabitleme

 • Bu aşamada örneğin 3’er metreden 20 tane makrome ipiniz olduğunu varsayalım. Bunların hepsini tutacağa sabitlemeniz gerekir.
 • İplerin hepsi eşit uzunlukta olmalıdır. Aksi halde perdeniz istediğiniz gibi olmayabilir. Bunun için mezura kullanmanızda fayda vardır.
 • Eşit uzunluktaki iplerin hepsini ikiye katlayarak tutacağa katlı yerden asın. Uçların eşitliğini yeniden kontrol ettikten sonra ipin iki ucunu katlı yerden geçirerek sabitleyin. Tüm ipleri aynı şekilde sabitledikten sonra sıra örme kısmına gelir.

3. Aşama: İlk Düğüm Sırası

 • İlk düğüm ve örme aşaması makrome için çok önemlidir. Hiçbir aşama atlanmamalıdır. Yoksa ilerleyen adımlarda örme işlemine en baştan başlamanız gerekebilir.
 • İlk düğüm için elinize iki adet kordon alın. Yani elinizde 4 adet uzun ip olmalıdır. 
 • Rehberimizde anlattığımız makrome perde modelinde kare düğüm kullanılır. Kare düğüm için önce en soldaki, sonra en sağdaki ipi alın ve ortada iki ip kalacak şekilde birbirinin üzerinde geçirin.
 • İplerin biraz aşağısına inip aynı işlemi, bu defa tersten olacak şekilde tekrarlayın.

4. Aşama: İkinci Düğüm Sırası

 • İkinci düğüm sırasında, ilk düğümde kullanılan iki kordonun yalnızca son iki ipini elinize alın. Yanındaki 2 kordonun ise ilk iki ipi elinize alın.
 • İlk düğümde olan işlemleri tekralayın.

5. Aşama: Üçüncü Düğüm Sırası

 • Üçüncü düğüm sırası için bu defa ilk sıradaki kordonun ilk iki ipini elinize alıp, ikinci düğüm sırasındaki ilk iki iple yine aynı şekilde kare düğüm yapın.
 • Bu işlemi diğer kordonlar için de uygulayın.

6. Adım: Örmeye Devam

 • Üçüncü düğüme kadar sorunsuz bir şekilde örmeye devam ettiyseniz aynı işlemleri, örgüler arasında belirli ve orantılı boşluklar olacak şekilde tekrarlayın.
 • Örme işleminde dikkat etmeniz gereken sırayı bozmamanız ve örgülerin eşit aralıkta kalmasını sağlamanızdır.
 • Tüm bu işlemleri daha ince bir iple, daha sık olacak şekilde yaparak makrome perde bağı elde edip, hali hazırda kullandığınız perdelerinizin daha düzenli görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Makrome Perde Hangi İple Yapılır?

Makrome perde yapmak için hangi ipi kullanacağınıza karar verebilmeniz, nasıl bir perde istediğinize bağlıdır. Tek burgulu, pamuklu, üç burgulu, 3 mm, 5 mm, 8 mm, kalın veya ince gibi çoğaltılabilecek birçok makrome ip çeşidi vardır. Örneğin anahtarlık yapmak için ince veya 3 mm boyutlarında bir makrome ipi kullanmanız uygunken; perde için 8 mm ip kullanmanız uygun olabilir. 

Makrome Perde İçin Ne Kadar İp Gider?

Makrome perde modelleri oluştururken ne kadar ip gideceği istediğiniz perdenin kalınlığı, uzunluğu ve modeline göre değişiklik gösterir. Çok desenli, kalın ve uzun bir perde için çok uzun bir ip kullanmanız gerekir. Burada net bir sayı vermek doğru olmaz. Makrome ürünler yaparken aklınızda şekillenen uzunluktan daha uzun bir ip alarak perde örme işleminizi riske atmamak en doğrusudur.

Makrome Perde İpi Nasıl Olmalı?

Makrome perde için gerekli olan ipin özelliğinde yapmak istediğiniz perdenin modeli ve kalınlığı önemlidir. Kalın bir perde yapmak istiyorsanız 8 mm kalınlığında, pamuklu veya üç burgulu ipler tercih edebilirsiniz. İnce bir perde için ise 3 mm ya da 5 mm kalınlıkta tek burgulu, ince ipler seçebilirsiniz. Bu tamamen nasıl bir perde istediğinize bağlıdır.

Makrome Perde Nasıl Temizlenir?

Makrome perdenin nasıl temizleneceğini anlatmaya başlamadan önce, bu talimatların üzerinde hiçbir aksesuar bulunmayan perdeler için olduğunu belirtmekte fayda vardır. Üzerinde aksesuar bulunan perdelerinizi kuru temizlemede temizletmek, perdenizin zarar görmesini engeller. Peki yalnızca ipten oluşan makrome perdeler nasıl temizlenir, bakalım.

 • İlk yapmanız gereken işlem, perdeniz henüz asılı haldeyken yıkama esnasında perde iplerinin dolaşmaması için ufak bağlama işlemleri yapmanızdır.
 • İpleri bağlarken solmayan bir başka ip kullanabileceğiniz gibi, lastik tokalardan da yardım alabilirsiniz.
 • Perdelerinizi bağlarken, bağlanan yerleri ne çok sıkı ne de çok gevşek yapmalısınız. Çok sıkı yaparsanız bağladığınız yer temizlenmeyebilir. Çok gevşek bağlarsanız da bu defa ipler çamaşır makinesi içerisinde açılır ve karışır.
 • Perdeniz çok uzunsa bağlama işlemini belirli aralıklarla tekrarlamanız gerekir. Yoksa yine ipler birbirine dolaşabilir.
 • Sıra perdeyi asılı olduğu çubuktan çıkarmak gelir. Perdenizi örerken mümkün olduğu kadar çubuğa sabit yapmamak daha iyidir. Çünkü sabit olduğunda hem çıkarması, hem takması zorlaşır. Perdeleri çubuklara takmak için tahta veya metal aparatlar vardır. Perdelerinizi bu aparatlara geçirip daha sonra çubuğa geçirirseniz temizleme işlemi çok daha kolay olur.
 • Makrome perde çamaşır makinesine direkt atılmamalıdır. Eski perdeniz ya da uzun bir tülbentiniz varsa bunlara sarıp, bağlayarak atmanız gerekir. 
 • Makine ayarlarında ise kısa ayarlar, 30 derece kullanılabilir. Bunların dışında yüksek sıcaklıklar ve uzun programlar perdenizin çekmesine sebep olabilir. Aynı zamanda ekstra ağartıcı deterjanlar kullanmanıza gerek yoktur. Her zaman kullandığınız deterjan yeterlidir. Sıkma işlemini de yaptırmanızda bir sorun yoktur.
 • Perdeleriniz yıkandıktan sonra ıslak bir şekilde asmanız gerekir. Astıktan sonra bağladığınız ipleri çözebilirsiniz. Birkaç kırışma görürseniz endişelenmenize gerek yoktur. Bu kırışıklıkları gerdirerek halledebilirsiniz.

Makrome Perde Nasıl Yıkanır?

Makrome perde yıkama işleminde iplerin birbirine karışmayacak şekilde bağlanması, ardından bir tülbente sarılması en önemli detaydır. Diğer bir ayrıntı ise çamaşır makinesinde uygun programın seçilmesidir. Makinede 30 dereceyi geçmeyecek şekilde, kısa süreli olarak ayarlanmalıdır. Makrome perde yıkamak için uygun olan bir diğer seçenek ise elde yıkamaktır. Islakken asmak ve kırışıklıkları engellemek için hafifçe gerdirmek gerekir.